Týden v IT: Vynucená instalace SP3 pro Windows XP

Internetoví titání Yahoo a Google sužují nepříjemné starosti. Microsoft spustí automatické instalace SP3 pro Windows XP. Vyzpovídali jste zástupce i-legálně.cz.
Týden v IT: Vynucená instalace SP3 pro Windows XP

Upozornění: Tento článek je redakčním komentářem IT událostí v uplynulém týdnu a s některými názory nemusíte souhlasit.

Velká trojka v centru dění

Když už se vůbec nic zajímavého neděje, jeden z trojice Google, Microsoft nebo Yahoo to vždy zachrání a přijde s nějakou zajímavou kauzou. Tento týden se dokonce pochlapili všichni tři velikáni světového IT.

Škodí Jerry Yang Yahoo nebo je tím zlým opravdu investor a akcionář Carl Icahn? Spor o prosazení svého prozatím neutuchá a možná ještě dlouho neutichne. CEO Yahoo, Yang, se totiž nechal slyšet, že Icahnovi výroky a následné spekulace o dalším možném odkupu Yahoo Microsoftem firmě jako takové velice škodí. Zejména Microsoft pak má být tím zloduchem, který se snaží Yahoo destabilizovat a zapříčinit ještě větší pokles ceny akcií na trhu. Abych byl upřímný, tyto žabomyší války už začínají být poměrně hodně otravné a pomalu to vypadá pouze na to, že si pánové Yang, Ballmer a Icahn měří velikost svého... ega. Aneb jak ješitnost mužů dokáže zastnínit vše ostatní.

Návod: Jak nakupovat na eBay a platit přes PayPal

Microsoft na to jde opět po svém. Ten, kdo má na svých Windows XP nastaveny automatické aktualizace, a prozatím si nenainstaloval třetí Service Pack, dostane dáreček v podobě automatického stažení a následné instalace. Zajímavé, jedni těmto postupům říkají malware, druzí to zase nazývají zlepšením služeb. A to, že existuje nějaká malá utilitka, která dokáže instalaci zabránit, a o níž stejně většina uživatelů neví a vědět nebude, to nezachrání. Třeba chtějí v Redmondu uživatele Windows XP rozhněvat a donutit je přejít na Windows Vista.

YouTube už pomaluje dohání syndrom nejvlivnějšího hráče na trhu v dané oblasti a štvaného koně. Podle mnohých totiž začíná být ten zlý a chová se přesně opačně, než by měl. Mediální a kulturní společnost Viacom totiž uspěla u soudu s žalobou, díky níž musí vlastník YouTube, Google, zveřejnit asi 12 TB logů o Viacomem sledovaných uživatelích. Vlastník mnoha práv na sdílené hudební videoklipy navíc v žalobě požadoval části zdrojových kódů YouTube. Tomu však vyhověno nebylo.
Pro YouTube by toto mohla být opravdu velice svízelná situace, jež by následně mohla vést ke sledu podobných událostí a žalob od jiných firem. Google se správně domnívá, že zveřejněním osobních údajů o svých uživatelích rapidně klesne důvěryhodnost a oblíbenost jeho populární služby. Logicky lze tedy odvodit, že mnoho uživatelů ve strachu odejde tam, kde tyto postihy prozatím nehrozí. A že té konkurence vyrostlo jako hub po dešti... No, alespoň se mnohé z nich nesoustředí na vykrádání jiného obsahu jako jeden nejmenovaný bombastický projekt z tuzemských luhů a hájů.

Doporučujeme: Vše co jste chtěli vědět o i-legálně.cz -- ptali jste se Petra Peřiny

Je čas dovolených a čas se trochu pobavit

IBM v rámci své kampaně "Next five" hlásala pět pokroků, které změní současný IT svět k nepoznání. Jedním z nich by měl být i určitý virtuální svět, ve kterém se budeme moci pohybovat se svým avatarem a vykonávat stejné činnosti jako v běžném životě. Podobný koncept už poměrně dlouho dobu postupně realizuje Second Life a jak se zdá, hodlá se k němu připojit i na internetu všudypřítomný Google.
Projekt Lively je prozatím hodně za zmíněným Second Life a spíše zkouší, co bude v budoucnu možné pomocí internetového prohlížeče realizovat. Svět je uzavřený do jednotlivých místností, celé je to plné chyb a chová se to velice podivně. Každopádně to alespoň nutí k zamyšlení, jaké to v budoucnu bude. Žít napojený na Matrix ve světě, který chceme žít?

Pokud ještě někdy vznikne další díl Shreka (bože, jen to ne), už nebude jeho tvorba poháněna technologiemi od AMD, ale konkurenčním Intelem. Hollywoodské studio DreamWorks totiž s velkou slávou migrovalo a veškeré nové filmy budou vznikat na nových čipech Nehalem a Larrabee. Což o to, co po technické stránce se počítačové animáky neustále zlepšují, nápady a scénář už však notně pokulhávají.
Pro AMD je to každopádně další veliká ztáta, tentokráte především z hlediska prestiže a marketingu. Společnost se už delší dobu snaží dostat z finanční krize a mimo jiné k tomu mělo pomoci poměrně masivní propouštění a upuštění od sponzoringu stáje Ferrari ve Formuli 1. I tak je to ovšem velice těžké, protože AMD svádí bitvu na dvou frontách zároveň, kdežto konkurenční Intel a nVidia bojují v klidu každý na svém bitevním poli bez zbytečného rozptylování. A dokonce se zdá, že kupní silou AMD jsou stále věrní fanoušci, které si společnost dokázala získat v dobách výkonných a levných Duronů a Athlonů.

TIP: Hudba z i-legalne.cz jen zdánlivě neomezená

Jedna z těch lepších her poslední doby se chystá na filmová plátna. Max Payne ve filmu už dostal konkrétní podobu a podle reakcí fanoušků prozatím není příliš podle jejich gusta. Vzhledem k propagaci herního průmyslu je však určitě dobré, že filmy podle her vznikají, i když jejich kvality většinou za moc nestojí. Za jediný opravdu vyvedený snímek lze považovat Silent Hill, který snad jako jediný dokázal zaujmout i diváky, kteří neznají herní předlohu. Tak tedy hodně štěstí Marku Wahlbergovi a snad bude ve finále tak dobrý, aby mu fanoušci odpustili odřeknutou účast Bruce Willise.

TIP: Ty nejlepší počítačové sestavy v červenci

Na rozehřátých novinových stáncích se sluní první letní dvojčíslo Computeru s pořadovým číslem 13-14/08. Vedle tradiční porce skvělého tištěného obsahu, který si za loňský rok vysloužila cenu IT časopis roku, naleznete na 9GB DVD i plnou verzi skvělého grafického programu Zoner Photo Studio 10!

Další zajímavé čtení v uplynulém týdnu:

Diskuze (5) Další článek: Návod: jak nakupovat na eBay a platit přes PayPal

Témata článku: Google, Windows, Windows XP, Hill, Podobná bitva, Týden, Second Life, Herní obsah, Zajímavý obsah, Syndrom druhého, Sled, Second, Silent Hill, Herní svět, Velké propouštění, IT, Velká trojka, Avatar, Konkurenční Google, Max Payne, Hollywoodský film, Instalace, Podobný film, Five, Ferrari

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší