Týden v IT: Češi kradou a vozí se po Microsoftu

Open-source komunita spustila projekt přiživující se na protipirátské kampani Microsoftu. Google a Yahoo spolu mají pletky, návštěva Ballmera v ČR oficiálně a růst serverů Microsoftu.
Týden v IT: Češi kradou a vozí se po Microsoftu

Upozornění: Tento článek je redakčním komentářem událostí uplynulého týdne a obsahuje názory, se kterými nemusíte souhlasit.

Jde to i legálně a zdarma... ale za jakou cenu?

Pokud podáte žebrákovi ruku, chytne se příležitosti, stáhne vás s sebou a pořádně toho využije. Ač nedobrovolně, softwarový moloch Microsoft podal takovou ruku českému open-source zastoupení. Se svou kampaní proti nelegálnímu softwaru se stal terčem parodování a přiživování se v podobě kampaně legalnisystem.cz.
Ač se takového parazitování ještě dá snést, o opravdovém přínosu celé kampaně můžeme pouze diskutovat. Stránky neobsahují nic, co už by nebylo stokrát replikováno všude jinde, ba toho dokonce nabízí ještě méně. Na základní odpovědi odpovídá zjednodušeně, nevýstižně a bez informační hodnoty.

BLOG: Legalnisystem.cz, aneb projekty, které nikam nevedou

Obhájci veřejných práv se bojí internetového monopolu a opět tak zatápí pod hrncem s obsahem Google totality. Aktivisté se totiž bojí toho, že dva největší internetoví hráči současnosti, Google a Yahoo, zneužijí svého dominantního postavení na trhu a začnou spolupracovat. K těmto obavám je vede nedávné oznámení obou gigantů, kteří nechali světe kolovat zprávu o testování společného sdílení reklamních aktivit na světové síti.
Právě příjmy z reklamy prakticky tvoří většinu zisků internetových společností a Google a Yahoo patří mezi ty konglomeráty, kteří si každoročně z koláče ukrajují nejvíce. Čáru přes rozpočet tomu hodlal udělat Microsoft, když chtěl odkoupit Yahoo a navázat na něj své současné internetové aktivity. To se mu však nepodařilo a analytici si myslí, že Yahoo údajnou spoluprácí s Googlem pouze navyšuje cenu svých akcií a hodnotu jména své značky. Navíc se dá o budoucí větší a monopolní spolupráci významně pochybovat, alespoň tedy do doby, kdy bude v čele Yahoo stát ješitný Jerry Yang.

TIP: Chcete také Yahoo?

Počet serverů Microsoftu každý měsíc naroste o 10 tisíc nových kousků
, přičemž by se tento počet měl příští rok ještě zdvojnásobit. Potvrzuje to tak enormní zájem společnosti vstoupit razantnějším způsobem na internetový trh a mnohonásobně zvýšit současných 400 miliónů uživatelů na vyšší počet.

Microsoft s těmito čísly přišel chytře v době, kdy oznámil, že se hodlá v oblasti internetu spolehnout čistě na své síly a zřejmě si tak dokazuje svojí velikost. Do víru spekulací se dostalo i to, jakou roli ve zprávě o počtu serverů hraje poměrně brzké uvedení technologie Hyper-V, která má být esem v rukávu Microsoftu na poli virtualizace serverů. I přes finanční možnosti společnosti a technologickou vyspělost si dost dobře neumím představit, kdo by se každý měsíč staral o takový nárůst fyzických serverů.

BSA o nelegálním o softwaru, aneb jak zbytečně marnit čas

Protipirátská organizace BSA opět vydala další ze svých tiskových zpráv, které se informační hodnotou mohou směle rovnat se zpracováním různých pouličních anket nebo zprávami televize Nova. Podle nákladných anket vyšlo najevo, že je na českých počítačích 39 procent softwaru nelegálního.

Neuvěřitelně mylný údaj opět potvrzuje pochybnost veškerých takovýchto anket a výzkumů. Dám klidně ruku do ohně za to, že míra nelegálního softwaru je u nás minimálně jednou taková – bereme-li tedy v potaz domácnosti. Stačí si jen vzpomenout, kolik z uživatelů vlastní kopie počítačových her, Windows, Office, Photoshopu, Premiere... a pokračovat samozřejmě můžeme až do nekonečna.

Zamysleme se tedy nad tím, zda je BSA organizace, která něčemu prospívá, nebo pouze vyhazuje peníze oknem za výzkumy, které jsou naprosto k ničemu a slouží pouze k zasmání se. Finance za takto promrhaný čas a „práci“ by se v boji proti pirátství daly investovat určitě mnohem lépe. Ale tak to by se člověk musel pozastavovat nad vším, tuzemskou vládou počínaje a evropskými představiteli konče.

TIP: Natočte vlastní videotest! Uvidí ho všichni na Živě.cz

Pokud vám vadí pirátský software, ale platit za aplikace nechtete, můžete vyzkoušet novou verzi Linuxové distribuce Fedora. Už deváté pokračování RedHatové odrůdy zůstává věrné trendu většiny Linuxů – nové verze jsou uváděny jako na běžícím pásu, přičemž žádná z nich neni dostatečně inovativní na to, aby si je některá komerční firma dovolila vydat jako novou finální verzi. Avšak darovanému koni na zuby nekoukej a pokud se tímto heslem budete řídit, případně Fedoru vyzkoušíte prvně, zklamaní nebudete.

Do Čech se chystá jeden z největších IT showmanů současnosti, šéf Microsoftu Steve Ballmer. O tom už jsem se několikrát zmiňoval, česká pobočka redmondského molocha však tento týden spustila oficiální web, na kterém bude možné sledovat veškeré informace o působení Ballmera na naší půdě. Tn.cz ale určitě bude přímo u toho a hned po odjezdu Stevea můžeme čekat fantastické titulky typu „Nahý ve sprše v hotelu“.

TIP: Máte už nový Computer 9/08 s 9GB DVD a několika plnými programy a hrami?

AMD opouští od jedné ze svých vůbec nejlepších (a také nejdražších) reklamních kampaní. Společnost se totiž rozhodla, že neprodlouží smlouvu, díky které se její logo, za patřičný finanční obnos, zobrazuje na materiálech stáje Ferarri ve Formuli 1. Děje se tak v rámci restrukturizace firmy, které se neustále nedaří dostat z finančních potíží.

AMD si na svá bedra naložila silný náklad, když odkoupila kanadskou společnost Ati zabývající se výrobou grafických čipů. Produkovat dvě stěžejní „součástky“ počítače a konkurovat přitom dvěma hlavním dravcům v oboru, to je opravdu moc i na ty nejlepší manažery. Firma mimo to propustila i 1600 svých zaměstnanců, což by jí v kombinaci s ušetřenými milióny za reklamu mohlo konečně katapultovat zpět do černých čísel, na které se v současné době dívá z hodně rychle jedoucího vlaku, který prozatím ne a ne zastavit ve vytoužené stanici.
Logo Intelu u Formule 1 stále zůstává a rychlostně se AMD stále vzdaluje. Oproti tomu Ati dokáže hardwarově nVidii konkurovat, výkon grafických karet však sráží na kolena slabé ovladače, které prozatím společnost nedokáže vypilovat.

TIP: Jaké články se vám nejvíce líbily v uplynulém týdnu? Hlasujte i vy!

Další zajímavé čtení z uplynulého týdne:

 

Diskuze (183) Další článek: Sound Blaster X-Fi USB: dopřejte si kvalitní 5.1 v notebooku

Témata článku: Google, Open source, Ušetřené peníze, Běžící pás, Jakub, Nová kampaň, Yahoo Finance, Zprávy televize Nova, Nová odrůda, Brzké uvedení, Největší potíž, Pirátská verze, Program televize všechny stanice, Nejlepší reklama, Týden, Komerční firma, Kra, Nejlepší zastoupení, IT, Nákladní vlak, Televize na zeď na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 51Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky