Týden v IT: Ballmerova zbytečná návštěva v Praze

Uplynulý týden byl týdnem plným raritních událostí. Šéf Microsoftu poznal, co je to nenávist, a česká policie vybrala deset domácích počítačů v Klášterci nad Ohří.
Týden v IT: Ballmerova zbytečná návštěva v Praze

Upozornění: Tento článek je redakčním komentářem událostí uplynulého týdne a obsahuje názory, se kterými nemusíte souhlasit.

Kterak Steve k úhoně přišel

Naprosto zbytečná. I tak by se dala nazvat čtvrteční návštěva současné hlavy Microsoftu, Stevea Ballmera, v České republice. Projevy jednoho z nejvíce nenáviděných byznysmenů světa by se daly považovat za snůšku marketingových plků nahraných na magnetofonovou pásku, která se navíc zasekla v jedné smyčce a už pár let jí nikdo nedokáže rozmotat. Kolikrát ještě uslyšíme o tom, jak budeme počítače ovládat jenom hlasem a gesty, jak postupně papír nahradí displeje, že se celá koncepce IT během následujících pár let změní k nepoznání a jak právě Microsoft a jeho partneři budou ti, kterým se to podaří?

Přestože jsme se ni nového nedozvěděli, vzbudila přednáška Steva Ballmera velký rozruch. Ne však takový, jaký rozpoutal útok na „byznysovou celebritu“ v Maďarsku. I když tři slepičí vejce, které na něj jeden z posluchačů vyslal, nenašly svůj cíl, z velkého Ballmera zbyla pouze vykukující lysina z poza katedry s ustrašeným výrazem ve tváři a obličejem rudým jako opařená slépka. Po odeznění následků dechberoucí podívané, kterou by ani Michael Bay nedokázal více zdramatizovat, se z ustrašeného řečníka opět stal vtipkující pán s nadhledem.

Při svých toulkách Prahou se Steve nezapomněl sejít ani s naším ministrem vnitra, Ivanem Langerem. Oba dva představitelé spolu podepsali rozšířenou rámcovou smlouvu, díky které by mohl stát ušetřit až 700 miliónů korun na poplatcích za softwarové licence. Švýcaři, Francouzi, Němci a úřední orgány v dalších zemích ale ušetřili ještě daleko více i bez milostivých slev Microsoftu – přešli na Linux.

Líbilo se: Které články se vám v uplynulém týdnu nejvíce líbily? Hlasovat můžete i vy

Kriminál za sdílení, kriminál za podvod

Husarský kousek se podařil tuzemskému policejnímu orgánu, když v předem vytipovaných domácnostech v Klášterci nad Ohří zabavil deset počítačů. Ze zabavených stanic byl údajně nelegálně šířen obsah pomocí P2P sítí, za což nešťastným vlastníkům hrozí až dva roky vězení. Docela by mě zajímalo, kolik z policistů, kteří se zásahu zúčastnili, doma vlastní software, hudbu a filmy na originálních nosičích.

TIP: Sdílejte data s RapidShare - legenda plná kontroverzí objevuje Česko

Co Čech, to muzikant. Anebo by se dalo říci co Čech, to vychytralý podvodníček? Vynalézavost našeho národa ve věcech vlastního prospěchu a obohacení už mnohokrát deklarovala sama historie a dokazují to konec konců každodenní zprávy z domova. V posledních dnech zaujalo veřejnost především zjištění, že renomovanou internetovou aukci Aukro.cz přechytračili podvodníci.

Ke zbohatnutí o téměř jeden milion českých korun stačilo nespecifikované skupině podvodníků pouze několikrát výhodně prodat skutečné zboží, díky čemuž získali status solidního prodávajícího, a následný prodej zboží fiktivního. Na Aukru se platí předem, proto si zloději stačili za několik dní, než se na podvody přišlo, „nahrabat“ solidní částku peněz.

Peklo zamrzlo, Microsoft podpoří ODF

Jsou věci, které lidem mohou přijít stejně neuvěřitelné, jako třeba výskyt politiků, kteří alespoň jednou za den nezalžou. I přesto se někdy zázraky dějí. Microsoft totiž oficiálně oznámil, že pomocí svého druhého Service Packu pro kancelářský balík Office 2007 přidá podporu pro konkurenční otevřený formát ODF. Mimo to hodlá implementovat i plnou podporu PDF od Adobe.

Jak známe Microsoft, doufejme, že to nebude mít žádný háček. Z hlediska uživatele, ať už do svaté války zasvěceného nebo nikoliv, se však jedná o maximálně výhodný krok. Dva největší rivalové, tedy Office od Microsoftu a open-source projekt OpenOffice, si budou vzájemně krýt záda a podporovat to, co jeden vyprodukuje a naopak. Konečně by tak mělo být jedno, v čem kdo cokoliv uloží a v čem to následně bude otevírat. A to by se také mohl ze dvou ISO standardů udělat jeden, co říkáte? No, to už bychom toho asi chtěli moc.

Živá diskuze: mohou vám viry zničit počítač?

V posledním týdnu Microsoft uvolňoval... Uvolnil například RC1 verzi svého dlouho očekávaného projektu Hyper-V a v neposlední řadě také českou mutaci webového úložiště Live SkyDrive.

Oba dva projekty se řadí mezi hodně očekávané. V Hyper-V vidí redmondský moloch svojí další budoucnost a nezapomíná to neustále zdůrazňovat. Podíl virtualizovaných serverů totiž celosvětově činí teprve asi pět procent, jedná se tedy o jednu z nejperspektivnějších oblastí současného IT byznysu, a to jak z pohledu obchodního, tak i z pohledu administrátorů a manažerů. Hyper-V toho nenabídne o nic více než současná konkurence, přesto však lze odhadovat, jak nastávající souboj skončí. To, co umí Microsoft dokonale, je marketing a nebojím se, že by i v tomto případě nezafungoval.

Computer s Linuxem

Na stánky dorazilo nové číslo Computeru. Hlavím tématem je tentokrát počítačový nábytek a rady, jak postupovat při výběru těch nejvhodnějších periferií. V rozsáhlém megatestu jsme podrobně vyzkoušeli 22 základních desek pro platformu AMD. Součástí balení je i 9GB DVD s několika plnými verzemi programů a operačním systémem Ubuntu Linux 8.04.

Další zajímavé čtení z uplynulého týdne:

 

Diskuze (24) Další článek: Ke stažení: s 2hotspot na Wi-Fi

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Steve Ballmer, IT, Týden, Praha, Nespecifikovaná cena, Živý pohled, Hyper, Konec konců, PS3, Kancelářský nábytek, Návštěva, Velký háček, Husarský kousek, Rapidshare, Policejní orgán, Kancelářský nábytek praha, Xbox Live

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů