Týden v ekonomice

U nás doma byl duben byl vůbec nejhorším měsícem v letošním roce a květen si polepšil jen nepatrně.
Po šesti týdnech klidného vývoje se v posledním květnovém týdnu objevily na ekonomickém nebi další mráčky, které postihly prakticky vše, čím se na Živě zabýváme: počítačové firmy i jejich zákazníky, a také domácí měnu.

Kombinovalo se zde několik, vesměs negativních vlivů: objevování dalších průšvihů ve východoasijských ekonomických (vzpomeňte, jak se kdysi říkalo "asijští tygři". Zdá se, že všichni skončili v kafilérce), a finanční propad obdobného druhu na dalším trhu, kterému se v poslední době říkal "tygří" - v Rusku. Konečně, většina počítačových gigantů zažívá určité období nejistoty (Intel, Microsoft, Hewlett-Packard, Compaq, Sun, Netscape); evidentně úspěšný letošek má ale Dell, Novell, překvapivě Apple a prakticky všechny velké firmy podnikající v telekomunikacích.

Vývoj okolo Microsoftu je poměrně známý: válčí s americkým státem tak ostře jako nikdy a z možných scénářů jej jen málokterý nepoškozuje. Z posledních zpráv: pirátské Windows 98 se šíří rychle šíří po východní Asii (kus za 9 USD), ovšem to by se stalo tak jako tak. Firma už tak jako tak povolila některým výrobcům prodávat počítače s Windows 98, ale bez Internet Exploreru - konkrétně NECu a Gateway 2000. Přes to, že Microsoft zde mírně ustupuje, vypadá jeho pozice do budoucna skoro neotřesitelně.

Ne tak Intel. Zlé jazyky si už všimli, že od chvíle, kdy se kormidla ujal Barrett, jde to s firmou jen a jen s kopce - tak zlé to určitě nebude, ale firmu skutečně postihla řada nepříjemných skutečností. Předně jej konkurence, hlavně AMD tlačí k stále většímu snižování cen, což vlastně prospívá všem ostatním, pouze Intelu ne; firma dnes stojí před otázkou, zda se zachovat jako v té pohádce o Škrholovi a vzít na AMD "velkou lopatu" - a ublížit finančně i sama sobě, či zda držet ceny výš a ponechat si konkurenci vyrůst. Obé je špatné, pro konzumenty dobré - nejhezčí příklad prospěšnosti konkurence. Dále se pak ukazuje, že není potřeba silných čipů, kancelářským počítačům naprosto bohatě stačí čipy na úrovni Pentia II a budou jim zřejmě stačit docela dlouho - a tyto čipy budou záhy za babku. Nejnovější zpráva je zajímavá: objevila se nová zpráva o tom, kdy bude na trhu Merced, očekávaná 64-bitová zbraň na všechny konkurenty. Intel ohlašuje, že "vzorky budou v roce 1999, masové dodávky uprostřed roku 2000". Merced je jako Temelín, jak jde čas, doba jeho uvedení na trh se málem vzdaluje (a stojí taky tak moc); dnes tedy můžeme říci, že pokud se něco zásadního nestane, setkáme se se servery s Mercedem možná nejdříve v roce 2001. Protože většina výrobců špičkových serverů (s HP v čele) tvrdí, že nejméně rok jim zabere ladění architektury a firmware pro to, aby mohli s klidným svědomím uvést na trh špičkové servery s architekturou IA-64. V důsledku toho se akcie Intelu prodávají poblíž ročního minima, a to je velké zklamání.

I když se žádné konkrétní špatné zprávy minulých čtrnáct dní nevyskytly, pokračují v pomalém sestupu hodnoty akcií další významné firmy. SGI bude muset prakticky ukázat, že její nové grafické stanice si vybojují místo na trhu, IBM se stále pohybuje příliš pomalu vpřed, u jinak velmi profitabilního Sunu není příliš jasná budoucnost (Network Computer to není, z Javy peníze nebudou, servery nevydrží věčně…), Compaq musí dokázat, že věděl, co dělá, když kupoval Digital, Hewlett-Packard měl nečekaný finanční propad za minulé čtvrtletí atd. atd. Indikátor Nasdaq High-Tech Index ukazuje patnáctiprocentní propad od doby před měsícem, a to je až neuvěřitelně vysoká hodnota - počítačový trh má problémy.

Co u nás doma? Většina firem si stěžovala, že duben byl vůbec nejhorším měsícem v letošním roce a že si květen polepšil jen nepatrně; na druhé straně jsem už měsíc neslyšel o žádném krachu české počítačové firmy. Počkejme, kolik "zubů" v podobě chybějících stánků uvidíme na Invexu…

Podstatný je samozřejmě měnový vývoj. Pokud pečlivě sledujete ceníky, mohli jste si všimnout, že české ceny za poslední měsíce skoro věrně kopírovaly ceny dolarové - a to přesto, že dolar za tu dobu klesl o deset procent. Znamená to, že prodejci spolu tentokrát neválčili až na živé maso a zkasírovali určitý zisk - pokud ovšem byli schopni za poskytnuté zboží rychle zaplatit a neodložili si platbu na teď. V tom případě si z rapidně klesající koruny oproti dolaru rvou vlasy - za pár dnů klesla o 3% a s největší pravděpodobností bude její pokles pokračovat. Další vyhlídky jsou také "všelijaké", hlavně kvůli blížícím se volbám je atmosféra velmi nervózní a je dost možné, že se zejména na měnovém kursu můžeme dočkat doslova senzačního vývoje, ovšem směrem dolů. Pokud by byl kurs za dva měsíce stejný jako nyní, považoval bych to za až neuvěřitelně dobrou zprávu; možná proto na závěr malá rada - jestli chcete koupit počítač, zkuste to teď, ceny by zhruba do půli prázdnin neměly klesat, spíše naopak.

Váš názor Další článek: DB2 na Netfinity k odzkoušení zdarma

Témata článku: Microsoft, Windows, Ekonom, Poslední den, Asijský trh, Ekonomika, Určitá doba, Možný důsledek, Poslední doba, Poslední měsíc, Kopec, Pomalá doba, Klesající cena, Minulý měsíc, Jasná budoucnost, Týden, Úspěšný let


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5