Týden: Uvedení Windows XP

Hlavní a plánovanou událostí bylo oficiální představení Windows XP. Kromě toho ale se ale objevily i neplánované a o to zajímavější události.
Svět na to čekal pěknou řádku dní a několikrát to i vypadalo, že termín nebude dodržen. Přesto týdny po té, co jsou Windows XP k dispozici i v oficiálních kanálech došlo na jejich slavnostní uvedení na trh. Windows XP byly představeny na megaakci v New Yorku, přičemž se jednalo o první velkou firemní akci v tomto městě od zářijového útoku. Představeny byly současně v Anglii a Americe, u nás to pravé slavnostní uvádění teprve přijde. Česká verze Windows XP bude na trh slavnostně uvedena 1. prosince, výrobci počítačů ji ale dostanou k dispozici s desetidenním předstihem. Cena bude přepočtově stejná s dolary v kurzu 37 Kč za dolar. Pokud tedy Home Edition stojí 199 dolarů, bude u nás stát 7400 Kč.

Při uvedení Windows XP jsme připravili přehled nejčastějších výtek na adresu Windows XP, stejně tak nejvýznamnějších inovací tohoto systému. Nabídli jsme také přehled několika modelových řešení, kdy je vhodné na Windows XP přejít. Windows XP jsou stručně pro toho, koho trápí nestabilita Windows 98, případně postrádá multimediální vlastnosti ve Windows 2000. Nejvýraznější směřování Windows XP je tedy spíše do domácností. Podniky vlastnosti Windows XP využijí jen omezeně.

S příchodem Windows XP uvedl Microsoft také novou podobu svých stránek MSN.com. K překvapení mnoha návštěvníků však razantně omezil povolené verze prohlížečů. Nejbolestněji na tom byla Opera a Mozilla, kde nebyla vpuštěna žádná verze prohlížeče. Po několika hodinách musel Microsoft zareagovat na masivní vlnu kritiky a opět povolil všechny prohlížeče. Je otázkou, zda podobný krok nezopakuje ještě někdy v budoucnu.

Zatímco Microsoft uvedl Windows XP, chystá se nový systém s označením Lindows. Ač to může znít jako aprílový vtip, jedná se o vážně míněnou snahu vytvořit na základě Linuxu systém, který bude schopný bez problémů spouštět programy pro Linux i pro Windows. Vzhledem k plánované ceně 99 dolarů se však zřejmě jen málo uživatelů zbaví pohodlnosti plnohodnotných Windows.

K Microsoftu se váže ještě prolomení jeho ochrany nahrávek ve formátu WMA. Hack dokáže odstranit veškerá omezení uživatele, co se týče nakládání s nahrávkou. Hack byl zveřejněn ve zdrojovém tvaru mimo území USA, aby nebyl postižen v rámci DMCA, zakazující zveřejňování programů sloužících k odstranění ochrany copyrightu. Microsoft nicméně tento hack rychle dokáže eliminovat novým nastavením ochrany. Bude se tedy jednat o typickou hru kočky s myší.

Důležitou událostí na evropském telekomunikačním poli byl přechod GTS pod křídla KPNQwestu. Toto spojení má celoevropský dopad, nejedná se tedy pouze o Českou republiku, ale GTS prakticky kompletně přechází pod KPNQwest. Ten tak dostane kvalitní páteřní síť Ebone a současně infrastrukturu ve východoevropských zemích.

Událostí, na kterou se netrpělivě čekalo, bylo představení nového produktu z díly Apple. Apple iPod je MP3 přehrávačem se zabudovaným pevným diskem. Ač je elegantní, malý a inteligentní, Creative prodává svůj Jukebox téměř za polovinu ceny iPodu a iPod je navíc určen jen pro počítače Apple. Kdo hledá styl a kvalitu, do iPodu půjde, jinak se ale jedná jen o další produkt z řady podobných.

Vývojáře více než nějaký kus hardwaru potěšila nová verze známého HTML editoru HomeSite 5. Nové funkce tohoto editoru však nejsou pro mnohé tak lákavé, aby na HomeSite přešli. Pátá verze i něco odstraňovala, chybí například režim Design pro práci ve Wysiwyg módu, se kterým byly upřímně jen a jen problémy.

Diskuze (1) Další článek: Kupte si ledničku, třeba i po Internetu

Témata článku: Windows, Windows XP, Uvedení, Hack, Řád dní, Masivní útok, Týden, Aprílový vtip, Window, Windows +, Win +, Kočka, Malé křídlo


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5