Týden: Soud s Microsoftem ukončen

Nejvýznamnější událost minulého týdne proběhla paradoxně na jeho sklonku, v pátek odpoledne byla oznámena definitivní dohoda mezi americkým ministerstvem spravedlnosti a firmou Microsoft.
Týden: Soud s Microsoftem ukončen
O události jsme již aktuálně informovali a zmiňovali jsme některé závěry. Konečný text vyrovnání má několik významných bodů proti praktikám Microsoftu, ale současně několik velkých kliček, díky kterým může Microsoft řadu z nich citelně oslabit.

Microsoft musí otevřít svá API a serverové protokoly všem třetím stranám, omezení se ale týká případů, kdy by takové zveřejnění obsahovalo ochranu proti pirátům, virům případně ochranu práv, autentifikační systémy či šifrování. Do tohoto omezení se dá s úspěchem vsunout značná část serverových protokolů a systémových API, kterými tak Microsoft bude nadále chránit svou technologii. Přesto se v tomto bodě jedná o významný přínos pro celou řadu třetích výrobců, získají něco, co zatím neměli k dispozici.

Microsoft dle nařízení bude muset povolit výrobcům počítačů instalaci jiných produktů než těch od MS, výrobce bude schopen nahradit Media Player třeba WinAMPem. Microsoft má ale kličku v tom, že tento případný konkurenční produkt musí poskytovat technické schopnosti vyžadované systémem Windows. Microsoft proto může upravit Windows tak, aby vyžadovaly něco, co bude poskytovat v dané chvíli jen Media Player.

Počátky sporu sahají do roku 1998, kdy se řešily monopolní praktiky Microsoftu ve vztahu k výrobcům počítačů a současně připojování prohlížeče Internetu do operačního systému. Současná dohoda Microsoftu zakazuje určité dřívější praktiky, ty ale v současné době stejně nejsou zrovna tlačeny, už kvůli existenci Linuxu, který může být instalován místo Windows. Dohoda také neobsahuje žádná omezení ohledně přibalování aplikací do standardní instalace Windows, ty tak mohou nadále bobtnat a přidávat další aplikace, které zatím nabízejí jiné firmy.

Řada komentářů označuje dohodu jako značně měkkou, že Microsoft vyvázl až příliš lacino. Stejně tak je ale zmiňováno, že v době, kdy rozdělení společnosti nepřipadalo vůbec v úvahu, mohlo být rychlé mírnější rozhodnutí lepší, než výrazně vzdálenější možná přísnější rozhodnutí. Tento návrh dohody bude muset ještě projít schvalovacím kolečkem, ale právě kvůli rychlejší účinnosti se spíše čeká potvrzení dohody.

Co z toho plyne pro Microsoft? Především se mu nijak neomezila cesta do budoucna. Microsoft chce cíleně budovat své webové služby, ověřování uživatelů přes Passport, integrovat Internet do operačního systému. Díky nezveřejňování API obsahující ochranu práv a ověřování je zcela zamknut také jeho Media Player, centrum získávání hudby a videa z Internetu. Nadále může do operačního systému přidávat, co se mu zlíbí, byť výrobce počítače může některé aplikace nahradit. Na druhou stranu Microsoftu nic nezakazuje neustále upozorňovat uživatele produktu X, že produkt Microsoft Y je výrazně zajímavější.

Microsoftu se přibouchl přístup k dřívějším praktikám, ty ale dnes již stejně nejsou na programu dne a více než nějaké hrozby ze strany vlády tu zabodovalo ohrožení ze světa Linuxu. Představitelé Microsoftu označují výsledek jako tvrdý, ale férový a přínosný pro zákazníky společnosti. Bill Gates řekl „Urovnání je spravedlivé, rozumné a také – a to je nejdůležitější – je v tom nejlepším zájmu našich klientů i celého hospodářství. I když toto urovnání bude pro naše obchodní aktivity znamenat přísná pravidla a omezení, pevně věříme, že takovéto vyřešení sporu je v zájmu našich klientů, celého technologického průmyslu i ekonomiky jako takové.“

Přesto, i kdyby nebyly žádné postihy Microsoftu a dohoda spočívala v nulových podmínkách, je tu stále něco, co Microsoftu již nikdo neodpáře – rozhodnutí soudu, že Microsoft opravdu svůj monopol zneužíval. Tento fakt bude využitý i při dalších soudech, které se s Microsoftem vedou, nebo naopak teprve případně povedou.

Pojďme ale k dalším událostem minulého týdne. Titul flame týdne vyhrál článek komentující kauzu hořících Athlonů, které na video na točil známý server Tom`s Hardware. Věčný boj AMD vs. Intel nezklamal. Minulý týden byly také zveřejněny nové verze důležitých produktů: ICQ 2001b a Netscape 6.2.

Diskuze (5) Další článek: Celá kancelář v jedné bedýnce

Témata článku: Microsoft, Soudy, Soud, Současná dohoda, Dohoda, Třetí strana, Týden, Minulý týden, Významný bod


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5