Týden: růst cen pamětí, Comdex

Amerika žila minulý týden Comdexem, u nás jsme žili sháněním levných pamětí, které se zdražovaly pod rukama. nesjou to ale jediné věci, které jsme zaznamenali.
Dominantní událostí IT světového rozsahu byl Comdex, který proběhl minulý týden v Las Vegas. Svým rozsahem nebyl nicméně nějak velký. Dalo by se i říci, že byl menší než Invex. Navíc se kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením a celkové nechuti k cestování také výrazně snížil počet návštěvníků.

Přesto Comdex zaznamenal několik zajímavých momentů a představení novinek. AMD i Intel zde prezentovaly své připravované procesory, AMD ukazovala svůj Thoroughbred a Intel svůj Northwood. Tyto procesory se ale na trhu objeví až příští rok, na Comdexu se ukazovaly jen jako vějička. Intel mimo to nabídl i pohled na lednové události, které připravuje. Jak už to bývá, půjdou ceny dolů. Nvidia na Comdexu představila svou novou grafiku pro notebooky, ale stejně jako v případě AMD i Intelu ukazovala jen předprodukční vzorky, grafika měla jen kódové jméno NV17M. Rámcový přehled zajímavých produktů daly výsledky Best of Comdex 2001. Opera Software v rámci Comdexu představila novou verzi prohlížeče 6.0 beta 1, pochopitelně to ale nemělo s Comdexem zas tak mnoho společného, spíše šlo o načasování. Verze 6.0 slibuje především podporu Unicode a tak bezproblémovou práci s národními znaky.

Historickou událostí bylo 30. výročí uvedení prvního programovatelného procesoru 4004 od Intelu. Procesory a počítače během 30 let prošly řadou náhodných mezníků, které velmi ovlivnily současnou podobu osobních počítačů. Je vždy zajímavé, když si uvědomíme, jak málo chybělo k tomu, aby vše bylo úplně jinak.

Minulý týden jsme vám mohli nabídnou některé unikátní recenze, podívali jsme se podrobněji na desku s novým čipsetem nForce od Nvidie, do kterého jsou vkládány značné naděje. Jak jsme však ukázali, není to rozhodně všespasitelný čipset a vysoký grafický výkon od něj moc čekat nemůžeme. O to víc nároční uživatelé vkládají naděje do desky MSI K7T266 Pro2, která své kvality naopak prokázala velmi přesvědčivě.

Smutnou událostí minulého týdne byl prudký růst cen pamětí, kdy i během jednoho dne stoupala cena pamětí o stokoruny. Nejvíce vzrostly ceny pamětí 128 MB a 256 MB PC133 SDRAM, přičemž ceny DDR pamětí tak výrazně nerostly. Paměti tak dosáhly svými cenami na hodnoty z počátku prázdnin, ale právě mírnější růst DDR pamětí výrazně zmenšil rozdíl mezi SDR a dvakrát rychlejšími DDR pamětmi. V řadě případů tak budou uživatelé spíše volit DDR paměti. Příští rok se opět počítá s poklesem cen pamětí, bude se jich vyrábět více, než zřejmě trh dokáže absorbovat a tak půjdou ceny dolů.

Váš názor Další článek: Digitální kamera v základní sestavě PC

Témata článku: Unicode, Růst, Týden, Vějička, Comdex, Náhodný znak, Cena, Historický počítač, Prudký růst, Minulý týden


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11