Tak co, také jste si užívali volných dnů v minulém týdnu? Pravidelný přehled nejdůležitějších událostí bude i díky nim poněkud odlišný.
Tak co, také jste si užívali volných dnů v minulém týdnu? Pravidelný přehled nejdůležitějších událostí bude i díky nim poněkud odlišný. Volné dny v podstatě zastavily život celé naší republiky, ostatní svět však šlapal naplno bez zaváhání, jen v Americe měli také volněji díky Dnu nezávislosti. Tento týdenní přehled tak nebude přehledem článků na Živě, jako spíše přehledem toho, co se obecně stihlo udát a na Živě to nebylo. Také jsme totiž vyrazili mimo Internet a já aspoň posekal na chalupě seno a natrhal kýbl malin, to sem ale zase tak moc nepatří. Takže co nejdůležitějšího vám mohlo v minulém týdnu uniknout?
Naštěstí nám nikdo velký nezkrachoval, nebyl koupen či neuvedl žádný supervýznamný produkt. Z personálního hlediska bylo nejpodstatnějším odstoupení druhého muže Oracle – Ray Lanea – ten zastával pozici Chief Operating Officer (COO) a prezidenta společnosti. Toto odstoupení je překvapivé zejména kvůli velmi dobré finanční situaci Oracle (i když akcie po tomto odstoupení poklesly). Oracle tento krok nijak nekomentovala, nicméně se dá předpokládat, že Ray Lane se dá na kariéru venture investora, který bude podporovat startující projekty. O svém odstoupení mluvil již delší dobu, přesto je to pro mnoho analytiků překvapením. Na jeho pozici bude hledána náhrada, přičemž jeho funkci na čas převezme šéf Oraclu Larry Ellison.
U soudu byl tentokráte nejaktivnější Napster, který čelí žalobě ze strany RIAA. Napster vytáhl z rukávu další argument, podle kterého je prý kopírování nahrávek zdarma legální. Pokud tedy kopírujete skladby bez placení, je to legální, pokud za to chcete peníze, je to již nelegální. Odvolává se přitom na jeden precedens z historie, který se týkal hardwarových MP3 přehrávačů. Navíc Napster zaútočil proti nahrávacím společnostem, že zneužívají svého monopolního postavení a záměrně blokují alternativní kanály šíření hudby, pokud to bude prokázáno, o svá autorská práva by totiž přišly.
Ještě u práv trochu zůstaneme. Vleklý spor mezi Intelem a VIA ohledně čipových sad, kde má VIA zneužívat intelektuálního bohatství Intelu, se posunul k rozřešení. Intel se s VIA dohodl a VIA za nezveřejněnou sumu bude moci vyrábět čipsety pro Pentia III a starší procesory. Intel ale svou žalobu rozšířil i na neintelové procesory a podle něj VIA tak porušuje patenty Intelu i v čipových sadách pro procesory AMD, spor tedy ještě neskončil.
Ohledně Intelu je zajímavá i další zpráva. Intel totiž na přání zákazníků a firem zpomalí uvádění high-end procesorů Xeon. Tento poněkud neobvyklý krok se dotýká především Xeonu 800 MHz s velkou pamětí, který bude odložen. U nejdražších procesorů funguje poněkud jiný princip nabídky a poptávky a je zde výraznější setrvačnost při zavádění a naopak vyřazování procesorů, proto situace, kdy Intel uváděl nové Xeony, aniž by se pořádně zavedly ty předchozí, nebyla udržitelná.
Z hardwarových perliček bych rád zmínil CD s dvojnásobnou kapacitou (1,12 GB), které připravují Sony a Philips. I když Sony tvrdí, že se to objede bez výrazných změn v mechanikách a výrobě médií, změny budou nutné. Přechod tedy nebude nijak bezbolestný a bude to spíš jen předsmrtný záchvěv cédéčka, DVD je již úspěšné a není důvod, proč si místo nové CD-ROM mechaniky nekoupit spíše DVD mechaniku.
No a nakonec paradoxně dám to, co se nestalo. Nebyl totiž uveden Internet Explorer ve verzi 5.5, byl sice zpřístupněn v několika jazykových mutacích (na češtinu zapomeňte), ale v angličtině ještě ne. Oficiálně to bude ve středu 12. července. Objevily se sice některé zaručené odkazy, ty ale vedly na předchozí betu 2. Nový Internet Explorer 5.01 Service Pack 1 raději neinstalujte, má prý problémy s nápovědou Office 2000, která nepůjde spustit. Je tedy lepší si počkat do půlky týdne na lépe otestovanou verzi 5.5.