Týden: pád Mytrixu, hardwarové testy

Smutnou událostí minulého týdne bylo zavření projektu Mytrix.cz, na druhou stranu se zase otevíraly projekty nové a pár dalších důvodů k radosti se také našlo.
Mytrix.cz, nadějně vypadající sytém pro měření návštěvnosti, se přes svůj aktivní nástup nedočkal ani půl roku. Po pěti měsících byl za poměrně zvláštních okolností zavřen. Mytrix.cz byl licenčním projektem ruského SpyLOG, který je za hranicemi marketován pod značkou Mytrix. Bohužel dle tiskové zprávy měl Mytrix.cz problémy s hlavní firmou ve věci dodávek softwaru a oplátkou za to nepokládal za vhodné platit licenční splátky. Mytrix.cz tvrdí, že lidé z ruského SpyLOGu napadli jeho databázi a pozměnili data ve stylu hackerského útoku. Pokoušel se nadále jednat s ruskými kolegy, ale neúspěšně. Výsledkem bylo definitivní zavření českého Mytrixu, který je nyní přístupný jen pro přístup ke starým datům a za necelý týden přestane zcela existovat. Bohužel i přes potvrzení mailu s dotazy na ruský SpyLOG, tito doposud neodpověděli na obvinění z české strany a tak se lze vážně domnívat, že jsou pravdivá a SpyLOG nechce mít raději s Českou republikou nic společného. Po této zkušenosti je také patrné, že další český subjekt zřejmě touto krušnou cestou nepůjde. Bohužel přišel český Internet o velmi zajímavou službu, která si za krátkou dobu stačila získat okolo 3000 klientů. Konkurence ale mohla vidět, že takový projekt má smysl a je o něj citelný zájem. Uvidíme, nakolik se konkurenční projekty rozvinou.

Novým českým projektem, kterému rozhodně problémy s ruskými partnery nehrozí, je nový freehostingový server Hyperlinx.cz. Jak název napovídá, hlavním rozdílem proti Již zaběhnutému Hyperlinku je orientace na linuxové nástroje, k dispozici je PHP, MySQL a řada dalších. To vše zadarmo a bez reklamy.

Již dobře známým projektem je Mozilla, nově ale na veřejnost vyplavala nová verze Mozilla 0.9.6, která opět opravuje řadu chyb, přidává nové vychytávky a naznačuje dobrý směr rozvoje tohoto prohlížeče Internetu.

V hardwarové oblasti zaujalo představení nového čipsetu VIA P4X266A, který je vylepšenou verzí čipové sady, která je známá především jako zdroj právního sporu mezi Intelem a VIA. Zatím VIA nemá výraznější podporu výrobců základních desek, tento nový čipset však ale skrývá velký výkonový potenciál.

Překvapením se stal procesor obsažený v nové konzoli Xbox od Microsoftu, Uváděl se 733 MHz procesor Intelu Pentium III, ukázalo se ale, že je tam mobilní Celeron na 733 MHz. Procesor je tedy o chlup slabší, než se počítalo, nicméně v případě Xboxu by tento výkon měl bohatě postačovat, značnou práci tam totiž odvádí především grafika od Nvidia.

V krutou flamewar mezi tábory AMD a Intel se zvrhnula diskuze k článku, který se paradoxně AMD téměř nezabýval. Zaměřili jsme se totiž na procesor, který je mezi Intely nejzajímavější poměrem cena/výkon. Ukázalo se, že nový Celeron na 1,2 GHz si vedl velmi úspěšně. Na cenové ose vede bezpečně AMD s nejlepšími poměry cena za jeden megahertz a to i tam, kde je pomaleji taktovaný procesor AMD výkonnější, než jeho protivník ze stáje Intelu.

Váš názor Další článek: Nic nebude zadarmo, k čemu jsou mikroplatby?

Témata článku: Test, Linuxová konzole, Týden, Vhodná reklama, Nový projekt, Výkonový potenciál


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 127

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11