Týden: nový autorský zákon, nové tarify Telecomu

Minulý týden byl řádně našlapán událostmi, Český Telecom počátkem týdne narychlo svolal tiskovou konferenci, na které představil svůj finální návrh telefonních tarifů na příští rok.
Minulý týden byl řádně našlapán událostmi, Český Telecom počátkem týdne narychlo svolal tiskovou konferenci, na které představil svůj finální návrh telefonních tarifů na příští rok. Tento návrh ještě bude muset schválit ČTÚ a podle posledních zpráv to vypadá, že ČTÚ ještě bude tyto tarify narovnávat.. Nejdůležitější změnou v telefonních poplatcích na příští rok je přechod na tarifikaci po minutách, nikoli po impulsech jako doposud. Jedná se tedy o srozumitelnější tarifikování, na druhou stranu se cena hovorů mírně zvyšuje. Nejvíce se zvyšuje u krátkých místních hovorů, které pochopitelně patří k těm nejobvyklejším. Velký nárůst je i u delších hovorů mimo špičku. Pokud bude ČTÚ v některých bodech zasahovat, bude to nejspíše v oblasti počtu volných minut. Pro příští rok chce totiž Český Telecom opustit volné impulzy a místo nich od dubna zavést u jednoho tarifu několik volných minut. ČTÚ bude zřejmě trvat na větším počtu volných minut v tomto tarifu.

Živo bylo i v oblasti právních otázek okolo softwaru. V Německu se Hewlett-Packard stal první obětí inovovaného zákona, který v Německu platí již delší dobu, na jeho základě jsou vybírány za každé video a kazetový magnetofon poplatky za autorský zákon, prostě každé zařízení, které umožňuje nelegálně něco zkopírovat je zatíženo poplatkem. Nyní tato praxe pronikla i do oblasti počítačů a Hewlett-Packard, jako přední dodavatel vypalovacích mechanik, bude muset platit také. Na celé věci je kuriózní zejména to, že nyní platí jen HP. Ostatní výrobci mechanik ještě nic platit nemusí, nicméně se počítá s rozšiřováním tohoto zákona i na další počítačové vybavení. To povede jistě k absurdním závěrům - takovým poplatkem se dá zatížit libovolná součást počítače, disky, diskety, tiskárny a podobně. Doufejme, že podobná praxe nedorazí i k nám.

U nás se zatím postupuje po jiných frontách. Sdružení IFPI, které se stará o ochranu autorských práv v hudebním průmyslu, přispělo k novému albu Dana Bárty tím, že zamezilo přehrávání tohoto CD na osobním počítači, CD lze běžně přehrát pouze v CD mechanice. Důvodem je snaha o zamezení pirátského kopírování tohoto CD, spíše to ale vypadá na omezování posluchačů. Lze omezovat možnosti kopírování, rozhodně ale nelze omezovat možnosti poslechu.

Od prvního prosince vstoupil v platnost nový autorský zákon, který nahrazuje starý a v mnoha ohledech nedokonalý zákon z roku 1965. Nový autorský zákon byl velmi potřebný nejen kvůli sjednocování zákonů s Evropou, ale také kvůli vymýcení starých komunistických pravidel. Bohužel i v takto potřebném a po mnoha stránkách kvalitním zákonu nebylo zřejmě navrženo vše dostatečně přesně. Obsahuje totiž možnost vzniku kolektivního správce autorských práv pro počítačové programy, který by mohl být zneužíván pro konkurenční boj. Navíc by mohl vykonávat správu autorských práv (vybírání poplatků) i u těch programů, které jsou šířeny zdarma, mohlo by se tak stát, že třeba i Linux, který je z definice dostupný zdarma, by byl zatížen poplatky za používání.

Minulý týden jsme se věnovali i Miss Internet, kromě samotných výsledků jsme přinesli i rozhovory s vicemiss, Miss Internet a dalšími účastnicemi finále a organizátory.

Pokud se chystáte (spíše se určitě chystáte) na předvánoční nákupy, možná využijete náš přehled vánočních akcí v internetových obchodech. Je totiž nejvyšší čas, řada z ochodů vám zaručí rychlé dodání zboží, chcete-li mít jistotu a nečekat nervózně na balíček 23. 12., je třeba se do toho zapojit již nyní.

Diskuze (3) Další článek: Dýdžejem snadno a rychle

Témata článku: Internet, Autorské právo, Zákon, Miss, Tarif, Nový zákon, Tel, Nový, IFPI, Týden, Podobná praxe, Rychlé dodání, Autor, Potřebná možnost, Poplatek, Tar, Minulý týden, Autorský zákon, Finální návrh


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky