Týden: Novinky s Geforce 3, Microsoft opět u soudu…

Nebyli jste minulý týden někdy na Živě? Zde najdete pravidelný souhrn toho nejzajímavějšího, co se minulý týden na Živě objevilo.
Nebyli jste minulý týden někdy na Živě? Zde najdete pravidelný souhrn toho nejzajímavějšího, co se minulý týden na Živě objevilo.

Konec měsíce února byl v řadě ohledů plný událostí a počátek března v tom nijak nezaostával. Z předminulého týdne se doznívalo oficiální představování grafického procesoru GeForce 3, kterému jsme se stručně věnovali již v minulém přehledu. Byly zveřejněny podrobnější informace o tomto čipu, podporu novému procesoru ohlásila také řada výrobců grafických karet pro PC. S největší pravděpodobností bude GeForce 3 hlavním hitem chystaného CeBITu. Bude k vidění v celé řadě variant od různých výrobců a doufejme i v zajímavých cenových hladinách.

Intel minulý týden představil nový procesor Pentium III 700 MHz pro notebooky, který dosahuje mimořádných úspor energie a je plnohodnotným protivníkem úsporného procesoru od Transmety. Naopak se chystá ukončení výroby Pentia III na 900 MHz, aby se udělalo místo pro výkonnější procesory. Co na tom, že v počítačích máme ještě běžně procesory s polovičním taktem.

O tom, že pracovní stanice s Unixem od Sunu nemusí být drahou záležitostí se nás snaží přesvědčit čerstvě uvedená stanice Sun Blade, která by se cenou měla pohybovat pod 1000 dolarů. Ve světě běžných pécéček věc poměrně běžná, na 64bitový stroj od Sunu je to ale příjemná změna.

Dosti ale hardwaru, podívejme se jinam. Počátek minulého týdne patřil odvolacímu soudu s Microsoftem, kde se prošetřovalo jednak vedení předchozího procesu, který vedl k návrhu rozdělení společnosti, a stejně tak odůvodnění samotného rozdělení Microsoftu. Z informací o průběhu procesu vyplývá, že soudci odvolacího soudu byli velmi kritičtí k oběma stranám, nicméně více kritiky směřovali na zástupce vlády a propírali zejména nevhodné vedení předchozího procesu. Rozhodnutí v případě odvolacího soudu ještě nepadlo (čeká se průběhu následujících týdnů), nicméně se obecně předpokládá, že soud bude více nakloněn Microsoftu a rozdělení v tomto případě nebude potvrzeno.

U soudu byl také Napster, kterému opět hrozilo v pátek ukončení provozu, z něhož se snaží vykroutit, jak dnes píšeme v jiném článku. Nabídka Napsteru nahrávacím společnostem v hodnotě miliardy dolarů v průběhu pěti let se s přílišným nadšením nesetkala, naopak RIAA spustila akce i proti alternativním serverům Napsteru, které používají systém OpenNAP. Bertelsman, který připravuje komerční podobu Napsteru chystá také případný náhradní systém, který by v případě odstavení Napsteru mohl nahradit jeho funkci.

Pojďme nyní domů, prvního března tradičně začal Březen měsíc Internetu, který jako každý rok tvoří řada akcí na Internetu a především mimo něj. Mottem letošního ročníku je Internet pro každého. Prvního března také Computer Press vyhlásil Produkty roku 2000, tradiční ocenění pro nejlepší produkty z nejlepších oceněných v průběhu loňského roku.

V pátek pak byla v Praze zahájena dvoudenní výstava LinuxExpo, která jak název napovídá věnovala prostor především propagaci Linuxu a firem, které se usilovně věnují linuxovému prostředí. O tom, co bylo na LinuxExpo k vidění, píšeme v dalším dnešním článku.

O tom, že propagace Linuxu je potřebná a vhodná i jako řešení problému počítačového pirátství svědčí uvedení České republiky na antipirátském seznamu 58 zemí, ve kterých je porušování autorských práv nejintenzivnější.

Diskuze (2) Další článek: ASK M3: malý, lehký, výkonný LCD projektor

Témata článku: Microsoft, Soudy, Konec měsíce, Soud, Změna dráhy, Minulý měsíc, GeForce, Drahý stroj, Drahý dům, Týden, Minulý týden


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize