Týden: Napster v problémech, nástup Pocket PC, díra u EuroTelu

Tentokráte výjimečně až v úterý tu jsme s pravidelným přehledem zajímavostí a novinek, které jste si mohli přečíst minulý týden na Živě.
Nikoli minulý, ale už předminulý týden podala skupina Metallica žalobu na firmu provozující Napster a několik univerzit za nelegální šíření copyrightovaných nahrávek. Ve snaze zabránit popotahování po soudech již dvě univerzity Indiana a Yale zablokovaly v minulém týdnu používání Napsteru na svých sítích. Již dříve univerzity blokovaly Napster, protože neúměrně zatěžoval provoz na síti. Po té, co byla do Napsteru přidána podpora proxy serverů, se šíření Napsteru na univerzitách zase začalo postupně obnovovat. Nyní ale univerzity čelí právním obviněním a ve snaze zachovat si čistý štít omezily Napster opět. Pochopitelně tu je ale již několik dalších programů pro výměnu souborů, mezi kterými je velmi oblíbená třeba Gnutella. Napster ještě čelí žalobě RIAA, bohužel proto, že byl první, to odnese nejvíce, na jeho místo se ale chystají další následovníci.

Minulá středa byla oficiálním dnem pro uvedení platformy Pocket PC, která by měla nahradit nepříliš úspěšné Windows CE. Současně s uvedením softwarové platformy byly představeny i tři počítače od firem Casio, Compaq a Hewlett-Packard. Podařilo se nám získat s předstihem podrobné informace o počítači Compaq iPaq, které jste si tedy mohli přečíst současně s jeho oficiálním americkým uvedením. Na Pocket PC se chystá odpovědět i Palm, již několikrát popisovaný barevný Palm IIIc konečně dorazil k nám a tak jsme vám mohli přinést i jeho první recenzi u nás.

S telefonní službou, která se již pohybuje na hraně porušení monopolu, přichází Aliatel. Business Call je určen pro podniky a přízeň si získává zejména sekundovou tarifikací. Ještě před oficiálním koncem monopolu tak je možné úplně obejít Český Telecom v telefonních hovorech.

Na konec týdne jsme si nechali zveřejnění informace o vážné bezpečnostní díře v řešení WAPu od Eurotelu. O chybě jsme Eurotel informovali již před měsícem, doposud i přes opakované ujišťování problém neopravil, proto jsme se rozhodli k jeho zveřejnění. Problém je v tom, že při využívání SMS Infotextu zadáváte do wapového telefonu číslo telefonu, kam má být informace doručena, bohužel některé služby Infotextu jsou placené a tato platba je účtována na vrub zadaného telefonního čísla. Můžete tak poslat komukoli několik placených SMS, proti kterým se nemůže bránit a z jeho účtu mu budou strženy peníze za služby, které si nevyžádal.

Diskuze (3) Další článek: Počítačové mapy ovládly kartografii

Témata článku: Windows, Eurotel, Díra, Problém, Vážný problém, Štít, Nástup, Týden, Minulý týden, Metallica, Casio, Yale, Napster, Univerzita, Monopoly, Indiana university


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch