Týden: Missérie, náš i váš malý počítač, zastudena.cz …

Minulý týden jsme se bavili jednou kauzou, vymýšleli spolu s našimi čtenáři vlastní minipočítač a sledovali další události, tady jsou.
Soutěž Miss Internet asi není třeba nijak zvlášť představovat, koná se již poněkolikáté a ač nejsem nějakým velkým příznivcem různých voleb krásy, dokáži pochopit zájem jiných o to, která z přihlášených webotvůrkyň (často bohužel jen rádobytvůrkyň) oslní porotu a veřejnost. Proti gustu žádný dišputát. Problém, který ovšem vyrašil na veřejnost v souvislosti s letošním ročníkem, se netýká krásy děvčat a ani jejich znalostí, týká se celého zajištění soutěže a konkrétně modelingových smluv pro finalistky.

Nikdo nepochybuje o tom, že práce modelky na smlouvu je logická, a nikdo proti tomu nediskutoval, problémem bylo, že každá finalistka měla účast ve finále podmíněnou podpisem smlouvy s jednou jedinou modelingovou agenturou vybranou vedením soutěže. Pokud má jinou smlouvu, musela ji vypovědět. Smlouva samotná měla navíc tolik sporných bodů, že právníci měli hlavy pomalu ukroucené. Jedna z finalistek se ozvala, vydala vlastní tiskovou zprávu a dala věci do pohybu. Na základě této tiskové zprávy a také její korespondence s vedením soutěže jsme zveřejnili první rozkrytí kauzy. Oficiální odpověď modelingové agentury upřímně mnoho světla do problému nevnesla, prostě nás jen ujistila, že smlouva je dobrá věc, s čímž ale nikdo nepolemizoval. Zveřejnili jsme konečně i prohlášení Jana Fikáčka, který soutěži řediteluje. Ukázalo se, že smlouvu ani podrobně nestudoval a spolehl se na renomé agentury, tuto chybu přiznal. V současnosti je pravděpodobné, že účast ve finále již nebude spojena s podpisem jedné konkrétní smlouvy a rušením všech jiných, stejně tak dojde k úpravě problematické smlouvy. Ač tedy nebyl tento týden pro organizátory soutěže jistě nijak příjemný, jistě jeho výsledkem bude lepší pozice pro ty, o které tu jde především, tedy o soutěžící.

Minulý týden jsme si také poprvé zkusili týmový vývoj spolu se všemi čtenáři. Na základě jednoho malého kapesního PC, které ale nevyhovovalo našim požadavkům, jsme spustili týdenní projektovou kancelář zaměřenou na vývoj miniaturního počítače, který by vyhovoval maximu různých požadavků z různých stran.

Tak jsme v pondělí vybírali základní koncepci, v úterý jsme se zaměřili na nutné vybavení a porty včetně materiálu krytu a chlazení, ve středu jsme probírali potřebné periférie, ve čtvrtek celkový design přístroje a v pátek jsme vše dali dohromady do výsledného návrhu. V těchto workshopech budeme i nadále pokračovat, máte se tedy na co těšit.

Ve světě došlo především k očekávanému uvedení Athlonu na frekvenci 1,2 GHz, AMD si tak opět vzala korunu pro nejrychlejší x86 procesor na planetě, když Intelu spadla z hlavy po neúspěšném uvedení Pentia III na 1,13 GHz. Tento procesor je navíc ohrožen co do opětovného uvedení a možná se ani neobjeví. Příslušně se s uvedením tohoto procesoru pohnuly i ceny, které jsme hodnotili jak u procesorů, tak obecně i u dalších komponent.

Docela právnický šrumec byl okolo MP3 serverů. MP3Board, který zveřejňuje odkazy na MP3 nahrávky, se se svým procesem přesune před soudkyni Patelovou, která rozhodla zavřít Napster, zřejmě tedy nebude ani v tomto případě moc vstřícná. Scour, který stejně jako Napster mění soubory, vyhlásil pro jistotu soudní ochranu před bankrotem, nikdo si teď na něm nic nevezme ani nevysoudí, ale většina firem se z tohoto stavu již nedostane. Vyčíslil také možné požadavky na odškodnění, ty dosáhly až na úchvatných 250 miliard dolarů. To Napster, který teď před soudem je, zvažuje model předplatného, pokud se ale nezmění současně také kontrola kvality skladeb, nedáváme tomu velké šance na úspěch.

Velkou pozornost sklidil projekt zastudena.cz, jakýsi protipól nechvalně známého zatepla.cz. Nejen svým názvem, ale také jeho provozovatelem – firmou Mironet. Ta na něm chce rozjet server informující o právních otázkách v softwaru, popisovat vhodné situace, jak se omylem nestát počítačovým pirátem a další. Projekt se spouští až v půlce listopadu, ale již dnes má značnou podporu.

Dnešní přehled ukončím dvěma trhlostmi, LG Electronics totiž uvedlo na korejský trh pračku s připojením k Internetu, pračka se tedy umí připojit k počítači i k serveru, odkud si stahuje aktuální prací programy. Až vám pračka protelefonuje 100 impulsů, asi se to moc líbit nebude, třeba budete prát v tarifu Internet 200X. Druhou perličkou jsou voňavá CD. Nic nepotěší tak jako dárkové CD s vůní vanilky, musíte si dát ale pozor, aby jste si to nespletli třeba s vůní opečeného chleba, i takové vůně jsou totiž k dispozici.

Diskuze (1) Další článek: Canon DM-MV3 MC - Technické parametry

Témata článku: Internet, Miss, Bankrot, Neúspěšný počítač, Krása, Různé požadavky, Malý počítač, Kontrola kvality, Malý, Nejrychlejší proces, Scour, Týden


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky