Týden: Microsoft se dělí, MP3.com vinen a k tomu nová grafika

Kratší minulý týden byl i přes svou délku našlapán událostmi, které ovlivní svět počítačů nejméně na jeden rok. Pokud jste si užívali sluníčka a k počítači usedáte až teď, je to pro vás téměř povinná četba.
Začneme trochu netradičně už pátkem, ten byl totiž ve znamení dvou mimořádně důležitých soudních procesů. Jak v minulém týdnu prosáklo, americká vláda rozhodla rozdělit Microsoft na dvě společnosti. Jednu produkující operační systémy a druhou vyvíjející Office, Internet Explorer a další aplikace. Současní vlastníci Microsoftu by přitom mohli mít podíl pouze v jedné z nových společností a nové Microsofty by se nesměly v průběhu dalších deseti let zase sloučit dohromady. Vůči tomuto rozhodnutí se Microsoft samozřejmě odvolá a předpokládá se, že se soud potáhne ještě nejméně rok, než se dojde ke konečnému rozsudku. Nikoli v souvislosti s rozsudkem soudu ale v souvislosti s povýšením odchází z postu ředitele české pobočky Microsoftu Jan Mühlfeit. Bude mít totiž na starosti u Microsoftu celou východní Evropu, kterou bude řídit z mnichovské centrály.

Druhý soud ustoupil vedle dělení Microsoftu trochu do pozadí, z hlediska samotné existence významné firmy je ovšem rozhodně důležitější. Server MP3.com byl obviněn, že při budování své služby my.MP3.com porušil ve velkém měřítku autorská práva, když zdigitalizoval 45 000 CD titulů. My.MP3.com nicméně zpřístupňuje zdigitalizované nahrávky pouze těm, kteří jsou již vlastníky originálních cédéček. U pátečního soudu bylo rozhodnuto, že je MP3.com vinen a autorská práva opravdu porušil. Pro MP3.com je to otázka života a smrti, pokud bude vynesen tomu odpovídající rozsudek, bude to znamenat konec firmy MP3.com, protože nebude schopna zaplatit vymáhanou částku. RIAA, která zastupuje vydavatelské domy, požaduje výslednou částku v řádu desítek miliard a to MP3.com rozhodně nemá. Akcie MP3.com vzhledem k tomu klesly na nejnižší historickou úroveň a firma je ve velmi vážných problémech. MP3.com se sice odvolá, ale i v případě konečného vítězství bude mít pro ni dlouhý soud kruté následky.

Vedle soudů poněkud ustoupily do pozadí novinky z konference WinHEC, kterou řada firem využila jako startovací můstek pro své produkty a technologie. Firma ATI představila svůj čip Radeon 256, který by měl ATI opět postavit na přední místa mezi výrobci grafických čipů. Nvidia na to obratem zareagovala představením nové GeForce 2 GTS, která bude nejen na trhu dříve než Radeon 256, ale také je již tabulkově rychlejší. ATI tak v nejlepším případě bude mít druhé místo ve výkonu, nicméně Nvidia s novinkami ještě neskončila a mohla by obsadit všechny stupně vítězů jen svými procesory.

Na WinHECu byl také oficiálně představen standard USB 2.0, který je nyní v konečné podobě. USB 2.0 bude přitažlivý především svou rychlostí 480 Mbit/s, čímž překoná současný standard FireWire IEEE1394. První zařízení s podporou USB 2.0 se objeví na trhu koncem roku, přičemž větší rozšíření lze čekat příští rok.

V procesorové oblasti zaujalo oznámení Intelu, že jeho další procesory již nebudou mít kontroverzní ID procesoru, které při uvádění Pentia III postavilo Intel do nepříjemného světla. Používání tohoto čísla se vůbec nerozšířilo a Intel uznal, že jeho začlenění do procesoru nebylo úspěšné. AMD oficiálně oznámilo nové označení procesoru Duron. Duron bude variantou Athlonu určenou především do levnějších strojů, která by měla konkurovat Celeronům. Dříve byl Duron známý pod označením Spitfire.

Váš názor Další článek: B-406 Bomber Series: levná dunítka

Témata článku: Microsoft, MP3, Grafik, Druhá novinka, Graf, Spitfire, M/s, Otázka života, Nová grafika, Grafika, Týden, DEL, Post ředitele


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5