Týden: levnější Internet, testy procesorů

Co se přihodilo minulý týden a co by nemělo uniknout vaší pozornosti? To najdete v následujícím článku.
Tak nám zlevní Internet, ne o moc, ale zlevní. U tarifu Internet2000 se posune začátek nejvýhodnějšího pásma z 21. hodiny na 19. hodinu. Nebudeme muset tedy tolik ponocovat a budeme mít více času na surfování. Sice je naše radost velmi blízká radosti psa, kterému u boudy prodloužili vodítko o metr, zatímco cizí psi se vesele prohánějí bez vodítek na louce, ale upřímně díky aspoň za to. Protože se nedá předpokládat, že to Český Telecom udělal jen tak pro naši radost a příjmy si dobrovolně snížil, zřejmě si spočítali, že se jim to vyplatí. Důvodem, který se přímo nabízí je nabídnutí bezplatného připojení k Internetu u IOL, které se očekává prvního září. Pokud si IOL rozloží špičku ušetří něco na modemech. Možné také je, že tarif mezi 19. a 21. hodinou prostě neobstál v čase, kdo šetří, počká spíše na 21. hodinu, kdo na to moc nehledí a surfuje i přes den, tak pro něj není tento tarif rozhodující. Více levnějších surfařů tak ve výsledku může znamenat více příjmů než surfaři platící vyšší poplatky. Pokud si měl Český Telecom vybrat mezi nahrazením středního pásma dražším nebo levnějším pásmem, je celkem logické, že si vybral to řešení, které nezpůsobí zvýšený výskyt dlažebních kostek v jeho kancelářích.

O tom, že internetová ekonomika nemá u nás na růžích moc ustláno a názory ze strany státních představitelů nejsou Internetu moc nakloněny bylo již napsáno hodně. Nedávno se v Hospodářských novinách předseda sněmovny Václav Klaus vyslovil na adresu nové ekonomiky, ve smyslu, že nic takového neexistuje a problém leží úplně jinde. Jirka Hlavenka, který naopak novou ekonomikou žije, s jeho názorem nesouhlasí a uvádí argumenty pro svá tvrzení. Kvalitní diskuzní fórum také stojí za přečtení.

Postih autora viru ILOVEYOU vyšuměl do ztracena, jediný obviněný byl nakonec propuštěn pro nedostatek důkazů a nebude dále stíhán. Spíše než nedostatek důkazů ve věci ILOVEYOU se jednalo o nedostatek důkazů pro obvinění. Filipínské zákony totiž neznají žádné počítačové viry a právnící tak zkoušeli jít přes nejbližší zákon, kterým je zneužívání čísel platebních karet. V tomto bodě ale důkazy nebyly moc výrazné a tak byl Otel de Guzman propuštěn. Protože Filipíny již začaly chystat zákony postihující i počítačové zločiny, není moc pravděpodoné, že by ještě někdo uspěl. Co ale začít hledat nějaký státeček, který ještě takové zákony nemá? Hackeři a virotvůrci asi pojedou na dovolenou.

To zatím nevyšumělo obvinění serveru Yourmobile.com za to, že zveřejňoval známé skladby jako zvonění do mobilů. Na toto poměrně kuriózní obvinění však reagovaly i servery u nás. Server zvoneni.mobil.cz svou činnost do vyřešení pozastavil.

Zajímavý průzkum způsobu využívání Gnutelly ukázal, že celých 70 procent uživatelů v systému jen stahuje skladby a žádné nenabízí. Přitom pouhé jedno procento všech uživatelů nabízí přes 50 procent objemu všech skladeb. Znamená to jednak vodu na mlýn RIAA a jednak nutnost další obhajoby ze strany Napsteru, který nebude moc jiný.

V minulém týdnu jsme vám nabídli několik velmi zajímavých testů. Nejprve jsem se podívali na výhodnost různých procesorů, podle jimi nabízených frekvencí. Později jsme mohli díky šťastné náhodě, jenž k nám přihrála procesor Pentium III 1 GHz s odemčeným násobičem frekvence, pečlivě proměřit všechny nabízené typy procesorů Pentium III a zjistit, který z nic je skutečně tím nejvýhodnějším po stránce výkonu, dobře se ukázaly výhody 133 MHz sběrnice a pro ty, co nehodlají přetaktovávat se jako nejvýhodnější ukázalo Pentium III 533 MHz.

Stejně tak jsme získali jeden z prvních procesorů Cyrix III 533 MHz (Samuel) na testy a podívali jsme se na zoubek procesoru, se kterým má VIA velké plány. Bohužel se ukázalo, že jak umí VIA dělat čipsety, tak má problémy s procesory. Cyrix III je přes nové jádro o polovinu pomalejší než srovnatelné Intely a ani cena to příliš nevyvažuje.

To u Intelu bylo živo zejména díky vývojářské konferenci, na teré se vždy objeví spousta zajímavých novinek. Letos to byla upřesnění ohledně Pentia 4, ohlášení nové sběrnice AGP 8x, předvedení Pentia 4 na frekvenci 2 GHz, představení gigahertzových Xeonů a další. Nás potěší zejména až chystané říjnové slevy procesorů, kterými se Intel významně přiblíží cenám AMD.

Naopak nás zase moc nepotěšila ATI, která ovladače svých starších grafických karet pro Windows 2000 stále nezvládá a po předchozím posunu je odsunula opět a tentokráte na říjen. Spokojených zákazníků tedy ubývá.

Poslední perličkou našeho přehledu je připomínka výročí pěti let od uvedení Windows 95. Ať si kdo chce co chce říká, Windows 95 skutečně pomohly nastartovat internetový boom.

Váš názor Další článek: Antiviroví hlídací psi v boudě

Témata článku: Internet, Nedostatek, Samuel, Internetový boom, Zvýšený výskyt, Zajímavý průzkum, Test, Výrazný nedostatek, Bezplatné připojení, Bezplatné využívání, Proces, Týden


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku