Microsoft | Google | Red Hat | Reportáže

Týden konferencí: Google se chlubil A.I. a Red Hat chce s Microsoftem ovládnout hybridní cloud

  • Zatímco Češi v úterý odpočívali, v USA se konaly tří obří konference
  • Google I/O, Microsoft Build a Red Hat Summit
  • Jen do Silicon Valley se sjelo přes 14 tisíc geeků všeho druhu

Svět se zbláznil, tedy přinejmenším na západním pobřeží USA, kde tento týden probíhají v jeden čas hned tři velké technologické konference. Zatímco na sever do washingtonského Seattlu se sjeli fanoušci Microsoftu na jeho výroční Build, v Shoreline Amphitheatre v Mountain View právě pomalu vrcholí první den Google I/O.

Klepněte pro větší obrázek
Slavný konferenční areál Moscone Center letos patří Red Hatu. Google obsadil Mountain View a Microsoft v Seattlu.

A konečně do třetice je tu ještě Red Hat Summit, který obsadil obě velké sanfranciské konferenční haly Moscone Center a do čtvrtečního večera hostí (stejně jako Google) na 7 000 vývojářů, obchodníků a partnerů, kteří při svém podnikání nasadili Linux a open-source. Do San Franciska jsem na pozvání Red Hatu dorazil i já.

Google (opět) ve znamení A.I.

Pojďme si pěkně popořadě připomenout ta největší oznámení ze všech tří technologických dýchánků. Nejprve Google, jehož hlavní keynote má na I/O už tradičně nejblíže běžným smrtelníkům, firma zde totiž představuje i novinky pro koncové uživatele.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úterý dopoledne místního času a Shoreline Amphitheatre v Mountain View. Google I/O právě začíná

Už loňské I/O patřilo chytrým asistenčním službám a Google letos ještě přitvrdil. Přítomným totiž ukázal hlasovou nahrávku vcelku běžného telefonního hovoru. Háček byl v tom, že zatímco na jedné straně byl člověk, na druhé stroj – technologie Duplex.

Duplex by měl sloužit tam, kde zatím prostý text nepomůže. Základní asistent jej tedy bude moci použít třeba v případě, že vás chce objednat ke kadeřníkovi, kterému je třeba zatelefonovat. A přesně tuto ukázku Google ukázal v nahrávce. Zatím se však jedná pouze o experiment a zůstává otázkou, kdy se z něj stane skutečná služba pro uživatele.

Duplex volá do kadeřnictví a objednává svoji majitelku a poté mužským hlasem objednává stůl v restauraci:

Praktická A.I. se v každém případě opět prolínala celou keynote. Google ji například používá i v novém agregátoru zpráv News, který oproti předchozí verzi zcela přepracoval a nasadil strojové učení, které může analyzovat, jak má vlastně řadit nejdůležitější zprávy bez přímého editorského zásahu.

Základní podoba asistenta by zároveň mohla konečně dorazit do Česka. Už nám ji slibují nějaký pátek.

Ještě chytřejší mapy

Další ukázka se týkala technologie AR Core, přičemž k nejpraktičtějším patřila demonstrace s mobilními mapami, které dostaly asistenci v rozšířené realitě. Když si tedy nebudete vědět rady, kde jste, nebo kde je ten podnik, který nemůžete identifikovat ani podle Street View, jednoduše namíříte telefon a obraz z fotoaparátu se prolne s mapovými daty. Získáte tedy takové Street View v reálném čase.

Fanoušci Androidu P, který má být největší aktualizací za poslední roky (podle odvážných dokonce největším updatem historie Androidu), se mohou těšit na rozšíření na další telefony. Vedle telefonů Pixel to budou také telefony od Nokie, Sony, Oppo, Essentialu, OnePlus anebo Xiaomi. Jejich majitelé si mohou nainstalovat betaverzi.

Jelikož nosím v kapse „Pixel pro chudé“ – tedy Xiaomi Mi A1 z programu Android One, naivně (leč uznejte logicky) jsem předpokládal, že betu dostanou všechna zařízení z tohoto programu. Chyba lávky, nabídka se v případě Xiaomi týká jen modelu Mi MIX 2S.

V Androidu P je celá hromada novinek, ale to je už parketa kolegů z Mobilmanie, a tak se podívejte na jejich galerii.

Microsoft se opět pokouší zkopírovat Pushbullet. Tak vyjde to konečně?

Fajn, přesuňme se zhruba tisíc kilometrů na sever do Seattlu, kam své vývojáře sezval pro změnu Microsoft.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Satya Nadella se v Seattlu chlubí novinkami Microsoftu

I ten zde představil několik zajímavých experimentů. Jedním z nich má být aplikace s prozaickým názvem Your Phone – další pokus o napodobení Pushbulletu. Your Phone tedy bude na velký počítač zrcadlit SMS zprávy, notifikace a další události na mobilu.

Klepněte pro větší obrázek
Android, Windows, iOS a jedna časová osa

Mimochodem, s tím tak trochu souvisí i práce na časové ose pro mobilní telefony s Androidem a iOS. Tzv. Timeline Microsoft představil v rámci nedávné jarní aktualizace Desítek a její mobilní obdoba by fungovala prakticky totožně a stejně tak by byla sdílená napříč vašimi zařízeními.

Cortana, open Alexa. Alexa, open Cortana

Další novinkou je spolupráce mezi Microsoftem a Amazonem, konkrétně mezi jejich asistentkami Cortana a Alexa. To znamená, že takový majitel chytrého reproduktoru Echo bude moci přikázat: „Alexa, open Cortana,“ anebo na počítači s Desítkami: „Cortana, open Alexa.“ A pak že je Microsoft uzavřený.

Redmondská softwarová jednička se zároveň pokusí opět naplnit MS Store aplikacemi. Zajímavými komerčními aplikacemi. Vývojáři totiž nově dosáhnou až na 95 % ceny aplikace a režie Microsoftu bude pouhých 5 %. To je mnohem méně než v případě Applu a Googlu, i když je třeba podotknout, že se nová pravidla netýkají her. Pomůže to? Začnou vývojáři konečně psát kvalitní univerzální aplikace pro Store. To je po zkušenostech z minulých let velká neznámá, ale snížení režie je docela logický apel.

A ještě jedna lahůdka, tentokrát již ryze vývojářská. Microsoft ještě nezahodí brand Kinect. Někdejší doplněk pro Xbox s 3D kamerou se sice už nevyrábí, firma jej ale přetaví v Kinect for Azure – službu a čidlo pro vývojáře chytré elektroniky IoT, kteří s ním a s pomocí A.I: služeb na Azure budou moci stavět… Cokoliv.

Red Hat a Microsoft budují hybridní cloud

Do třetice konečně Red Hat. Takže se virtuálně přesuňme zpět do Kalifornie, kde v lednu začal platit nový zákon Adult Use of Marijuana Act a ve městě je to opravdu znát. Zatímco klasickou cigaretu, která v našich hospodách budí takové emoce, tu na ulici neuvidíte ani jednu, typická vůně weedu je v samotném centru a obchodní čtvrti bez nadsázky všudypřítomná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Produktový šéf Red Hatu Paul Cormier a Scott Guthrie, který má na starost sekci Microsoft Cloud představují zrod úzké spolupráce obou světů

Těžko říci, jak na tom je se sanfranciskými jointy komunita Red Hatu, jak už jsem ale napsal výše, na 15. ročník Summitu se jich sjelo na 7 000. A jen pro doplnění Red Hat samotný letos slaví pětadvacet. Management linuxové komerční jedničky během první keynote přítomné přesvědčoval, že v Linuxu a open-source je budoucnost a že už to konečně pochopil i Microsoft.

Možná je na tom ledacos pravdy, Microsoft byl totiž zároveň jedním z klíčových partnerů (a sponzorů) konference a obě firmy zde oznámily ještě užší strategické partnerství v cloudu – konkrétně v případě kontejnerové technologie OpenShift, která nově poběží i na Azure.

Hybridní cloud

Proč se nám tu rodí taková ještě před lety nevídaná symbióza dvou světů? Protože mnoho velkých zákazníků Microsoftu používá Azure pro jeho datacentra rozesetá po celém světě, ale stejně tak vlastní privátní cloudy – převážně na unixové­/linuxové bázi. Cílem spolupráce obou společností je hybridní cloud, kdy část prostředků běží na vlastním­/dedikovaném železe a část ve veřejném cloudu (cloudový hosting od Googlu, Microsoftu, Amazonu atp.).

Podstatné je to, že jak privátní, tak veřejný cloud musí optikou majitele fungovat jako jeden celek komunikující vnitřně na principu zpráv s velmi nízkou latencí a společná implementace OpenShiftu a dalších navázaných technologií od Red Hatu a Microsoftu to jako první v takové podobě opravdu umožňuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hybridní cloud složený z privátního a dvou otevřených (Microsoft, AWS)

Že Microsoft miluje Linux, víme už dávno – nabízí jej na svém hostingu Azure včetně certifikace a podpory. Ovšem implementace kontejnerové open-source technologie OpenShift, díky které lze snadno a dle aktuální potřeby a zátěže spustit prakticky okamžitě třeba další aplikační webový server, a to celé ke všemu v hybridním cloudu – to je už poněkud jiná liga.

Jak však poznamenal jeden z novinářů na tiskové konferenci, kontejnery používají hlavně velcí hráči, kteří jich spouštějí i tisíce dle aktuální potřeby, zatímco malé firmy nic takového nepotřebují. Představitelé Red Hatu a Microsoftu pochopitelně nesouhlasili a kontejnerům (nepřekvapivě) věstí skvělou budoucnost. Právě proto, že mohou změnit celé obchodní modely a podstatu operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek
Kontejnery od Red Hatu v ekosystému Microsoftu

Zákazníky totiž přestane trápit to, jestli potřebují k vybudování své aplikace na železu X operační systém Y, ale namísto toho spustí rovnou kontejner třeba s Pythonem, Node.js a jednotnou ovládací konzolí. Právě to je princip všemožných PaaS (platforma jako služba), které optikou zákazníka a uživatele tak trochu relativizují funkci klasického operačního systému, bohatě totiž stačí, když na něm poběží kýžená kontejnerová služba.

Vlastně to sami velmi dobře znáte, podobnou proměnu jsme totiž pocítili i díky příchodu webových aplikací, které běží ve webovém prohlížeči. Jelikož se na web přesouvá stále více dříve nemyslitelných programů a každodenních činností, význam konkrétního operačního systému o patro níže pochopitelně postupně klesá. Kontejnery podobný zážitek přinášejí na úrovni (nejen) podnikových systémů a s příchodem hybridních cloudů, které budou z části běžet na firemní infrastruktuře a z části třeba zrovna na Azure, přičemž stále budou tvořit jeden funkční celek, to ještě zesílí.

Diskuze (3) Další článek: Jednotný digitální trh

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Apple, Cloud, Linux, Byznys, Android, Amazon, USA, Hybrid, Python, Mobilní telefon, Xiaomi, Strojové učení, Alexa, IoT, Cortana, Xbox, Nokia, Street View, Rozšířená realita, Red Hat, Android One, OnePlus, Mobilní telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch