Týden: Invex, Invex a na konec Invex

Celý minulý týden probíhala nejvýznamnější akce v oboru informačních technologií v České republice. Invex ukázal, že i přes řady kritiků má své místo na slunci.
Týden: Invex, Invex a na konec Invex
Byl Invex úspěchem či nikoli? To budou firmy posuzovat v tomto týdnu, již dnes lze ale jednoznačně říci, že nepřítomnost firmy na Invexu, již rozhodně neznamená její neexistenci a hrozící problémy. Naopak se stalo módním rysem na Invexu nevystavovat a příští rok tento trend bude jistě pokračovat. Invex prostě již dospěl do fáze, kdy účast na něm není zdaleka povinná a budou tam vystavovat opravdu jen ti, pro které budou vysoké náklady rentabilní. Letošní ročník byl v tomto do jisté míry přelomový, protože ukázal, že účast na Invexu není povinná, a stejně tak se více vyprofilovala budoucnost veletrhu.

Jak bude vypadat Invex budoucnosti? Nebude třebas ani tak veliký a projití samotné výstavy člověku nezabere příliš času. Bude výraznější odklon od stánků distributorů, zmizí prostě ti, kteří neprodávají koncovým zákazníkům a současně nebudují image nějaké značky. Invex budoucna tak bude patřit především stánkům značek, třebas organizovaných pod organizací jejich distributora. Důraz ale bude kladen na koncové zákazníky. Značky cílené na profesionály a vybrané odborníky spíše zorganizují vlastní turné po republice, než by absolvovaly při současných nákladech Invex. Odborné dny na Invexu pochopitelně budou mít svou roli i nadále, firmy, pro které však ztratí Invex ve veřejné dny smysl, tam však spíše nebudou.

Důraz na konference se bude zvyšovat i v dalších letech, více konferencí ale nemusí nutně znamenat vyšší návštěvnosti. Synchronizovat účast na konferencích s návštěvou veletrhu bude čím dál složitější a pro mnohé účastníky by bylo vhodnější konference více oddělit i třeba časově od samotného veletrhu.

Masová návštěvnost, která slouží BVV ke zvyšování prestiže a zisku, bude pokračovat i nadále. Letos BVV odhaduje návštěvnost na 135 000, a pokud jste byli na Invexu ve středu, jistě mi dáte za pravdu, že těch sto tisíc tam bylo nejspíš v jeden den. Invex je do jisté míry i pouťová záležitost. Příchod veřejnosti vytváří poptávku po atrakcích a veřejnost prostě k Invexu patří. Bohužel středeční den by měl být i varováním, že by bylo vhodné návštěvy více rozvolnit a nebát se přijít i v jiné dny než zrovna všichni v jeden. Například v pátek to na Invexu vypadalo jako v odborný den. Pohodlně se dalo dostat ke všem exponátům a vše si příjemně osahat. Ve středu naopak sahaly zaparkované autobusy až pomalu k naší firmě, která je dobrých sedm kilometrů od výstaviště.

A co vlastně ukázal Invex nového? Po stránce exponátů k nějakým výrazným překvapením nedocházelo. Zatímco na CeBIT řada firem časuje uvedení novinek, které tak jsou na CeBITu v premiéře, na Invexu tomu tak příliš nebylo. Významnější světovou událostí načasovanou na Invex, bylo oznámení výroby základních desek přímo firmou VIA, která na Invexu poprvé samostatně vystavovala. Její představitelé nám ale s úsměvem potvrdili, že šlo jen o shodu náhod a žádný úmysl za tím nebyl. Na Invexu pochopitelně byly vidět zajímavé produkty a mnohé z nich ve své české premiéře, ale o významnější události nad rozměry České republiky nešlo. Invex dnes již totiž definitivně ztratil svou šanci stát se středoevropským IT veletrhem. Polsko i Maďarsko si své vlastní "Invexy" vybudovaly, na Slovensku to zatím tedy spíše skřípe, ale slovenských firem pro Slováky na Invexu nebylo. Invex pochopitelně patří k nejvýznamnějším akcím v tomto regionu, ovšem firmy, které potřebují oslovit naráz více zemí, dnes volí spíše zavedený CeBIT, který dokázal chytit po krizi z ohrožení Internetem druhou mízu.

Invex v roce 2002 bude probíhat od 7. do 11. října, a i když v té době možná bude již existovat další tuzemská výstava, kam budou prchat firmy, pro které Invex již nebude zajímavý, samotný Invex přežije.

Diskuze (18) Další článek: Skener do každé rodiny

Témata článku: Invex, Atrakce, Autobus, Týden, Odborná veřejnost, Hrozící problém, Konec, Zaparkované auto


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 34

David Polesný
VánoceNotebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5