Týden: IBM do Brna, předcebitové novinky

Týden, do kterého se vrháme, bude ve znamení CeBITu a plánovaného uvedení Windows XP beta 2. Minulý týden ale nebyl na události rozhodně nijak chudý.
Týden, do kterého se vrháme, bude ve znamení CeBITu a plánovaného uvedení Windows XP beta 2. Minulý týden ale nebyl na události rozhodně nijak chudý.

IBM oficiálně potvrdilo informace ohledně nového zákaznického centra v Brně, kde bude zaměstnáno v prvním roce okolo 200 počítačových odborníků. Jedná se o první zahraniční investici do oblasti služeb, která dostala pobídky (daňové zvýhodnění a další) od naší vlády. Pokud budou úspěšné i další investice podobného směru, jistě to pomůže udržet odborníky v naší zemi a ti nebudou tolik mizet za hranice.

Opět jsme sledovali Napster a jeho boj se zaváděním filtrů pro omezení vyměňovaných skladeb. Napster postupně zvyšuje úroveň filtrů a čím dál více uživatelům komplikuje vyměňování copyrightem chráněných skladeb. Po zavedení filtrů klesl počet vyměňovaných souborů na polovinu, může za to nejen filtr, ale také jistě již probíhající přesun uživatelů na jiné výměnné sítě souborů. Pokles bude jistě pokračovat a Napster tak bude trpět čím dál větším odlivem uživatelů. Přestože se tak ukazuje prohra Napsteru ve viditelné podobě, jsou i názory, že hudební vydavatelé prohráli víc, protože soud rozhodl, že výměnné sítě samy o sobě nelegální nejsou. V budoucnu by tak mohli být vydavatelé bití více, než se nyní domnívají.

Poměrně živo bylo v hardwaru, nový grafický čip S3 Savage MX bude ohrožovat v mobilní oblasti duopol firem ATI a Nvidia. Bude to mít ale velmi těžké, protože konkurovat v oblasti výkonu nejspíš nebude - nemá zabudovanou podporu hardwarového T&L. Útočit bude jen nízkou cenou a malou spotřebou energie.

Kromě předvádění tohoto mobilního čipu se na CeBITu čeká například i představení novinek od AMD, kandidátem je zejména mobilní verze nového Athlonu, která by měla především zajistit úspěch AMD ve srovnání s Intelem, který čerstvě představil gigahertzový procesor pro notebooky. O tom, že gigahertz bude časem určen snad jen pro chytřejší kalkulačky, svědčí snahy firmy Sony o vývoj superprocesoru s odhadovanou frekvencí 10 GHz pro herní konzole další generace. Na vývoji se podílí i IBM a procesor by měl mít výkon jako známý superpočítač Deep Blue. Třeba tak PlayStation 3 bude umět hrát slušně šachy.

Spíše z oblasti perliček je zajištění dodávky pašovaných procesorů Intel, které měly své majitele nalézt v Polsku. Zajištěny byly na česko-rakouském přechodu v Hevlíně.

Podívali jsme se také podrobněji na vzájemnou kompatibilitu jednotlivých procesorů, a zejména jak je to s často přetřásanou kompatibilitou mezi AMD a Intelem.

Velmi živo bylo u výrobců kapesních počítačů, zejména těch pro operační systém Palm OS. Visor představil svůj elegantní kovový model Visor Edge, který bude konkurovat především Palmu Vx a tento týden představovanému Palmu m500. Sony pak představila vylepšenou verzi svého počítače Clié, která zaujme především multimediálními schopnostmi a displejem s dvojnásobným rozlišením 320x320. V oblasti Pocket PC to byl především Compaq, který představil nový model iPaqu se standardními 64 MB paměti.

Zatímco jsou dále představovány nové produkty, krize americké technologické ekonomiky příliš neslábne. Index Nasdaqu po 27 měsících klesl pod magickou hranici 2000 bodů, a dále okolo této hranice kolísá. Po nepříliš pozitivních výsledcích odstoupil také výkonný ředitel Novellu Eric Schmidt, v jeho případě ovšem nešlo o vyhazov, ale o organizační změnu po té, co Novel koupil konzultantskou společnost, jejíž ředitel se právě přesunul do čela Novellu. Hlavním důvodem této změny bylo zvýraznění změny orientace Novellu právě na oblast konzultačních služeb.

Minulý týden se nám sešlo i pár článků týkajících se ochrany soukromí a obecného sledování aktivit u počítače. Průzkum mezi americkými podniky totiž ukázal, že každý pátý zaměstnavatel čte maily svých zaměstnanců a rozhodně není výjimkou propuštění za prohlížení nepovoleného obsahu. V této souvislosti je zajímavá připravovaná aplikace Microsoftu pro sledování vaší pracovní aktivity, která by měla být zaměřená na volbu vhodného okamžiku pro upozornění na důležitou zprávu. Metoda totiž spočívá také ve sledování vaší osoby pomocí videokamery a mikrofonu. Pokud bude už jednou hotový princip takového sledování, bude jej jistě možné použít i na jiné záležitosti. Právě sledování se ale rozhodně nelíbí německé armádě a ministerstvu zahraničních věcí. Z obav z možného zabudování funkcí pro špionáž se rozhodli zakázat používání produktů Microsoftu a případně dalších produktů made in USA. Nahradit by je měly domácí programy od Siemensu, s největší pravděpodobností se ale jedná o běh na dlouho trať. Rychlá náhrada zatím v úvahu nepřipadá.

Začali jsme u nás a také doma skončíme. Minulý týden spustilo Centrum.cz možnost bezplatného připojování k Internetu. Rozšířilo tak pole své působnosti z portálu i do oblasti přímého připojování k Internetu. Na rozdíl od ostatních poskytovatelů bezplatného Internetu Centrum.cz nevyužívá vlastní síť (žádnou ani nemá), ale spoléhá se v tomto na partnera, kterým je Aliatel. Zatím je přístup k Internetu nabízen jen v Praze, počítá se ale s jeho rozšířením i na další města.

Váš názor Další článek: Německá armáda a ministerstvo zahraničí zakazuje používání softwaru od Microsoftu

Témata článku: Windows, IBM, Eric Schmidt, Minulý týden, Hotový produkt, Made in USA, Americký podnik, Rychlá náhrada, Superpočítač deep, Made, Kapesní herní konzole, Savage, Deep, Týden


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu