Týden: I Love You a zbývající bezvýznamnosti

Z dnešního pohledu to vypadá, že se minulý týden nestalo nic jiného, než virus I Love You, není to ale pravda a ač se mu budeme pochopitelně věnovat, nezapomenu na další důležité události, které jste možná přehlédli.
Z dnešního pohledu to vypadá, že se minulý týden nestalo nic jiného, než virus I Love You, není to ale pravda a ač se mu budeme pochopitelně věnovat, nezapomenu na další důležité události, které jste možná přehlédli.

Začalo to ve čtvrtek ráno na asijském kontinentě, virus I Love You se rozšířil rychlostí epidemie a večer finišoval v Americe. Virus se tak stal během jediného dne legendární a zamáčkl hluboko do pozadí předchozího premianta Melissu. Již nyní je velmi dobře známé, co a kam posílá, jaké soubory přepisuje a jak jej nejlépe odstranit.

I Love You hraje na triviální lidskou zvědavost i pravda na stereotypčnost jejich chování. Většina postižených se rekrutuje z řad běžných uživatelů, kteří prostě porušili základní bezpečnostní pravidla práce s e-mailem, řada lidí však virus spustila jen tak omylem, jak prostě pročítali svůj mailbox. Překvapuje mne, že virus nezaváhal na jazykových bariérách. Pokud vám od Jana Nováka dojde anglicky psaný mail a ještě vám v něm ke všemu vyznává lásku (a vy jste muž), tak byste už tedy sakra měli pochybovat, že to nebude tak úplně v pořádku. Lidé se tím ale nenechali nijak zaskočit a vesele si ten virus tak jako tak spustili.

Poškozeny byly u nás desítky institucí, stovky firem a celosvětově milióny počítačů. A pak se spustilo něco, co bylo zřejmě hlavní cílem autora viru – mediální bouře. Každé byť sebemenší a lokální noviny začaly shánět někoho, kdo by tomu trochu rozuměl a vytvářely články – samozřejmě i v případě, že nikoho nesehnaly. Takže jsme se mohli dočíst, že virus zničí e-mail (to jde?), nějakém "počítačovému expertovi" v televizi (dobrý den, já jsem počítačový expert, ale můžete mi říkat guru) virus smazal půlku souborů (ty MP3 a sprosté JPG opravdu zabírají hodně místa), jiná média uváděla katastrofické scénáře, co všechno virus zastaví, no bylo to zábavné.

Virus, ať byly jeho následky jakékoli, však ukázal slabá místa i té nejlepší antivirové ochrany. Vše stojí a padá na lidech a i když v tomto případě antivirové firmy zareagovaly velice rychle, virus se šířil rychleji, než se stíhalo záplatování systémů.

Dá se také předpokládat, že samotný autor viru nečekal tak masivní rozšíření, proto se mohl dopustit některých chyb, které usnadní jeho dopadení. V těchto případech je mimořádně těžké vystopovat původního pachatele, autor Melissy byl dopaden rychle, ale tam se využilo unikátního čísla instalace Office, vkládaného do každého dokumentu. U I Love You vedou stopy na Filipíny nejen podle textu v těle viru. Podle posledních informací již byli na Filipínách zatčeny podezřelé osoby, Reomel Ramones jeho přítelkyně a podezřelá je i sestra této přítelkyně.

Co bude ale horší než samotný virus I Love You, budou jeho modifikace. Protože je virus napsaný v lehce čitelném a modifikovatelném formátu, můžeme čekat i českou mutaci a nepočítaně mutací anglických s mnohem rafinovanějšími texty vybízejícími ke kliknutí. Již nyní koluje varianta Very funny se subjectem FW: joke. Vzhledem k tomu, že vtipy patří mezi velmi často hromadně posílané maily mezi přáteli, je podobná varianta určitě nebezpečnější než vzájemné vyznávání lásky.

V souvislosti s virem I Love You pak vypadá hoax s nabízením Ericssonu R320 zadarmo jen jako neškodný e-mail. Tento čistý podvod, může být zneužit na získávání e-mailů pro pozdější spam, nicméně jde s největší pravděpodobností jen o špatný vtip. Přepisovat adresy z různě formátovaných e-mailů bych totiž nikomu nepřál.

Z těch ostatních informací, které by neměly uniknout vaší pozornosti bych připomenul vypnutí rušení GPS signálu, díky kterému se zvýšila násobně jeho přesnost. Doposud měl signál GPS uměle přidávanou nepřesnost kvůli vojenským účelů (jen vojáci měli přesné GPS). Nyní ale byla vojenská přesnost zpřístupněna všem a GPS bude rušeno pouze na lokální úrovni v oblasti vojenského konfliktu.

Z našich místních událostí bych zdůraznil zejména změnu vlastníka PVT.net, které přešlo pod Nextru, tedy pod norský Telenor. Telenor Internet tak získal posledního z velkých vylepšil svou pozici na trhu poskytovatelů připojení a dodavatelů telekomunikačních řešení.

Na závěr bych chtěl připomenout naši probíhající velkou anketu s věcnými cenami, kde zjišťujeme vaše názory na nejvhodnější počítač dnešní doby.

Diskuze (3) Další článek: Všemi deseti

Témata článku: Internet, Česká televize dobré ráno, Love, Vojenský účel, Velká pravděpodobnost, Legendární počítač, Virus, Dnešní den, Velká rána, Týden, Melissa, Masivní rozšíření, Guru, Vera


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky