Týden: Hack Microsoftu, novinky AMD …

Minulý týden se nesl především v duchu pokračujícího vyšetřování průniku do Microsoftu a uvedení nových produktů firmy AMD.
Koncem předminulého týdne vyšlo najevo, že nejméně dva týdny se ve firemní síti Microsoftu pohybuje hacker a postupně získává přístup na čím dál důležitější místa systému. Microsoft jej podle svých slov po 12 dní bedlivě sledoval a zřejmě v okamžiku, kdy získal přístup k citlivějším datům společnosti, jako třeba zdrojovým kódům, jeho veškeré aktivity odstřihnul. Delší dobu mezi odhalení a odstřižením Microsoft zdůvodňuje podrobnou analýzou toho, co hacker dokázal. Hacker s největší pravděpodobností využil domácího počítače pracovníka Microsoftu, který se připojuje z domu do firemní sítě. Na tomto poměrně nezabezpečeném systému se mu podařilo instalovat monitorovací a řídící program, s jehož pomocí mohl pronikat na další počítače vnitrofiremní sítě. Hack do Microsoftu ale vzbudil velký ohlas nejenom mezi běžnými uživateli. Velkou pozornost mu věnovali zejména bezpečnostní experti a firmy zabývající se bezpečností – dostali totiž báječný argument pro prodej dalších systémů pro zabezpečení firemních sítí. Příklad Microsoftu je pro velké korporace dostatečným varováním a důvodem pro prověření vlastního zabezpečení. Zcela v duchu "po bitvě je každý generálem" všichni poukazují na to, že Microsoft měl systém do značné míry nezabezpečený. Zcela jistě ale Microsoft nebude jediným, komu hrozí podobný útok.

Microsoft také poslední den října uvedl první betaverzi Whistleru, následníka Windows 2000 a především prvního systému, který by měl spojit multimediální vlastnosti Windows 9x a stabilitu Windows 2000 do jednoho silného produktu. Protože příklad Windows 2000 ukázala, že zajištění kompatibility mezi systémy bude hodně záviset na Microsoftu, bude Whistler obsahovat například mechanismy, které nejen že budou starším instalačním programům tvrdit, že jsou na Windows 9x, ale také jim nabídnou stejnou strukturu adresářů a registrů. Hlavní inovace tedy poznají současní uživatelé Windows 9x. Uživatelé Windows 2000 dostanou jen pár kosmetických vylepšení.

V hardwaru bylo nejvíce živo v táboře AMD. Firma AMD představila nové Athlony s podporou 133MHz pamětí, které běží na sběrnici 266 MHz. Uvedeny byly modely s frekvencemi 1, 1,133 a 1,2 GHz. (máme i něco fotek 1,2GHz Athlonu) Nezměnilo se topení Athlonů, a tak 1,2 GHz model spotřebovává nadále až 66 W energie. Stejně tak AMD uvedlo i vlastní čipovou sadu AMD 760 s podporou DDR SDRAM pamětí. Tato čipová sada byla ale jen uvedena, vzápětí po uvedení totiž vyšlo najevo, že není úplně nejlepší, a tak se po opravách dostane na trh asi až v prosinci.

Z AMD kromě toho proniklo i něco málo informací o připravovaných dalších procesorech, jako budou Palomino, Morgan nebo Alereon; na ty si ovšem budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Pokud ale již nyní váháte, jestli si koupit Duron nebo Athlon, připravili jsme pro vás srovnání Duronu a Athlonu na stejných frekvencích. I když je Athlon rychlejší než Duron na frekvenci o 100 MHz vyšší, není to rozdíl tak dramatický a při srovnání cen se Duron mimořádně vyplatí.

Intel zareagoval na novinky AMD poklesem cen procesorů – spadly až o 36 procent. Připravili jsme i jejich srovnání s procesory AMD na našem trhu. Stejně tak příjemně poklesly ceny pamětí a podzim tak vypadá radostněji.

Neveselo ale bylo v táboře Transmety – IBM totiž stornovalo vývoj svého notebooku s procesorem Crusoe a Transmeta tak dostala nepříjemný šrám před svým uvedením na burzu. Naštěstí pro ni se ozývají další výrobci, slibně vypadá Compaq a dokonce snad i Dell, který zatím nepoužil nic jiného než Intel.

Z novinek, které by neměly uniknout vaší pozornosti, bych připomněl spuštění serveru zastudena.cz, který již od počátku obsahuje velmi hutnou dávku informací právního charakteru, jež budou pro každého jistě užitečné.

Stejně tak doporučuji analýzu bída a lesk internetové ekonomiky – jedná se o velmi podrobný popis ekonomické situace a chování trhu internetových firem.

Diskuze (2) Další článek: Vzhůru do Sítě s modemem Actiontec

Témata článku: Windows, Nepříjemná vlastnost, Podobná bitva, Dostatečná energie, Palomino, Silný argument, Podrobná analýza, Hlavní inovace, Právní bitva, Týden


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu