Týden: dražba domén, DivX 5.0

Nejdůležitější události minulého týdne v pravidelném přehledu.
Minulý týden došlo k netrpělivě očekávané dražbě nově uvolněných domén. Od prvního března byly změněny podmínky registrace pro domény a současně byly uvolněny některé domény, které nebylo možné dříve registrovat. Jednalo se o domény, u kterých se předpokládalo, že by mohly být jednou doménami první úrovně a současně se jednalo o všechny národní domény. Původní předpoklady, že v aukci nebudou padat vysoké částky se nakonec nevyplnily. Souhrnná vydražená suma překročila jeden a půl miliónu a za rekordní sumu byla vydražena doména cd.cz. Výtěžek z aukce půjde na konto Paraple.

Nová pravidla domén jsou mimo jiné i mezi akcemi právě zahájeného měsíce Internetu. Při této příležitosti opět vyplavala na povrch otázka, nakolik podporuje Český Telecom připojování k Internetu, a jak je již zvykem, nevyšel z toho příliš lichotivě.

Samotný Internet ale také zažil poměrně otřesy. Sesypala se síť Morpheus, která byla odstřižena od své hlavní síťové infrastruktury a byla nucena urychlit zveřejnění teprve chystané verze. Tato nová verze podporuje starší výměnnou síť Gnutella, která nedosahuje kvalit dříve používané sítě FastTrack a řada uživatelů volí raději nějaký jiný program.

Dlouho očekávanou novinkou bylo uvedení nové verze videoformátu DivX 5.0, který přináší nejen vyšší kvalitu proti předchozím verzím, ale také se oprošťuje více od své dřívější pirátské historie. DivX 5.0 je plnohodnotným od základu navrženým formátem. S DivX 5.0 ale končí éra bezplatného nabízení tohoto formátu. Existuje ve dvou verzích, přičemž zdarma je jen základní provedení. Kvalitnější verze je buď za peníze nebo s podporou vyskakujících inzerátů.

Spolu s představením DivX 5.0, které více podporuje standard MPEG-4, je zajímavá i zpráva, že v další generaci DVD přehrávačů a DVD disků by mohla být obsažena podpora formátu MPEG-4. Standard DVD by se měl rozšířit zejména kvůli ukládání videa pro vyšší rozlišení, než je současná televizní verze.

Nešetřili jsme vás minulý týden ani co do recenzí. Hlavní roli hrála zevrubná recenze nejvýkonnější grafické karty dnešní doby GeForce 4 Ti 4600, podívali jsme se i na dvě konkurenční vypalovačky Asusu a Lite-on.

Váš názor Další článek: SONY přijímá objednávky na Linux pro PlayStation2

Témata článku: Doména, Pirátská verze, Dražba, DivX, DOM, Týden, Dóm, Minulá verze, Minulý týden


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní