Jsme tady opět s várkou toho nejdůležitějšího, co jste mohli minulý týden najít na Živě.
Minulý týden byl ve znamení konce jedné významné události a zahájení druhé. Tou událostí celosvětového významu byl především
končící CeBIT, který ukázal, že výstavy mají i v internetové době své neoddiskutovatelné místo a po letech krizového hledání identity a postupného poklesu návštěvníků se podařilo najít takový model, se kterým dokáže CeBIT obstát i v nadcházející budoucnosti. Hannoverské výstaviště nyní prochází výraznou přestavbou v rámci příprav na Expo 2000. Vyrůstají nové megalomanské stavby a původní rozsáhlé výstaviště je proti plánované ploše Expa opravdu jen drobností. Protože Expo bude probíhat od léta do podzimu, kdy je obvyklý termín spotřebitelské akce CeBIT home, přesune se tato výstava výjimečně do Lipska.
Březen - měsíc Internetu (BMI) je již ve svém třetím ročníku tradiční jarní akcí na podporu Internetu. V letošním ročníku bude v jeho rámci probíhat řada regionálních akcí i celostátních konferencí. Cílem BMI je rozšířit dobré povědomí o Internetu i mezi ty občany, kteří se na něj dívají dosud nedůvěřivě nebo vůbec neví, o co v Internetu jde. Ačkoli by řada z nás uvítala nějaké přímější výsledky BMI pro pohodlnější a hlavně levnější surfování po Internetu, berme BMI jako snahu o vytvoření takové kritické masy občanů, kteří budou Internet vyžadovat, a tlakem na politické subjekty dosáhnou společně trvalé jasné podpory Internetu na vládní a regionální úrovni. BMI je hlavně akcí politickou a upřímně díky za ni.
Reálné obrysy dostala počátkem minulého týdne již déle trvající šuškanda o tom, že Český Telecom koupil společnost M.I.A., která je známá především svými servery Trafika a Svět Namodro a velmi se angažuje na poli zprostředkovávání internetové reklamy. Český Telecom tak k sobě připojil výraznou firmu tvořící internetový obsah a postavil tak solidní základy pro budoucí rozvoj na poli Internetu. Teprve čas ale ukáže, jak to změní rozložení sil na českém Internetu.
Computer Press do českého Internetu minulý týden vypustil nový zpravodajský server Pauza, který nechce být dalším z řady informačních serverů, ač na Internetu nechce se věnovat počítačům jako Živě, jeho cílem je především přinášet autorské komentáře aktuálního společenského dění, zajímavé postřehy a pohledy do zákulisí. Pauza by měla být čtením pro chvíle volna, kdy hledáte něco zajímavého a inteligentního k přečtení. Již více než týden běží také v provozu další dva naše servery – Hyperlink.cz poskytující pro každého webový prostor zdarma a unikátní projekt českého i světového Internetu VypalCD, který umožňuje snadné a levné vypálení souborů z Internetu na vlastní CD, aniž byste museli čekat na nahrání požadovaného souboru z Internetu. VypalCD je zatím ve veřejném betaprovozu, kdy systém ještě ladíme, nicméně již nyní je služba velmi úspěšná a ukazuje se, že její koncepce je vhodně postavená.
Z událostí, které by také neměly uniknout vaší pozornosti, bych vyzdvihl další mezistupeň vývoje prohlížeče Mozilla. Ačkoli je stupňování tohoto projektu označováno jako milníky, přikláním se osobně spíše k mezistupni, milníky chápu jako opravdu přelomové body, nikoli jen jeden z dlouhé řady kroků. Podstatné je, že se Mozilla blíží opravdovému milníku a tím bude zveřejnění betaverze, ta by se měla objevit do jednoho měsíce.