Týden: Comdex a Netscape 6

Jako jsme žili počátkem října my naším Invexem, vřelo to v Americe díky podzimnímu Comdexu. Přesto se našlo dost dalších zajímavých událostí.
Na Comdexu nás zastupoval Michal Politzer a tak jste si mohli přečíst jeho aktuální reportáž i přehled produktů oceněných titulem Best of Comdex. Jak už to ale v dnešní době bývá, spoustu informací získáte spíše z Internetu než z osobní návštěvy veletrhu, proto to nebyly jediné informace o tomto veletrhu.

Nejaktivněji se z hardwarových firem na Comdexu projevovaly grafické firmy. Nvidia představila svůj procesor Geforce2 Go určený pro mobilní počítače, kterým chce po úspěšném tažení na desktopech ohrozit ATI i v oblasti přenosných počítačů. ATI na to zareagovala oznámením mobilního Radeonu, což už beztak všichni dlouho ví. Geforce2 Go i Radeon Mobility by se měly objevit na trhu ve velmi podobné době na jaře příštího roku. Vedle toho také ATI oznámilo kartu Radeon VE, která je levným řešením na bázi odlehčeného Radeonu, překvapivě v této levnější kartě je výstup až na tři obrazovky (monitor, LCD/monitor a TV). Tato karta bude cílena na běžné spotřebitele.

Naopak karta pro nejnáročnější uživatele s nejrychlejším procesorem Geforce2 Ultra, konečně dorazila do naší republiky a tak jsme mohli přinést naše první testy této grafické lahůdky.

Neveselo je ale u 3dfx, která v podstatě opustila svou připravovanou koncepci víceprocesorové karty Voodoo5 6000 a prodala licenci firmě Quantum3D. 3dfx také chce přestat s výrobou karet a zaměřit se pouze na výrobu čipů. Firma se ale na výsluní bude dostávat již jen velmi těžko, čas ztracený vývojem Voodoo5 6000 jí nikdo nevrátí.

Z procesorových firem využil Comdex k představení novinek jen Intel, který oficiálně uvedl Celerony 733 a 766 MHz a neoficiálně předváděl Pentium 4, to bude oznámeno dnes a tak si můžete dnes přečíst i aktuální testy. U AMD se naopak rušilo a přeskupovalo, byl zrušen procesor Mustang určený pro servery a místo toho se pracuje na 64bitovém Clawhammer, další kódová jména jsou podobně složitá; pro Intel je důležité, že v roce 2001 jej AMD ve frekvenci nedožene, 2GHz procesory AMD jsou plánovány až na rok 2002.

Důvodem mohou být také vyšší nároky na chlazení u Athlonů a Duronů, v této souvislosti jsme pro vás připravili detailní test chladičů pro SocketA, které můžete ovšem také využít pro chlazení procesorů Intelu.

Softwaru určitě dominovalo oficiální vypuštění dlouho očekávaného Netscapu 6. Jak dlouho se na šestý Netscape čekalo, tak dlouho se dostavovalo čím dál větší rozčarování nad novou verzí a dřívější uživatelé Netscapu přešli spíše na Mozillu, která využívá stejný základ jako nový Netscape 6, jen je štíhlejší a aktuálnější. Bohužel ani závěrečný Netscape 6 se nevyhnul chybám a ač uznávám, že mým počítačem již prošlo dost softwaru, který mohl něco změnit, Netscape 6 je po dlouhé době prvním programem, který se mi po instalaci vůbec nerozběhl a skončil ihned chybou aplikace. Spravit se mi to nepodařilo ani přes intenzivní práci v registrech a na disku a Netscape 6 jsem nerozjel. Smůla.

Dalším velkým vypuštěním byla nová čtvrtá verze 3D Studia MAX, která přináší jako již obvykle dostatek inovací a vytvářené animace jsou zase o kus blíže realitě.

A pro staré fanoušky Borlandu je tu dobrá zpráva, po neúspěšném pokusu o přejmenování celé společnosti na Inprise, později Inprise/Borland, se vrátí starý dobrý název Borland, který ani po letech neztratil své dobré jméno. Inprise/Borland na pracné změně jmen jistě utratila nemalé peníze, proto může být brán tento krok jako prohra, přesto by bylo Borlandu škoda.

Smutnou událostí minulého týdne bylo zastavení výměnného systému Scour Exchange, který nabízel více možností než Napster, ale také byl proto ve vážnějších problémech. Scour to už nerozchodil a musel své servery kompletně zastavit. Možná se jeho technologie časem někde objeví, teď je tady o jeden zajímavý a užitečný systém méně.

Diskuze (4) Další článek: Plnoletý LCD monitor

Témata článku: TomTom Go, Nová čtvrť, Comdex, Mustang, Neúspěšný počítač, Dobrý test, Scour, Týden, Netscape


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk