Týden: Červ MyParty, živo okolo Linuxu

Minulý týden byl jedním z hlavních témat Linux, červ MyParty se kupodivu hlásil velmi slyšitelně.
Nezvykle velký úspěch i na české poměry měl nový červ MyParty, který byť časově omezen, dokázal zasáhnout řadu počítačů. MyParty měl totiž načasovanou platnost do 29. ledna a v tento den jeho šíření skutečně dosáhlo vrcholu. MyParty se poštou šířil jako anglicky psané upozornění na fotky z večírku, přičemž v příloze byl spustitelný soubor (s příponou .COM), který se tvářil jako odkaz na webové stránky, kde je .com obvyklá koncovka. Ačkoli jsem původně čekal menší účinnost, zejména kvůli anglicky psanému textu, ukázalo se, že naletělo více lidí, než by bylo zdrávo. Vzhledem k tomu, že MyParty se již pár dnů předtím existoval v jiné časově omezené verzi, lze předpokládat, že se objeví i budoucnu v rámci nějaké větší vlny a současné šíření bylo jen sondováním terénu.

Poměrně živo bylo minulý týden okolo Linuxu, což bylo dáno probíhající výstavou LinuxWorld. Představena byla první beta Lindows – hybrida na pomezí Windows a Linuxu, který v současnosti budí řadu kontroverzních témat. Microsoft protestuje proti názvu, uživatelé nechápou, proč by Lindows vůbec potřebovali. Sony oznámila termíny a ceny Linuxu pro svou PlayStation 2. Kromě Linuxu bude v linuxovém kitu i spousta hardwaru pro přeměnu PS2 do podoby normálního počítače pro desktopové aplikace. Sony chce rozšířit možnosti PS2 o kancelářský software, ukáže se, jak to přijmou její majitelé. Do kontroverzního tématu – Linux na desktopu – jsme se pustili i my, vaše ohlasy ukázaly, jak toto téma připomíná stále spíše minové území.

V protějším táboru Microsoftu především skončilo kolo pro veřejné námitky vůči vyrovnání mezi vládou a Microsoftem ve věci protimonopolního procesu. Na poslední chvíli se ozvali i zástupci Open Source, kteří chtějí otevřít programová rozhraní Windows pro každého, ne jen pro někoho. Na praktické úrovni Microsoft zveřejnil balík záplat pro Windows 2000 s názvem Security Rollup Package 1. Instalace záplat na nově instalované systémy se tak výrazně zjednodušila.

V hardwaru se analyzovalo a předem spekulovalo na téma GeForce 4, která bude uvedena tento týden. GeForce 4 bude, jak je u nových grafických karet již celkem pravidlem, zbytečně výkonnou kartou, jejíž výkon stěží využijete. Její smysluplný čas přijde až o pár měsíců později.

Objevily se informace o projektu Intelu s označením Yamhill, což by měla být výroba 64bitového procesoru stejné kategorie, jako bude AMD Hammer. Tedy procesoru vycházejícího přímo z 32bitového základu a tak lépe vhodnějšího pro případný provoz 32bitových aplikací. Projekt Itania zatím ale běží dál a následníci chystaného McKinley jsou již v přípravách. Intel potřebuje být připraven na všechny alternativy, v minulém roce si pohoršil v podílu na trhu proti AMD o pár procent a letos má AMD dobře našlápnuto.

Váš názor Další článek: Pravý čas na grafiku

Témata článku: Linux, Červ, Lin, Hammer, Rollup, Kontroverzní téma, Týden, Výkonný hybrid


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky