Týden: čerstvé Celerony, další free operační systém…

Nebyli jste v minulém týdnu některý den na Živě? Chyba! Můžete to ještě napravit tímto pravidelným přehledem nejdůležitějších událostí.
V minulém týdnu bylo opravdu živo. Intel si na tento týden nachystal uvedení Celeronů s jádrem Coppermine a oživil u Celeronů i starší označení A, protože nový Celeron 533A se SIMD instrukcemi, 0,18mikronovou technologií a novou patici FC-PGA potřeboval odlišit od současného starého Celeronu 533. Nové Celerony mají příjemné cenové relace a v podstatě jsou velkou konkurencí i pro samotná Pentia III. Připravovaný procesor Itanium bude s největší pravděpodobností opravdu jen testovacím vzorkem připravujícím půdu pro McKinley, jeho patice totiž bude obsahovat podobně jako Pentium Pro dvojici čipů. Po zkušenostech s (ne)úspěšností Pentia Pro nebude zřejmě vítán s velkým nadšením.

V táboře AMD oznámili nový přírůstek v základních deskách, ABIT uvedl svou první desku pro Athlony. Stejně tak byly oficiálně představeny (nikoli uvedeny) procesory navazující na Athlon.

Ještě chvíli zůstaneme v hardwaru. Pioneer si v minulém týdnu připsal nový rekord – 16rychlostní DVD-ROM mechaniku. Milá rychlost, nicméně ji nemáte jak využít, DVD-Video se spokojí s jednorychlostní mechanikou.

V potížích se nacházející firma 3dfx se zřejmě dle pravidla nejlepší obranou je útok rozhodla řešit svou situaci akvizicí, koupila totiž firmu GigaPixel, která je autorem revoluční technologie grafického čipu a před nedávnem neuspěla proti Nvidia v souboji o dodavatele grafického řešení pro chystaný X-Box. Konkurenční S3/Diamond se rozhodla své grafické divize zbavit úplně, potencionálními zájemci jsou VIA nebo Nvidia. Ve zvukové oblasti podnikající Aureal je ovšem také ve vážných problémech a má nyní jen dvě možné alternativy, buď se dobře prodá, nebo zavře podnik úplně. Konkurence Creative byla pro něj příliš silná.

Pokud vám v minulém týdnu unikla informace, že ceny pamětí jdou celosvětově nahoru, budete už tento týden kupovat paměti dráž, než byste to zvládli minulý týden.

Hupky k softwaru. Minulý týden byl hodně free, nikoli ve smyslu uvolněný, ale ve smyslu volného softwaru. Králem bylo uvedení systému BeOS 5 Personal Edition, na který jsme se podívali a přinesli první zkušenosti. Systém je to slibný, i když zatím trpí horší podporou češtiny a také softwaru ještě pro něj příliš mnoho není. To Linux je na tom rozhodně lépe a jedna z jeho nejlepších distribucí SuSE bude k mání od dubna i v češtině.

Zdarma je i poslední verze Windows Media Playeru 7, který je zatím k dispozici pouze ve verzi Technical Preview, je to tedy ještě horší než beta. Nicméně již dnes si můžete vyzkoušet skinovatelnou podobu a nové možnosti. Opravdu to stojí za to. Dalšímu produktu Microsoftu se zatím příliš nedaří. Aktualizace Office 2000 Service Release 1 zatím sbírá po Internetu spíše negativní ohlasy a mnoha uživatelům působí nemalé problémy. Dočkáme se záplaty na záplatu?

Minulý týden jsme blíže komentovali i výsledky návštěvnosti české Internetu. První část věnovaná vyhledávačům byla následována druhou více obecnější částí. Velmi diskutovaný Napster a jeho nové rozšíření Wrapster mění pohled na distribuci softwaru a hudby, blíže jsme se mu věnovali v pátek.

No a pochopitelně jsme si nemohli nechat ujít aprílové vydání. Sice již není apríla, ale pobavit se můžete pořád.

Diskuze (1) Další článek: VNC: Monitor přes kopírák

Témata článku: Video, Celeron, Týden, HUP, Cenová relace, Opera, Vážný problém, Minulý týden


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5