Minulý týden byl co do počtu těch pracovních velmi krátký, přesto události, které se v něm staly, budou mít dopad na celý letošní rok.
Minulý týden byl zejména týdnem rekapitulací, což je pravidelná činnost na začátku roku. Blíže jsme se podívali jak na
celkové události, tak i specificky na
hardware a
počítačové viry.
Když jsme v půlce listopadu pozorovali první výrazný nárůst cen pamětí bylo to velmi nečekané a prudké, během několika dní vyskočily ceny pamětí i přes 100 procent. Spekulovalo se, že tento vzestup bude následován pozvolnějším poklesem, jak se prostě bude trh vzpamatovávat. Situace se ale počátkem roku razantně změnila, výrobce paměťových čipů Hynix se rozhodl zdražit výrazně ceny svých výrobků, což se promítne i na ceně paměťových modulů. K podobnému kroku se rozhodují i další výrobci pamětí. Zatímco minulý týden to v českých cenících nebylo ještě nějak moc patrné, tento týden to udeří na plné obrátky. Například i cena pamětí Rambus, které jsou dražší a předchozí zdražování na ně výraznější vliv nemělo, vyskočí nyní u zhruba 100 procent nahoru. Růst se promítne i do celého spektra nabízených pamětí. Je možné, že se řada prodejců rozhodne preventivně zdražit více, spekulujíce na ještě větší růst cen pamětí. Každopádně se situace pro pořízení pamětí značně komplikuje a bohužel ve světle dnešních informací se výraznější pokles odsouvá na neurčito.
Minulý týden se naplno rozproudily dohady o tom, co dnes představí za novinky firma Apple. Ta tvrdí, že to bude něco, co si ani ve snu nedokážeme představit. Přesto se obecně čeká, že to budou velmi představitelné záležitosti. Očekává se především iMac s LCD monitorem v novém netradičním designu.
Z druhého tábora, tedy z Windows, byly zveřejněny výsledky průzkumu společnosti IDC ohledně zavádění Windows XP do podniků a náběhu nového licenčního programu Microsoftu. Ukázalo se, že většina podniků je teprve ve fázi zavádění Windows 2000 a Windows XP je ještě citelně vzdálené. Na druhou stranu nový licenční program, který budil řadu kritických ohlasů, je v současnosti obecně přijímán bez výraznějších námitek a většinu změny licenčních principů nijak zvlášť nezajímá a neprotestují. Přesto zhruba každého šestého dotazovaného změny licenční politiky motivovaly k tomu, aby se začal zajímat o alternativní řešení.