Týden: Cebitové šílenství

Hlavním tématem minulého týdne byla výstava CeBIT, pojďme si ji nyní krátce zhodnotit z mírného odstupu.
CeBIT je největší světovou počítačovou výstavou a pro řadu firem je právě CeBIT spojen s řadou podstatných oznámení. Firmy časují uvádění novinek přesně na dobu CeBITu a právě na CeBITu je možné si osahat přímo na vlastní ruce řadu produktů, které jsou teprve krátce na světě nebo se teprve pro uvedení na trh připravují. Množstvím vystavovatelů k počtu 8000 tak vychází vysoká koncentrace novinek a současně praktická nemožnost vidět vše, co CeBIT nabízí.

Letošní CeBIT měl být především ve znamení oživení ekonomiky a důrazu firem na strategie přežití v obtížné době spíše než na předvádění novinek. Možná ale právě tento důraz znamenal v mnoha případech, že bylo na CeBITu představeno nebývalé množství inovací a zajímavých exponátů, které trh bude zřejmě akceptovat. Přesto byla na CeBITu vidět zdrženlivost co do hledání úspor nákladů. Pochopitelně tu byly firemní stánky velikosti slušného brněnského pavilonu, ale bylo viditelně omezeno nadměrné hýření a většinou šlo o funkčně zaměřené expozice.

Jednoznačným mottem CeBITu byla mobilita. Tak, jako dříve drobné tchaj-wanské firmy vystavovaly MP3 přehrávače, teď u nich dominovaly různé varianty na téma kapesní počítače. Mobilní telefony na sebe přitahovaly spoustu pozornosti a představeno bylo několik různých produktů na pomezí počítačů a mobilních telefonů. Prakticky každý výrobce notebooků nabídl i vlastní Pocket PC, případně také použitelné modely Tablet PC počítačů. Tradiční jednostraně zaměřené webové tablety byly na ústupu, ale to je teď celosvětový trend. Masivně byly také podporovány bezdrátové sítě a Bluetooth. Ten již vykročil ze zóny prototypů a byl k vidění ve velkém počtu různých zařízení. Sice neměl na CeBITu nějaký specializovaný pavilón jako loni, nicméně teď všechny exponáty fungovaly a netrpěly dětskými nemocemi. Druhým významným momentem CeBITu bylo ukládání dat, počítaje funkčními 50GB Blu-ray disky přes paměťové karty s gigabajtovými kapacitami po masivní síťová řešení.

CeBIT dokázal z různých počítačových veletrhů jednoznačně nejlépe obstát pod tlakem Internetu. V době, kdy je informace dostupná okamžitě a není nutné jet někam daleko, abyste zjistili, co která firma nabízí, CeBIT stále dokáže zaujmout. Vysoká koncentrace samotných firem a ne jejich distributorů umožňuje pohlédnout přímo pod pokličku vývoje, během dne získáte tolik informací a osobních kontaktů, které jinak pracně sháníte celé měsíce. Tam, kde Invex musí nasazovat konferenční program, aby vylepšil celkový dojem, CeBIT vystačí s tradičními produktově orientovanými expozicemi. Pochopitelně je konferenční program také součástí CeBITu, jeho podíl ale vzhledem k celkové velikosti výstavy není tak významný. CeBIT je stále čistokrevnou výstavou, kde hladové oko počítačového nadšence vždy najde dostatek zajímavostí, aby měl pocit, že se to vyplatí.

Váš názor Další článek: Intel uvedl Xeon MP

Témata článku: Celková velikost, Dětská nemoc, Vysoká koncentrace, Týden, Šílenství, CeBIT, Vysoké množství, Moment


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu