Týden: Ať žijí monopoly, Láska se mění

Chcete vědět, co se stalo minulý týden podstatného? Co by nemělo utéct vaší pozornosti? Čtěte nás pravidelný přehled.
Minulý týden byl z hlediska událostí zejména zajímavý po stránce střetnutí firemních monopolů se státní mocí. V případě naší republiky to vyhrál monopol, v případě Ameriky tomu bylo obráceně. Pochopitelně se nedá dát rovnítko mezi Microsoft a Český Telecom, zatímco jeden si vybudoval svou pozici na trhu vlastní snahou a v rámci volného trhu, druhý ji do vínku spíše zdědil. Přesto je více trestán ten, co si postavení vybudoval sám.

Sněmovna našeho parlamentu totiž minulý týden zamítla pozměňovací návrhy Senátu, který chtěl v připravovaném telekomunikačním zákonu uspíšit o půl roku liberalizaci telekomunikací. Zákon byl schválen v původním znění schváleném Sněmovnou a Český Telecom tak získal měsíce navíc. Ačkoli se největší zloba snesla na Sněmovnu, nedá se jí dávat vina v plném rozsahu. Měla totiž na výběr pouze ze dvou možností – buď schválí všechny návrhy Senátu, nebo je všechny zamítne. Protože některé pozměňovací návrhy nebyly poslancům úplně košer, vybrali si to menší zlo z jejich pohledu – návrhy Senátu zamítli. Zákon ještě musí podepsat prezident, uvidíme tedy, zda se ještě něco změní.

To Microsoft na tom po minulém týdnu moc radostně není. Vláda zamítla jeho návrhy jako nedostatečné a nadále trvá na rozdělení společnosti jako jediném možném řešení situace okolo Microsoftu. Microsoft se ještě nedělí a soudní jednání není u konce, ale jeho naděje čím dál více slábnou.

U Microsoftu ještě zůstaneme, minulý týden byl pro Microsoft i týdnem oprav. Nejdříve to byla záplata Office 2000, jehož jedna komponenta využívaná v nápovědě mohla být zneužitelná pro vykonání nelegálních akcí s počítačem uživatele. Chyba byla odhalena aniž by bylo také zjištěno její zneužití útočníky, bohužel oprava zablokovala funkčnost této komponenty. Druhá oprava bude zveřejněna na webu Microsoftu dnes. Jedná se o bezpečnostní ochranu Outlooku proti virovým útokům. Úprava znemožní otevírání nebezpečných příloh a přílohy ve formátu ZIP půjdou pouze uložit na disk. Pro mnohé to bude znamenat znefunkčnění Outlooku, ale pro mnohé uživatele zejména v podnikových prostředích to bude využívaná ochrana.

Ochrana uživatelů je jistě na místě, zvláště když se virus I Love You objevuje v nových a drsnějších mutacích. Zatím nejhorší z nich se objevila ve čtvrtek, maže soubory na disku a umí se šikovně přetvařovat. Naštěstí byl svět dobře poučen a virus se nerozšířil nijak dramaticky. Na veřejnost se sice dostal, ale vyburcovaní uživatelé tentokrát byli bystřejší.

Obraťme list a zamiřme do hardwarové oblasti. Voodoo 5 se pomalu připravuje na vstup i na náš trh a tak jste si mohli přečíst, nejen kolik bude stát, ale také jaké výkony od něj můžete očekávat. To karta ATI Rage Fury MAXX na tom moc růžově není. Firma ATI totiž veřejně přiznala, že se jí nepodaří připravit ovladače pro tuto kartu pro operační systém Windows 2000. Majitelé Maxxky tak budou muset definitivně zůstat u Windows 98 a budoucí operační systémy Microsoftu jsou pro ně uzavřeny.

Na závěr sem si nechal připomínku zajímavého článku o tom, co dělají děti na Internetu. Dvanáctiletý Martin Fencl napsal velmi kvalitní článek, který byste si měli přečíst. Děti jsou ve většině průzkumů Internetu velmi zanedbávanou skupinou a přitom jim dává Internet rovné šance pro realizaci jako dospělým.

Váš názor Další článek: SmartDraw: snadné kreslení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,