Tyan posiluje svá dvouprocesorová řešení

Firma Tyan představila novou dvouprocesorovou základní desku pro procesory Intel Pentium III pro nejnáročnější použití. Chcete důkaz místo slibů? Dvoukanálová 64bitová PCI sběrnice nebo dvoukanálový Ultra160 SCSI řadič snad pro začátek stačí.
Firma Tyan představila novou dvouprocesorovou základní desku pro procesory Intel Pentium III pro nejnáročnější použití. Chcete důkaz místo slibů? Dvoukanálová 64bitová PCI sběrnice nebo dvoukanálový Ultra160 SCSI řadič snad pro začátek stačí.

Technické parametry

model Thunder HEsl
označení S2567
výrobce Tyan Computer Corp.
procesor
víceprocesorové řešení Intel Pentium III
jednoprocesorové řešení nepodporuje
počet procesorů 2
patice Socket 370
podporovaná pouzdra FC-PGA
čipová sada
označení ServerWorks Enternprise ServerSet III HE
North Bridge NB6536 North Bridge 2.0HE
South Bridge IB6566 South Bridge
paměť
podporované typy SDRAM včetně ECC
počet slotů 4x registered DIMM
maximální kapacita modulu 1 GB
maximum RAM 4 GB
integrované části
videoakcelerátor není
videopaměť N/A
SCSI řadič dual channel Ultra160 SCSI
obvod LSI Symbios 53C1010
LAN řadič Fast Ethernet 10/100 Mb/s
typ řadiče Intel 82559
sběrnice
ISA / PCI 1x / 64bit 6x (2x 66 MHz + 4x 33 MHz)
AGP AGP Pro 2x
AMR / ACR / CNR ne / ne / ne
rozhraní
COM / LPT / PS/2 2 / 1 / 2
USB vzadu / vpředu 2 / 2
verze USB verze 1.1
FireWire (IEEE 1394) ne
ostatní
formát ATX (12" x 13")

RAM paměť je rozdělena do dvou bank. Pro vyšší paměťový průtok je totiž čipová sada podporuje paměťové banky s šířkou 128 bitů. Čipová sada podporuje špičkový průtok až 4,1 GB/s.

Tyan Thunder S2567U3AN

Komunikačně využívá základní deska možnosti čipové sady poměrně dokonale. Ta umožňuje dva 64bitové kanály, z nichž 66 MHz verze umožňuje dva sloty a 33MHz verze umožňuje až pět slotů. Pokud marně hledáte ten pátý, nezapomeňte na integrovaný SCSI řadič.

Čipová sada umožňuje až 16 GB SDRAM paměti, zde je však jen čtvrtina této kapacity. Důvod je jednoduchý – procesory Intel Pentium III nedovedou přímo adresovat víc než 32 bitů, což je právě 4 GB. Čipset podporuje tuto kapacitu kvůli procesoru Intel Pentium III Xeon, který ji jako jediný dovede využít. Cena základní desky je stanovena na 700 USD.

Tyan Thunder S2567U3AN - schéma

Kromě serverového využití může být deska velmi dobře vybavena pro pracovní stanici. Deska obsahuje klasická rozhraní včetně jejich obvyklých počtů. Volitelně je též osazena zvuková karta Creative Labs ES1373. Ten využije nejen klasické externí přípojky, ale rovněž čtyři (!) onboard vstupy.

Živě komentuje: Čipovou sadu umožňující dvouprocesorový režim nabízí skoro každý výrobce procesorů. Čipsety firmy ServerWorks patří mezi nejméně rozšířené, avšak patřící k absolutní špičce ve své kategorii. Proto je malá známost a rozšířenost pochopitelná, protože málokdo umí špičkovou kvalitu ocenit (tedy jak morálně, tak materiálně).

Základní deska rozhodně není určena pro 1U či 2U rack servery. Nevyužilo by totiž jedné z největších výhod základní desky, kterou jsou 64bitové PCI sloty, kterých má neuvěřitelných šest. Jako kdyby to nestačilo, jsou rozděleny na dva kanály s tím, že jeden z nich je definován pro dva konektory a takt 66 MHz. Volné pole působnosti dostávají tak karty pro nejvyšší průtokové rychlosti jako řadiče RAID polí, vysokorychlostní komunikace typu ATM, Fibre Channel, 1/10 Gb Ethernet a další. Vzhledem k jedinému Fast Ethernet řadiči místo obvyklejších dvou se s tím evidentně počítá. Kromě nich umožňuje základní deska pro některé aplikace osadit stařičkou ISA kartu (tedy pokud se obětuje jeden PCI slot).

Upozornění výrobce na minimální výkon zdroje 250 W považuji za radu těm, kterým se tato deska stejně nedostane do rukou. Nedovedu si představit, že by si někdo pořídil takovouto základní desku a umístil ji do obyčejného krytu s 200W zdrojem.

Váš názor Další článek: Nekoukejte na prázdnou zeď, zkuste projektor

Témata článku: Základní verze, Bridge, Absolutní špička, Řešení, Volný slot, Thunder


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu