Kontroverzní administrativa i chování nového prezidenta USA se projevuje v mnoha oblastech, největší bouře ale často vznikají právě na sociální síti, kam Donald Trump sám píše – Twitter. Objevilo se tak mnoho účtů, které se snaží informovat o jeho chybách, lžích nebo věcech, které v očích veřejnosti nevypadají příliš dobře. Jedním takovým je i účet @ALT_USCIS. Twitter dostal žádost od americké vlády, aby odhalil identitu za tímto účtem, ale to Twitter odmítl a podal kvůli tomu žalobu na USA.
Svoboda projevu je hluboce zakořeněná v Ústavě Spojených států amerických a rozhodně patří k jedné z nejdůležitějších částí. Se vznikem internetu a sociálních sítí se tato část stala ještě důležitější, protože je možné, aby i anonymní jedinec dokázal informovat o čemkoli kohokoli, což ještě zvětšuje transparentnost celé společnosti. Pochopitelně je nutné brát v potaz zřejmá omezení, že by nemělo docházet k urážkám, navádění k násilí, trestným činnostem a podobně.
Díky svobodě projevu je ale možná i kritika, což je důležité pro zpravodajství a novináře, kteří odhalují hlavně podezřelé nebo nezákonné chování členů vlády. A jedna z největších sociálních sítí – Twitter, musí opět čelit příkazu o odhalení totožnosti jednoho z kritizujících zpravodajských účtů.
Nezvyklý příkaz
Twitter stejně jako další sociální sítě spolupracuje s vládou v případě ohrožení národní bezpečnosti nebo při odhalování kriminální činnosti. V takových případech taktéž dostane příkaz a nedává smysl mu nevyhovět.
Příkaz si můžete prohlédnout zde:
V tomto případě šlo ale o příkaz o odhalení identity k účtu, který nesplňuje ani jedno kritérium, na účtu se totiž objevují jen odkazy a informace o špatné práci administrativy Donalda Trumpa a vše kolem něj, obvykle i ve formě odkazů na různé zpravodajské weby, statistiky a podobně. Zkrátka relativně zdravá kritika na jednom místě.
Typický Tweet:
Jak pro Reuters uvedl Esha Bhandari, jeden z advokátů Amerického svazu pro občanské svobody (ACLU), tento příkaz je ale rozhodně nezvyklý a jak ho doplnil senátor Ron Wyden, šlo o zbytečné plýtvání zdroji k odhalení anonymního kritika na sociální síti.
Protiútok Twitteru
Podobně jako v minulosti u stejných případů, se i tentokrát zastal Twitter anonymního účtu a odmítl podat informace vedoucí k odhalení vlastníka účtu. K tomu podal i žalobu, která se v rámci odvolávání na svobodu projevu snaží odvrátit nutnost vykonání zmíněného příkazu.
Celý dokument si můžete prohlédnout zde:
Lze předpokládat, že se Twitteru podaří souboj poměrně lehce vyhrát, protože zmíněný účet skutečně nepatří mezi žádné extrémistické nebo nebezpečné, u kterých by takový příkaz dával smysl. A pokud bylo cílem nějaké odstranění účtu nebo jeho umlčení, pokus se šíleně nepovedl.
Naopak publicita tohoto případu způsobila, že během několika posledních dnů se počet sledujících účtu @ALT_USCIS znásobil a aktuálně už dosahuje k hranici 200 tisíc uživatelů.
Foto: Gage Skidmore, (CC BY-SA 2.0)