Twitter testoval funkci, která doporučí, koho přestat sledovat

Twitter testoval funkci, která doporučí, koho přestat sledovat

Sociální síť Twitter testovala funkci, která uživatelům doporučí, jaké účty by měli přestat sledovat. V návrhu hraje největší roli interakce uživatele s jednotlivými účty, píše The Verge.

Jako první o nové funkci informoval konzultant pro oblast sociálních a digitálních médií Matt Navarra – samozřejmě jak jinak, než na Twitteru. Mobilní aplikace nejprve zobrazila hlášku „Můžete vylepšit vaši časovou osu posouzením některých účtu, které možná nepotřebujete sledovat.“ Po klepnutí na potvrzující tlačítko nabídla aplikace seznam uživatelů, které Matt dle jejího algoritmu může „unfollownout“.

Twitter nabízí kontrolu účtů, které můžete přestat sledovat
Twitter nabízí kontrolu účtů, které můžete přestat sledovat

Funkce připomíná návrhy Gmailu na odhlášení e-mailů. V tomto případě však algoritmus vyhodnocuje, zda se jedná o hromadně odeslanou zprávu, která nabízí definovanou možnost odhlášení.

Testování trvalo jen několik dní a v současnosti již uživatelé tuto nabídku nedostávají. Na otázku The Verge, oč se jednalo, odpověděli zástupci Twitteru: „Víme, že lidé na Twitteru chtějí relevantní časovou osu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je odstranění lidí, jimž se pravidelně nevěnují.“

Cílem krátkého testu na velmi omezeném vzorku bylo zjistit, jak budou uživatelé na tuto nabídku reagovat – tedy především zda opravdu přestanou sledovat doporučené účty. Většina uživatelů, kteří novinku v uživatelském rozhraní zaregistrovali a následně komentovali, ji však hodnotila jako nepoužitelnou či neužitečnou.

Testovaná funkce je protikladem již déle fungujícího algoritmu, který uživatelům Twitteru doporučuje, koho by naopak měli sledovat. Vychází přitom ze seznamu již sledovaných účtů, na jehož základě pak dedukuje, jaké další účty by mohly být pro uživatele zajímavé.

Je otázkou, jak by tato funkce byla vnímána při ostrém nasazení. S ohledem na probíhající diskuze o vlivu internetových médií a sociálních sítí by mohla nadělat víc škody než užitku – například pokud by nějaká vlivná osobnost ztratila mnoho „followerů“, protože jim to „doporučil Twitter“.

Mohlo by vás zajímat: Šéf Twitteru prý nepoužívá počítač. Stačí mu mobil

Určitě si přečtěte

Články odjinud