Sociální sítě | Mobilní aplikace | Twitter

Twitter se opičí po Instagramu – přichází s příběhy, které označuje jako Fleets

Sociální síť Twitter přichází s novinkou, která možná bude mnohými „skalními uživateli“ vnímána jako přinejmenším kontroverzní. Po vzoru Facebooku, Instagramu a dalších platforem totiž nově nabízí možnost publikovat časově omezené příspěvky – obdobu příběhů, které označuje jako Fleets.

Slovo „fleet“ má v angličtině několik významů. Jako podstatné jméno slouží k označení flotily či loďstva. Twitter ho však patrně míní jako přídavné jméno „rychlý“ či „svižný“, případně sloveso „mihnout se“. To má vyjadřovat pomíjivost takto publikovaných příspěvků.

Budeme „flítovat“?

Twitter začal testovat funkci dočasných příspěvků v březnu tohoto roku. Nyní ji hodlá zpřístupnit všem uživatelům s tím, že příběhy budou viditelné v horní části aplikace nad časovou osou. Podobně, jako u jiných platforem, jde o způsob, jak přimět uživatele k pravidelné konzumaci obsahu – fleety totiž po 24 hodinách automaticky zmizí.

Nutno říci, že fleety jdou do značné míry proti základní filozofii Twitteru – nebude je možné označit srdíčkem, sdílet dál (retweetovat) ani komentovat. Jediným možným způsobem interakce bude v tomto případě odpověď prostřednictvím přímé zprávy.

Twitter uvedl, že při testování v Brazílii, Itálii, Indii a Jižní Koreji tato funkce „pomohla lidem cítit se pohodlněji při sdílení osobních a neformálních myšlenek, názorů a pocitů“. Na základě výsledků doufá, že spolu se širší dostupností poroste ze strany uživatelů také zájem o tento způsob vyjádření. Spoléhá na nové uživatele, kteří tak dostanou jednodušší způsob, jak sdílet své příspěvky.

Příběhy na Twitteru

Fleety lze například použít pro zveřejnění krátkodobých statusů typu „právě jsem zde a dělám to a tamto“ či okamžitých myšlenek, jež nemají dlouhodobou hodnotu. Vyhovovat mohou uživatelům, kterým nezáleží na počtu získaných srdíček a retweetů.

V rámci příběhu je možné publikovat text, reakci na nějaký tweet, fotografie a video. Samozřejmě nemůže chybět nablýskaná grafika – fleety půjde vyšperkovat různými možnostmi pozadí a textu. V budoucnosti je plánováno přidání podpory samolepek a živého vysílání.

Funkce publikování dočasných příběhů je uvolňována postupně, aktuálně tedy není dostupná všem. V následujících dnech ji dostanou všichni uživatelé mobilní aplikace Twitter pro operační systémy Android a iOS.

Diskuze (2) Další článek: Google Pay se změní na centrum všech financí, firma chystá i bankovní účty Plex

Témata článku: Sociální sítě, Facebook, Mobilní aplikace, Android, Twitter, iOS, Instagram, Jižní Korea, Itálie, Indie, Platforma, Srdíčko, Příběh, Brazílie, Uživatelé, INS, Příspěvek, Fleets

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5