Sociální sítě | Twitter | JPEG

Twitter přestane degradovat kvalitu nahraných fotek. Má to ale několik podmínek

Pokud jste na sociální síti Twitter nahráli fotografii ve formátu JPEG, proběhla před publikací její „optimalizace“. Ta sice nemívala vysloveně devastující účinky, nicméně přeci jen ovlivnila kvalitu prezentovaného obrázku. Zejména fotografům tak jistě udělá radost zpráva, že Twitter s touto praktikou končí.

Informaci publikoval (jak jinak, než na svém Twitteru) softwarový inženýr Nolan O'Brien s tím, že aplikace sociální sítě nově nebude žádným způsobem zasahovat do nahrávaných obrázků. Jinými slovy: v jaké kvalitě soubory odešlete, v takové budou publikovány.

Twitter s obrázky v plné kvalitě

S praxí ponechávat obrázky v původní kvalitě Twitter začal ve středu 11. prosince. O'Brien vysvětlil, že náhledy obrázků budou pochopitelně i nadále zmenšovány a komprimovány z důvodu zrychlení jejich načítání v časové ose.

Plnou kvalitu fotografií si uživatelé budou moci vychutnat po klepnutí na náhled, a to až do rozlišení 8 Mpx u obdélníkových fotek a 16 Mpx v případě obrázků s poměrem stran 1:1. Sám O'Brien názorně demonstroval avizovanou změnu na snímku podzimního listí.

V příštím roce hodlá Twitter přestat s optimalizací obrázků i v dalších kategoriích – například u profilových fotografií (tzv. „avatarů“). Je to sice relativně malá změna, která však má potenciál výrazně změnit způsob, jakým tuto platformu používají fotografové.

Někdy se ale optimalizovat bude

Zatímco do samotných obrázků nemíní Twitter nijak zasahovat, nadále hodlá pokračovat v odstraňování metadat, vkládaných do souborů digitálními fotoaparáty a mobilními telefony. V EXIFu jsou uchovávány informace obsahující nejen datum a čas pořízení snímků, ale často i polohu.

Jeden z uživatelů pod O'Brienovým tweetem však poukázal na jasně viditelné rozdíly ve fotografii, kterou publikoval na svém webu i na Twitteru. Následná odpověď jasně ukázala, do kterých snímků i nadále zasahuje optimalizační algoritmus:

  • Pokud je v EXIFu nastavena jiná orientace snímku.
  • Jestliže nejméně jeden z rozměrů fotografie přesahuje 4096 obrazových bodů.
  • Je-li velikost souboru větší než 5 MB.
  • Pokud je použita příliš neefektivní komprese.
Diskuze (3) Další článek: Na ISS bude odeslána zásilka konopí. Vědci chtějí zkoumat účinky mikrogravitace na rostlinné buňky

Témata článku: Sociální sítě, Twitter, Fotky, Fotografování, Soubor, JPEG, Snímek, Plná kvalita, Obrázek, O'Brien, Náhled, Kvalita, Fotka, Fotografie


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 61

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu