Software | Sociální sítě | Twitter

„Nikdo nám tady nebude tvořit kopie Twitteru.“ Elon Musk zakázal alternativní klienty

Oživeno 20. ledna | Tak už je to oficiální. Twitter včera upravil podmínky pro vývojáře a v textu nově stojí, že nesmí vytvořit produkt, který nahrazuje nebo je podobný aplikacím od samotného Twitteru. Tweetbot a další aplikace tak zřejmě mají na nějakým čas utrum. Pokud tedy někdo ve vedení Twitteru nezjistí, že se tím připravili o velkou část uživatelů.

image.png

Nové podmínky ale pořád neodpovídají na otázku, proč dosud některé alternativní aplikace fungují a některé ne. Twitter ale pochopitelně ví, jak která aplikace často a v jakém objemu využívá jeho API. Proto teoreticky mohl cíleně zrušit přístup jen těm nejpoužívanějším.


Oživeno 17. ledna | Twitter po čtyřech dnech promluvil. Na oficiálním vývojářském účtu napsal: „Twitter vynucuje svá dlouhodobá pravidla pro používání API. To může vést k tomu, že některé aplikace nefungují.“

Vyjádření je sice není příliš konkrétní, ale plyne z něj, že odříznutí neoficiálních klientů není chyba ale úmysl.


Oživeno 16. ledna | Twitter se k situaci nadále nevyjadřuje, Musk v předchozích dnech žil jen dalším startem Falconu Heavy. Tvůrci aplikací třetích stran jsou také pořád bez reakce od někoho povolaného. Jeden seniorní vývojář Twitteru ale podle listu The Information řekl, že aplikace blokují úmyslně. Důvod však neznáme.

Aplikace Tweetbot se kolem půlnoci na chvíli rozjela. Byl to takový nouzový režim, nedaly se posílat příspěvky a neukazovaly se reakce na tweety. Základní proud zpráv a seznamy (lists) ale fungovaly. Jen to netrvalo moc dlouho, už po chvíli se znovu začala ukazovat hláška o problémech s autentizací.

Zajímavé je, že některé klienty třetích stran, jako například aplikace Aviary, stále fungují.


Původní článek z 13. ledna | Twitter dnes v noci provedl nějaké změny ve svém API, které využívají klientské aplikace třetích stran. Výsledek je takový, že řada těch aplikací přestala fungovat a uživatelům zobrazuje chybové zprávy.

Týká se to například aplikací Tweetbot, Twitterrific, Fenix, Echofon, Feather, TwitPane nebo Talon, které jsou populární na iOS či Androidu. Nadále ale funguje Tweetdeck (ten patří přímo Twitteru) či plánovače jako Buffer.

V tuto chvíli není jasné, jestli jde o chybu, či úmysl. Nebo zda má Twitter momentálně lidi na to, aby problém objevili a opravili. Elon Musk si dal za cíl udělat z Twitteru výdělečný podnik a tyto aplikace zpravidla nezobrazují reklamu, z nichž síť žije. Firma nabízí i placené API, ale některé aplikace si vystačí i s tím omezeným bezplatným.

Zjišťujeme podrobnosti…

Diskuze (46) Další článek: Čínský startup pracuje na vývoji rakety inspirované Starship. Již zahájil testy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,