TweakVista: nastavení nového operačního systému

Oblíbené tweakovací nástroje podporují už také Windows Vista. Od malého okénka s pár volbami urazil TweakVista kus cesty.

Když jsem v březnu psal o maličkém programu TweakVista do časopisu Computer, šlo skutečně o malou aplikaci, která obsahovala jen několik málo voleb pro úpravu Windows Vista. Když jsem se nedávno kouknul na tento program znovu, byl jsem mile překvapen, že dospěl, přestože podle číslování verzí stále není u jedničky. Že nejde o žádný amatérský projekt, dokazuje jméno společnosti, která za TweakVista stojí. Stardock je znám především svými nástroji pro úpravu vzhledu Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Starší verze TweakVista

TweakVista vychází ze stejnojmenných webových stránek, na kterých najdete množství tipů pro nejrůznější úpravy a změny nastavení Windows Vista. V programu jsou tyto úpravy rozděleny do deseti kategorií, přičemž některé z nich jsou ještě dále členěny na různé skupiny. Po spuštění vás program přivítá informacemi o nejnovějších tweacích a nabídne vám doporučené úpravy systému.

Klepněte pro větší obrázek
TweakVista v současné podobě

Start, zdroje, služby

První z kategorií pro úpravy systému se zabývá startem a vypínáním Windows. Najdete zde stručný seznam položek, které se spouštějí zároveň se systémem. V porovnání se schopnostmi programu Autoruns, o kterém jsem psal před týdnem, je na tom TweakVista podstatně hůř. Na dalších záložkách najdete detailní informace o startu Windows, vypínání a uspávání.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam automaticky spouštěných programů

V nabídce si vyberete datum některé ze zmíněných operací a pak už můžete analyzovat hodnoty udávající celkový čas, čas startu jádra, načítání ovladačů, kontrolu disku, start exploreru, odhlašování, celkovou dobu vypínání a další. Snadno tak zjistíte, která činnost počítači trvá nejdéle. TweakVista také zobrazí informace o programech, které spouštění nebo ukončování systému zdržovaly.

Klepněte pro větší obrázek
Detaily o rychlosti spouštění systému

Kategorie Resources zobrazuje seznam aktuálně spuštěných programů spolu s informací o „ukořistěné“ operační paměti a možností vybraný program ukončit. Pomocí odkazů lze spustit Správce úloh nebo nástroj pro Sledování spolehlivosti a výkonu. Opět zde najdete další záložky. Spuštěné programy jsou na nich zobrazeny v závislosti na čase procesoru, který si vyžádaly, systémových zdrojích, které využívají a v podobě seznamu, jaký znáte ze Správce úloh.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuálně spuštěné programy

Skutečné „tweakování“ objevíte v kategorii Services. TweakVista zde nabízí několik profilů, podle kterých určíte, co s počítačem provádíte (kancelářská práce, hry, server…) a jak chcete ovlivnit výkon počítače z hlediska služeb spuštěných na pozadí. Přepnete-li se na záložku Features, budete moci některé ze standardních služeb Windows Vista vypnout. Služby jsou rozděleny na síťové a bezpečnostní a na ostatní. Umístěním kurzoru nad některou ze služeb získáte její podrobnější popisek ve formě plovoucí nápovědy.

Klepněte pro větší obrázek
Před vypnutím některé ze služeb si přečtěte, k čemu slouží

Nejenom pro majitele notebooků

Další kategorií úprav systému je jeho bezpečnost. Opět pomocí profilů si vyberete, jak moc vás Windows Vista bude zatěžovat bezpečnostními dotazy a dialogy vyžadujícími potvrzení prováděných akcí. Ovlivníte zde také způsob přihlašování se do systému. V pokročilém nastavení pak najdete volby pro vypnutí funkce UAC, samostatných souborů s registry pro každého uživatele, přepínání na zabezpečenou plochu a jiné.

Klepněte pro větší obrázek
Zdržují vás bezpečnostní dialogy?

V kategorii týkající se zobrazování najdete souhrn informací o grafické kartě a sadu odkazů spouštějících standardní nástroje operačního systému pro změnu rozlišení obrazovky, vyhledání nových ovladačů, změnu spořiče obrazovky a další. V záložce pro pokročilé uživatele můžete například vypnout prostorové přepínání mezi spuštěnými programy – jinými slovy funkci Flip3D.

Klepněte pro větší obrázek
Upravte si grafické efekty

Kategorie Power bude zajímat hlavně uživatele přenosných počítačů. Je tu umístěn ukazatel výdrže baterie spolu s různými informacemi vztahujícími se k napájení. Lze tu povolit či vypnout hibernaci a v pokročilém nastavení pak upravit dostupné úsporné režimy (S1 až S5 a hybridní spánek).

Klepněte pro větší obrázek
V pokročilém nastavení lze měnit používané úsporné režimy

Assesment zobrazuje hodnocení systému, jak jej znáte třeba z ovládacího panelu Systém. Lze odsud spustit nové otestování systému a přejít na web, kde lze porovnávat dosažené výsledky. V několika záložkách vám TweakVista nabídne detailní rozbor naměřených hodnot.

Klepněte pro větší obrázek
Víte do detailu, jak je na tom váš počítač s výkonem?

Kategorie Internet nabízí výběr ze čtyř profilů, mezi kterými určíte požadovaný výkon počítače z hlediska práce s internetem. Další nastavení najdete opět v následujících záložkách, kde lze upravit zobrazování programové nabídky v Internet Exploreru, upravit nastavení TCP a zvolit použité vyhledávače v Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek
Stručné nastavení výkonu počítače pro internet

Díky SMARTGuard nemusíte instalovat další program pro hlídání hodnot S.M.A.R.T., které poskytuje pevný disk. Všechny je najdete i ve TweakVista. Poslední kategorií v tomto tweakovacím programu je sbírka různých nastavení, která se nevešla jinam. Upravíte zde umístění různých složek a programů z kontextové nabídky, systémové proměnné a lze tu vytvořit Bod obnovy systému.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava položek v kontextové nabídce

TweakVista je pěkný nástroj. Na první pohled nabízí hodně funkcí, na pohled druhý jich však v porovnání třeba s X-Setup Pro zase tolik není. Stardock také hodně vsadil na vzhled TweakVista. Nejde o žádnou sbírku šedých dialogů a stromových struktur, vše má pěkný grafický kabátek, jak je ostatně u produktů od Stardocku zvykem. TweakVista je placený program – záleží na vás, nakolik dáte přednost úpravám systému z jednotného rozhraní před hledáním různých hodnot v registrech a spouštěním systémových nástrojů.

 

TweakVista

 
Tweakovací program pro Vistu
 
Stáhnout: Gigamania.cz
 
Cena: 19,95 USD
Klepněte pro větší obrázek

vzhled

přehlednost

Klepněte pro větší obrázek

počet úprav

 

 


 

Témata článku: Windows, Internet, GigaMania, Pokročilý nástroj, Další záložka, Kontextová nabídka, Detailní informace

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • nepoužívám zástupce 23. 8. 2007 22:52:09
    jenže tam si můžu vybrat mezi notepadema wordem a ani jeden z nich neumí...
  • Peter Lehotsky 23. 8. 2007 14:05:02
    Logiku to nema, bohuzel BFU tak uvazuje :-)
  • Sam 23. 8. 2007 13:15:53
    A to je argument ? Představte si, že si koupíte auto a budete si pak na...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky