TweakUI: utajené prvky Ovládacích panelů (IX.)

Nejen utajujeme, ale i odtajňujeme. Podívejte se, co máte skryté v Ovládacích panelech a ani o tom nevíte.
Ještě zajímavější „utajovací“ prvek TweakUI je záložka sedmá, Control Panel. Ta umožňuje skrýt a zobrazit jednotlivé prvky Ovládacích panelů, takže nejsou uživateli přístupné. Opět můžete v roli správce jednotlivým uživatelům zakázat funkčnost některých modulů Ovládacích panelů, pokud máte pocit, že by měli zbytečně možnost manipulovat s konfigurací počítače. Postup je jednoduchý – zrušíte zatržítko u daného modulu. Stále je ale možné daný modul (jeho jméno, tj. např. desk.cpl) spustit jako parametr u příkazu control.exe, tj. chcete-li například spustit příkaz pro vlastnosti obrazovky, zadejte Start-Spustit a v něm:

Control desk.cpl

Dostali jsme se tudíž k zajímavé fintě, jak něco nastavit pomocí TweakUI, jak poté TweakUI skrýt, aby se k nim nemohl (snadno) nikdo dostat, a jak to ovšem poté moci obnovit. Pokud provedete pomocí TweakUI změnu do ovládání a vzhledu Windows 98, můžete pak TweakUI vypnout tím, že je vyškrtnete v seznamu záložky Control Panel. Zpět se pak k TweakUI dostanete tím, že tento modul spustíte pomocí Start-Spustit příkazem

Control Tweakui.cpl

a nyní v modulu TweakUI zapnete tento modul v Ovládacích panelech.

Pokud jsem ale v úvodu tohoto tipu napsal „utajené“ a ne jen „utajovací“ prvky Ovládacích panelů, musím zmínit ještě jednu vlastnost této záložky – některé Ovládací panely totiž bývají implicitně skryté, takže o nich nevíte, a můžete je tímto postupem zobrazit. Typicky se jedná o panel s názvem Skenery a fotoaparáty, který slouží ke konfiguraci skenerů a digitálních fotoaparátů, a který se normálně v ovládacích panelech (pokud není připojený a nakonfigurovaný skener či fotoaparát) vůbec neobjevuje.

Váš názor Další článek: Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Témata článku: Windows, Pan, Tweak, Ovládací panel, Modul, Jednotlivé prvky, Panel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost