TweakUI: bootování Windows 98 bez nervů

Také občas mačkáte jako šílení při bootu Windows 98 např. klávesu F8, abyste se dostali do „safe mode“ čili nouzového režimu? Také nerozumíte různým prapodivným klávesovým zkratkám a zásahům do bootovacích souborů?
Také občas mačkáte jako šílení při bootu Windows 98 např. klávesu F8, abyste se dostali do „safe mode“ čili nouzového režimu? Také nerozumíte různým prapodivným klávesovým zkratkám a zásahům do bootovacích souborů? Právě proto je zde trošku nekonzistentní jedenáctá záložka TweakUI (celé TweakUI je těžce nekozistentní kus software, ale díky za ně…).

Zatržítko Function keys available umožňuje vypnout funkční klávesy, kterými se můžete dostat např. do onoho nouzového režimu. To je důležité zejména pro správce, který tak chce zakázat uživatelům přístup do režimu, ve kterém mohou leccos provádět a nastavovat – je to ale poněkud nebezpečné, protože se do něj po havárii Windows 98 pak nedostane ani on sám.

Zatržíko Start GUI Automatically vám umožní návrat do nostalgických DOSových dob – když jej vyškrtnete, nastartují se Windows 98 do příkazové řádky a vám nezbude, než hezky napsat na klávesnici WIN a stisknout Enter, jako v šedesátých letech (či kdy to vlastně bylo, už si nepamatuji…)

Zatržítko Display splash screen while booting umožní zrušit náběhovou obrazovku Windows, tj. modré logo a pohyblivou linku dole. Bootování se nepatrně zrychlí, ale skutečně jen nepatrně.

Zatržítko Allow F4 to boot previous operating systém je zajímavé – většina uživatelů ani neví, že tuto možnost normálně mají, tj. nabootovat předchozí operační systém, který měli před instalací Windows 98. Samozřejmě, u velké většiny počítačů tato možnost není, protože jsou na nich Windows 98 už „od porodu“, nebo uživatel zálohu předchozího operačního systému zrušil – zabírá na disku dost místa a slouží vlastně právě jen k tomuto zřídkavému účelu.

Autorun Scandisk: hurá, zde můžete vypnout automatické spouštění programu Scandisk, který se spouští při restartu po každé chybě a většinou zbytečně „paranoidně“. Neměli byste ovšem opomenout Scandisk spouštět při každé vážnější havárii Windows 98, nebo i jen tak, čas od času (např. ve chvílích klidu coby Naplánovaný úkol).

Always show boot menu: Windows 98 zobrazí startovací menu pouze tehdy, když cítí, že nastal nějaký problém. Zatrhnete-li toto zatržítko, pak se bootovací menu zobrazí pokaždé, a vy můžete zvolit normální start nebo některou z nouzových možností, popř. čistý DOS.

Pokud se v těchto nastaveních ztratíte, můžete použít tlačítko Restore factory settings pro obnovení nastavení, které jsou výchozí při instalaci Windows 98.

Váš názor Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Software, Windows, Available, Tweak, Nerv, Automatický návrat, Funkční klávesa, Safe, Boot


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

** Celý notebook včetně displeje se vejde pod 9 mm ** Výkon stačí pro kancelář, ale porazí ho stroje za třetinu ceny ** Ještě tenčí než předchozí generace, ale už ne tolik kompromisů

Tomáš Holčík | 34

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Nvidia představila nové grafické karty GeForce RTX. Nastavila šílené ceny a chce přesvědčit ray tracingem

Nvidia představila nové grafické karty GeForce RTX. Nastavila šílené ceny a chce přesvědčit ray tracingem

** Nvidia představila nové desktopové herní grafické karty GeForce RTX ** Tři modely se pyšní masivním výkonem pouze ve spojení s ray tracingem ** Ceny jsou mnohem vyšší než u předchozích generací

Karel Javůrek | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání