Tweaker – nastavení „nenastavitelných“ funkcí

Existují také programy umožňující změnit většinu různých funkcí v samotném operačním systému, které za „normálních“ podmínek změnit nejdou. Jedním z těchto programů je i Tweaker – na něj se dnes podíváme trochu podrobněji.
Každý jistě zná několik programů, které dokáží změnit např. nastavení různých periferií počítače, grafických karet apod. Existují také programy umožňující změnit většinu různých funkcí v samotném operačním systému, které za „normálních“ podmínek změnit nejdou. Jedním z těchto programů je i Tweaker – na něj se dnes podíváme trochu podrobněji.

O co se vlastně jedná? Jde o aplikaci, s jejíž pomocí lze měnit některá nastavení Windows, ke kterým se jinak prakticky dostat nedá. Jde o nastavení barevné hloubky ikon, jde o rozšířené nastavení pro Internet Explorer a Outlook Express. Předem ale poznamenávám, že jde o program pro zkušenější uživatele, kteří by rádi získali absolutní nadvládu nad svým operačním systémem, a tím pádem i počítačem.

Co lze měnit? Funkcí, které se dají prostřednictvím tohoto programu změnit, je mnoho, proto uvedu jen některé. Jednak se dá stejně jako ve Windows měnit citlivost dvojkliku myši, dále zarovnávání menu nebo jeho upořádání (rádi byste v systému 98 a vyšším měli menu start ve více sloupcích bez rolování i bez použití PLUS!u? – není problém). Nebo z nějakého důvodu chcete, aby systém zobrazoval ikony v barevné hloubce např. 256 barev? Také je to možné.

Dále můžete např. „vypnout“ chybová pípnutí, můžete podle libosti zapínat a vypínat animace, dále je zde několik nastavení pro dnes již „klasický“ Internet Explorer a také pro Outlook Express. Tweaker zvládá také změnu systémových ikon, které byste jinak asi těžko měnili, jako jsou ikony adresářů, ikony ovládacích panelů, ikony v nabídce Start a jiné.

Tweaker také do jisté míry působí jako bezpečností nástroj, pomocí něhož můžete zakázat přístup k některým funkcím, mezi které patří např. editace systémového registru, celých nebo jednotlivých Ovládacích panelů a dalších. Navíc můžete z nabídky Start odstranit celé skupiny (Dokumenty, Oblíbené,…).

Systémové požadavky? Windows od 95 po XP J, 8 MB RAM.

Podle mého názoru jde o užitečnou aplikaci, se kterou by si asi měli „hrát“ opravdu zkušenější uživatelé, kteří mají o systému alespoň nějaké povědomí. Tyto i další informace naleznete na stránkách autora programu, kterým je Robert Morris. Na této stránce můžete tento program také stáhnout, ale pozor, vyžaduje VB5 knihovny.

Diskuze (15) Další článek: Provize za přístup k internetu není podle ČTÚ spravedlivě stanovena

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Tweak, Fun, Nen, Systémový program, Funkce, Morris, Nastavení


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky