Historie | Hry | Osobnosti počítačové historie

Tvůrci prvních počítačových dobrodružství: Ken a Roberta Williamsovi

Když se dnes pustíme do nějaké kvalitní hry, ať už na počítačích či na konzolích, jsme mnohdy fascinováni jejich propracovaností, za kterou stojí velké autorské týmy. Přijde nám takřka neuvěřitelné, že v době před pouhými čtyřiceti léty vznikaly hry na koleně a mnohé z tehdy slavných titulů stvořil jeden či dva lidé.

Herní průmysl je opravdu velice mladý. Na jeho počátku byl nadaný manželský pár, kdy on byl schopným programátorem a ona snílkem. Dohromady pak stáli za vznikem celé kategorie dobrodružných her, která dnes už vymizela. Adventury jejich firmy Sierra-on-line patřily k tomu nejlepšímu, co vůbec vzniklo. Jejich život, to je do slova a do písmene zhmotnění pravého amerického snu.

Svatbou mohou pohádky i začínat

Na počátku celého toho příběhu nebylo slovo, ale svatba. Udála se 4. listopadu 1972 a to po dvouleté známosti. Roberta se s Kenem seznámila na střední škole, když jí bylo 17 let. Krátký čas totiž chodila s jeho kamarádem, Ken si zjistil její telefonní číslo a po dvou měsících odhodlávání jí zavolal. Zprvu z toho nebyla nějak nadšená, ale nakonec zjistila, že je to zajímavý mladý muž, no a protože Ken stál o vážnou známost, udělali to, co nám dnes přijde značně uspěchané – vzali se, když jemu bylo 18 a ona byla o rok starší.

Ken mezitím začal studovat fyziku na jedné z kalifornských vysokých škol. Jenže najednou měl doma manželku, kterou bylo třeba zajistit, a kromě toho zjistil, že o nějaké vyšší vzdělání vlastně nestojí a teoretická fyzika jej nebaví. Co dělat dál?

Ken patřil k lidem technicky nadaným, kromě toho mu byl vlastní vysoce praktický pohled na životní úspěch a vydělávání peněz. Byl pravým materialistou, který touží mít velký dům, jachtu, pohodlný život beze stresu z nedostatku financí. Bylo mu jasné, že pokud si chce jednou tento svůj sen zhmotnit, musí vydělat peníze. Balík peněz. Jenže jak?

Neunikl mu nástup počítačů, které tehdy, počátkem 70 let, již nebyly ničím novým a převratným, nicméně právě tehdy se díky nižším cenám stávaly pro firmy dostupné. Samozřejmě, bavíme se o sálových počítačích a minipočítačích, malé mašinky, jako známe dnes, svět ještě neznal. Ken postřehl, že umět tyto počítače programovat je velmi žádané. Firmy sice byly schopny nakoupit vybavení, ale vývoj aplikací šitých na míru byl s tehdejšími vývojovými nástroji nesmírně náročný a programátorů se nedostávalo.

Toho si ostatně povšimly i počítačové firmy a jedna z nich, konkrétně Control Data Corporation, založila Control Data Institute, malou školu pro programátory. Na rozdíl od univerzit jako MIT či v Berkeley se na CDI zabývali pouze praxí. Žáky netrápili teoriemi, ale snažili se je naučit algoritmizaci a praktickým řešením typických programátorských problémů. Byla to přesně škola pro Kena Williamse, kterého teorie nebavila. S pomocí poněkud konsternovaného tchána, který se zaručil za půjčku 1500 dolarů, zaplatil školné a stal se programátorem.

Když logika řídí nejenom programování

V počátcích své kariéry se snažil následovat nejlepší nabídky, takže často měnil místo. Zkoušel programovat různé systémy, pomalu po krůčcích kráčel vzhůru a díky mnoha různorodým zkušenostem se vypracoval ve velmi šikovného programátora, který sice nerozuměl problémům, kterými žila tehdejší programátorská obec, nezajímal jej vývoj přelomových konceptů, jako bylo třeba grafické uživatelské rozhraní, objektové programování, nové programovací jazyky a podobně. Jeho zajímalo jediné. Jak vydělat peníze.

Nástup mikropočítačů sice zaznamenal, ale měl pocit, že na tomto nelze vydělat, takže jej zprvu zcela míjely. Pak se však objevily první aplikace, na kterých jejich autoři velmi zbohatli, jako třeba Wordstar či VisiCalc, a Williams zbystřil. Nebylo by přeci jen možné na těch nových strojích vydělat? Co by se mohlo jejich uživatelům hodit?

Jako programátor uvažoval striktně logicky. K tomu, aby bylo možné mikropočítače programovat, je třeba mít dobrý programovací jazyk. Ideálně Fortran. Ten byl tehdy brán jako to nejlepší, co lze k vývoji aplikací použít. Proto se Ken rozhodl, že pro Apple II vyvine vlastní kompilátor Fortranu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Historie, Hry, Osobnosti počítačové historie, Hádanky, Snění, Williams, Roberta, Loa, Adventura, Lokace, VisiCalc, Hádanka, Robert Williams, Náznak, Robe, PDP, Komiks, Hry pro PC na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak na nahrávání obrazovky. Jde to jednoduše, zdarma, na počítači i na mobilu

Jak na nahrávání obrazovky. Jde to jednoduše, zdarma, na počítači i na mobilu

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Podobně platí, že jedno video vydá za tisíc obrázků – zejména pokud připravujete návody, manuály či pracovní postupy.

Karel Kilián
TipySoftware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza
Markéta Mikešová
SledováníSoukromíInstagramFacebookSociální sítě
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy