Tvorba ikon pro Windows XP

Již jsme si představili programy pro tvorbu ikon a kurzorů pro systémy Windows 95-98, které jsou sice použitelné i pro Windows XP, ale tyto ikony nevyužijí některé vlastnosti tohoto operačního systému. IconXP, který dnes představujeme, to umí.
IconXP není tak neznámý editor, je totiž založen na univerzálním jádru editoru ArtIcons firmy Aha-soft známé čím jiným než hlavně editory ikon a konverzními utilitkami na vyhledávání a převod ikon. Tento program jsme si představili minule a dnes se podíváme na jeho „sourozence“. Není to tedy nic jiného než upravený editor ArtIcons; úpravy se pochopitelně týkají práce s ikonkami ve formátu použitém u Windows XP, tedy ikon ve 32bitovém rozlišení umožňujícím využívat průhlednost a stínování. IconXP stojí 20 USD a funguje pod Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP.

Klepněte pro větší obrázek

Ikony ve formátu použitém u Windows XP se dají kromě toho, že je můžete importovat, také přímo kreslit – stačí k tomu vybrat si příslušné rozlišení a počet barev. IconXP umí podobně jako ArtIcons importovat řadu grafických formátů včetně animovaných ikon, kurzorů a PSD souborů, neumí ale pracovat s knihovnami ikon, ani je přímo extrahovat z DLL nebo EXE souborů. Ikonky si také můžete grabnout přímo z plochy Windows, k dispozici je několik poměrně inteligentních funkcí (včetně práce s průhledností), které výběr "té správné" ikonky urychlí.

IconXP má mnoho kreslících a editačních nástrojů – mimo standardních nástrojů na kreslení nejrůznějších geometrických tvarů včetně 3D tlačítek se dá použít například Gradient designer, z efektových funkcí je to nezbytná práce se stínem, průhledností a paletou barev. Z dalších speciálních efektů je to pak inverze jednotlivých RGB barvových kanálů a mimo jiné také možnost upravit si ikonky ve Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Možnost modifikovat většinu ze "systémových" ikon Windows se už objevila v mnoha programech včetně předchůdce IconXP, kterým je ArtIcons. Má program také něco navíc? Má. Pomocí této utility můžete nejen ikonky měnit, ale také zasahovat do systémových registrů a nastavit si například defaultní velikost ikon, rozestupy mezi nimi a počet barev, ve kterých se budou zobrazovat.

Klepněte pro větší obrázek

IconXP je jistě kvalitní nástroj pro práci s ikonami a mohu ho jen doporučit, i když v tomto oboru se pohybuje mnoho kvalitních programů, které by také stály za vyzkoušení. Ale o tom až někdy příště.

Pokud byste si tento program chtěli zkusit, podívejte se na domovské stránky společnosti nebo přímo na stránku, kde se dají programy stáhnout. Budete-li si přát tento program aspoň zkusit, bude to soubor o velikosti 827 kB. Je třeba dodat, že plná verze stojí necelých 20 dolarů.

Váš názor Další článek: Nejrychlejší vypalovačka

Témata článku: Windows, Windows XP, Nejrůznější tvar, Win +, Editační možnosti, Windows +, Tvor, Tvorba, TV +, Window, Aha, Gradient, Nejrůznější kanály, Editační funkce


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo