Tvorba a úprava videa pro kapesní počítače s Pocket PC

Schopnost kapesních počítačů Pocket PC přehrávat video se může na první pohled zdát jako zbytečná. Na ten druhý však objevíme mnoho možností a výhod. V dnešním článku si podrobně popíšeme tvorbu a úpravu videa i jeho praktické využití.

Schopnost kapesních počítačů s Pocket PC přehrávat video jsem z počátku považoval spíže za reklamní tahák a návnadu, než vymoženost s praktickým využitím. Po nějakém čase jsem však změnil názor o sto osmdesát stupňů. Možností využití videa je opravdu mnoho. Začněme prostým stahováním vytvořených videíček (doporučuji www.pocketmovies.net), jejich následné shlédnutí a ukázání známým či kamarádům pro zasmání. Mnohem zajímavější je tvorba vlastních výtvorů, a to nejen z digitální kamery.

Jistě se vám už někdy stalo, že váš známý, kolega či spolužák potřeboval vysvětlit třeba postup instalace nových ovladačů či zapnutí nějaké hluboko zahrabané funkce programu, avšak není po ruce žádné PC pro praktickou ukázku. Vytvoříte si tedy video s postupem doma na vlastním počítači, upravíte jej do příslušného rozlišení a výsledek si nahrajete do PDA. Při příští schůzce můžete dotyčnému postup prostě přehrát. Vytvoření takové „prezentace“ se může zdát složité, jak si však ukážeme, jde o velmi jednoduchou a časově nenáročnou proceduru. Osobně využívám schopnost svého Pocket PC pro ukázky svých vlastních výtvorů z digitální kamery. Své přátele potěším záběry jejich lyžařského umění ještě před dokončením celého projektu. Natáčíte-li profesionálně (svatby, narozeniny či významné akce), můžete svým klientům ještě před dokončením projekt přehrát na PDA a prokonzultovat s nimi detaily (zde záleží na kapacitních dispozicích vašeho kapesního počítače, avšak vězte, že dvě hodiny videa není pro PDA s paměťovou kartou 256MB žádný problém).

Popíšeme si tedy dva postupy: Jak upravit video s ukázkou nějakého postupu na stolním počítači a úpravu záběrů z digitální kamery či již vytvořeného filmu v jakémkoli formátu.

Poznámka: Všechny filmy budeme konvertovat do formátu MPEG1, pro jeho jednoduchost a hlavně kompatibilu. Videosekvence ve formátu .AVI jsou pro velké množství kodeků tak trochu nespolehlivé.

Záběry z počítače

Naváži na výše zmíněný příklad. Chcete svému kolegovi či kamarádovi ukázat nějaký postup, ale po ruce není počítač. Doma si tedy postup „natočíte“, upravíte do příslušného kodeku a přehrajete na kapesním počítači. Ne...nebojte se, nebudeme obrazovku počítače nahrávat digitální kamerou. Postačí velmi jednoduchý program HyperCam (www.hyperionics.com), který umí všechno dění na obrazovce nahrát a uložit do pomocí nainstalovaných kodeků do .AVI souboru. Krátce si jej popíšeme:

Klepněte pro větší obrázek

Před započetím snímání zvolte pomocí tlačítka okno, které chcete snímat. Budete-li nějaký postup zobrazovat v rámci jednoho programu, není nutné, abyste snímali celou obrazovku. Popřípadě vyberte tlačítkem Select Region jen výřez obrazovky. Důležité je nastavení parametrů výsledného videa.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímá nás hlavně položka Rate in Frames per Second, neboli počet snímků na sekundu. Pro ukázkové presentace postačí i pět, HyperCam při vyšších rozlišení a FPS hlásí chybu. Důležitý je též Video Compressor. Ti z vás, kteří mají s různými kodeky zkušenosti a znají výhody/nevýhody, pohrajte se s nastavením do sytosti. Nám však bude stačit Auto Select, musím však upozornit na velkou diskovou náročnost. Také hodnotu Frame compression quality změňte na 100%. Výsledek bude detailnější, což se v závěru – na malém displeji PDA – bude hodit.

Budete-li chtít s obrazem i zvuk, mrkněte do záložky Sound s podrobným nastavením vzorkovací frekvence a bitové hloubky, k našemu účelu však zvuk nevyužijeme.

Dobrá rada: Ještě před nahráváním doporučuji snížit rozlišení vašeho monitoru na 800 x 600. Jestliže byste totiž nahrávali ve vysokém rozlišení, už tak prťavé tlačítka, kursory a tabulky by na displeji kapesních počítačů byly ještě menší!

Nyní spusťte nahrávání (klávesa F2) a proveďte potřebný proces. Výsledek naleznete pravděpodobně v adresáři s HyperCamem. Máme gigantické surové video s velkým rozlišením a datovým tokem. Dalším krůčkem bude tedy redukce rozlišení, datového toku a hlavně změna formátu.

Program všeuměl

Tyto tři kroky provede najednou program TMPGEnc (www.tmpgenc.net). Umí toho opravdu hodně – pro naše nároky přespříliš. Nebudu popisovat celý program, ukážeme si jen to potřebné a důležité pro náš účel.

Klepněte pro větší obrázek

Program je, ač se to na první pohled nezdá, velmi jednoduchý. Důležité jsou pro nás řádky očíslované jedna až tři. První je cesta ke zdrojovému souboru videa, druhý hudby (chcete-li použít hudbu z .wav či jiného videa) a třetí je cíl k novému souboru. Do prvního řádku si tedy zvolím surové video z HyperCamu a v řádku třetím nazveme svůj výtvor.

Dále je pro nás důležité tlačítko Setting (4):

Klepněte pro větší obrázek

Nyní nás bude zajímat jen nastavení rozlišení, FPS a datového toku. Pro větší detailnost využijeme maximální rozlišení PDA s Pocket PC, tedy 320 na 240 obrazových bodů. Frame rate nezvyšujte, HyperCam snímal jen oněch 5 obrázků za vteřinu, zvýšení by tedy bylo bezpředmětné. Datový tok může být vcelku malý, stačí oněch 100 kb na jednu sekundu, pro ostřejší obraz s detaily zvolte 200 kbit/sec (použitelných je i 50 kbits/sec – výsledná velikost souboru bude tedy poloviční, kvalita je však velmi nízká). Při datovém toku 200kbit/sec zabere jedna minuta videa zhruba 1,5 MB.

Po zadání hodnot se vrátíte zpět do hlavní obrazovky a tlačítkem Start spustíte úpravu. Rychlost je zhruba jedna ku jedné (Duron 700MHz). Výsledek si nahrajeme do PDA a pomocí freewarového programu PocketTV shlédneme.

Chcete se podívat, jak vypadá výsledek? Vyzkoušejte si zhruba jednominutovou ukázku části instalace ovladačů, a to ve dvou kvalitách: 50 a 200 kbit/sec. Vězte, že vytvořit takový film nezabere více jak pět minut.

Tvorba výstřižků z filmů

Nyní si popíšeme úpravu videa z domácí digitální kamery či již vytvořeného filmu. Od teď budeme používat jen program TMPGEnc. Ten totiž umí otevřít i video v .AVI s nejrůznějšími kodeky, včetně MPEG4 a zvuku v Mp3. Finta je v tom, že TMPGEnc umí vystřihnout z celého filmu jen krátkou pasáž - přesně tu vaši oblíbenou! Své nejmilejší záběry rodiny, přátel či nějakého filmu tak můžete mít vždy při sobě. Ukážeme si podrobný postup, jak si takovou krátkou show vytvořit.

Stejně jako při tvorbě presentace výše, zvolíme si zdrojový soubor, většinou .AVI. Nyní opět zabrousíme do nastavení a vše upravíme podle svého gusta. Dovolím si několik doporučení – ostatně posuďte náhled:

Klepněte pro větší obrázek

Zvolíme si hranici velikosti výsledného souboru. Myslím, že rozumné jsou dva MB na jednu minutu videa. Musíme počítat i se zvukem, proto zvolíme nižší rozlišení než v předchozím případu. Rozumným kompromisem je 240 na 176 obrazových bodů. FPS musí zůstat zachováno, neměňte hodnotu, jakkoli by se lišila – obraz by pak neseděl se zvukem. Hodnotu Bitrate změňte podle svých nároků, abychom se však vešli do oněch 2MB/min, zvolte kolem 200 kbits/sec.

V záložce Advanced není potřeba nic měnit. Opět – fajnšmekři si vyhrají se spoustou nastavení, nás však bude zajímat jen položka Source range. Zde si totiž vybereme právě tu naši oblíbenou pasáž. Bohužel – výběr je realizován poněkud nešikovně a ne vždy se strefíte přesně do záběru. Délku výštřižku pak musíte zadat přímo v počtu obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete-li mít i zvukový doprovod, nahlédneme do záložky Audio. Vzhledem k tomu, že vám zvuk bude s největší pravděpodobností zprostředkován repráčkem PDA, stačí nastavit Vzorkovací frekvenci na 32000Hz, Mono a datový tok 64 kbits/sec. Nastavíte-li hodnoty vyšší, počítejte i s vyšším nárokem na paměť.

Po provedení úprav a návratu do hlavní obrazovky nezapomeňte vyplnit cestu a název cílového souboru. Tlačítkem Start spustíte proces. Nyní je čas potřebný k zhotovení filmečku delší zhruba 4:3 (Duron 700MHz) – obraz i zvuk se musí znovu komprimovat. Výsledkem se pokocháme ve známém programu PocketTV.

Opět uvedu krátký příklad:

Zdrojový soubor: AVI v MPEG4 V3, rozlišení 720 x 320, bitrate 792 kbits/sec., zvuk MPEG Layer 3, 128 kbits/sec.

Výsledek: MPEG1, 240 x 176, 200 kbits/sec, zvuk 64 kbits/sec.

Na výsledek se můžete podívat zde. (2,57MB)

Video má v kapesních počítačích budoucnost!

Účelem tohoto článku bylo přesvědčit vás, že tvorba krátkých videíček není hlavně díky programu TMPGEnc nic složitého. Své oblíbené scény filmů, či záběry vám milých osob můžete mít stále u sebe. Je skvělé ukázat kolegům a známým včera narozeného potomka či humornou scénku z oslavy narozenin. Video má prostě na kapesních počítačích něco do sebe.

Diskuze (6) Další článek: Od pondělí je v Brně dostupný internet přes kabel

Témata článku: Video, Podrobná úprava, Výsledný obraz, Celá obrazovka, Vid, Kapesní počítač, Digitální kamery, Dobrá rada, TV +, Celý film, Tvorba, Tvor, Digitální film, Důležitý soubor, Krátké video, Oblíbený program, Jednoduchá cesta, Poloviční velikost, Skvělý záběr, Úprava


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče