Tuning softwaru pro HyperThreading

Společnost Intel uvedla vývojový nástroj s názvem Intel Thread Checker 1.0, jež pomáhá analyzovat těžko objevitelné chyby návrhu u programů, využívajících technologie HyperThreading, využité v procesorech Intel Pentium 4, Xeon a Xeon MP.
Nástroj s názvem Intel Thread Checker 1.0 usnadňuje optimalizaci pro vícevláknové zpracování. Doposud se jednalo o záležitost víceprocesorových sestav, což byla a stále je témě výjimečná záležitost. Příchod HyperThreading technologie do procesorů Pentium 4 znamenal využití stejných postupů i pro běžné jednoprocesorové stroje. Mnoho programátorů se tak musí učit něco nového, případně důsledněji implementovat. Mnohdy jde o velmi obtížnou činnost, kde se bez pomocného nástroje mnohdy profesionál neobejde. Intel Thread Checker dokáže optimalizovat paralelní i sekvenční kód, hlídat přechody z jednoho vlákna na druhé, chráněné přístupy k vláknům a vstupy do kritických míst, pomáhá rovnoměrně rozložit zátěž atd.

Program nevyžaduje pro svůj běh výlučně procesory, pro které analyzuje. Podle autorů postačí jako minimum procesory Pentium III a vyšší s pamětí 128 MB a 100 MB místa na disku. Doporučeno je pochopitelně Pentium 4 s 256 MB RAM, což je dnes běžný průměr dnes prodávaných počítačů.

Thread Checker vyžaduje plně 32bitový operační systém, je možné volit mezi MS Windows 2000 a Windows XP. Nutné je také mít MS Internet Explorer verze 5.0 a vyšší (takže pokud jste jej odstranili a používáte obdobu, šup zpátky MS IE), VTune Performance Analyzer version 6.1 nebo vyšší, dále Intel C++ Compiler 7.0 for Windows nebo Intel Fortran Compiler 7.0 for Windows pro překlad OpenMP aplikací.

Cenová politika je poměrně pružná. Základní cena produktu je 1.198 USD, ovšem kromě Thread Checker 1.0 for Windows zákazník obdrží samostatné produkty Thread Profiler a VTune Performance Analyzer. Pokud již VTune od verze 6.1 máte, lze za 499 USD dokoupit verzi s názvem „Intel Thread Checker 1.0 for Windows Plugin.“ Cena platí jen do 30. června, poté bude zvýšena na 699 USD. Nenechte se odradit cenou plného produktu, protože ji lze snížit. Podporovány jsou především školské ústavy, kde například studentská cena produktu je pouhých 30 USD. Kromě školní verze mohou občané USA a Kanady objednávat online a platit kartou.

Váš názor Další článek: Zkušenosti: domácí WiFi a připojení více počítačů k internetu

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Vlákno, Běžná verze, Školní verze, Hyperthreading, Běžný občan, Studentská cena, Performance, Plná zátěž


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku