Tuning internetových prohlížečů

Internetový prohlížeč bez instalovaných doplňků je jako automobil se základní výbavou. Funguje a dá se používat, avšak k pohodlí a k radosti s internetové jízdy má poměrně daleko. Pojďte se s námi podívat na nejlepší zásuvné moduly, které funkčně změní váš prohlížeč k nepoznání.
Tuning internetových prohlížečů

Asi nejvíce budou množstvím doplňků uspokojeni uživatelé prohlížeče Firefox. Ten je navržen tak, aby co nejjednodušší základ prohlížeče mohl být snadno rozšířen o nejrůznější funkce pomocí zásuvných modulů. Ostatně na podobném principu je například založen i oblíbený komunikátoru Miranda. Doplňky k Firefoxu se také velmi snadno instalují ze serveru addons.mozilla.org pomocí vestavěného Správce rozšíření.

Naproti tomu uživatelé Internet Exploreru jsou trochu v nevýhodě. Ačkoliv i tento prohlížeč má svého správce doplňků, instalovat další moduly není zdaleka tak snadné jako ve Firefoxu. Pro zajímavé doplňky se proto vypravte na tržiště – windowsmarketplace.com – do sekce Utilities | Internet a také na známé stahovací servery – třeba na www.stahuj.cz.

Pro lepší surfování

Mezi základní a nezbytně nutné zásuvné moduly patří doplňky pro přehrávání flashových animací, Quicktime videa, Real media souborů atd. Tyto doplňky není vůbec těžké instalovat (většinou na vyzvání při pokusu přehrát nepodporovaný formát) a většina uživatelů o nich pak také skoro ani neví prostě proto, že fungují. Uživatelé Firefoxu však mohou vyzkoušet zajímavý modul MediaPlayerConnectvivity, který umožní snadno přehrát všechny multimediální soubory v externích předem nadefinovaných přehrávačích.

Patříte mezi uživatele, kteří si už tak navykli na počítačovou myš, že ji považují téměř za součást vlastního těla? Pak určitě oceníte větší možnosti ovládání prohlížeče pomocí takzvaných gest myši (mouse gestures). Je to celá řada drobných pohybů při současně stisknutém tlačítku, kterými můžete ovládat pohyb po stránkách dopředu a dozadu, zvětšování a zmenšování okna, pohyb po záložkách a mnoho dalších funkcí. Jistě, jednotlivé pohyby myší se musíte naučit, je to však zhruba stejně těžké jako naučit se tančit na rockovém koncertě – stačí se uvolnit, zkoušet jednotlivé pohyby a ostatní přijde samo. Zásuvný modul pro Firefox má jméno All-in-One Gestures, uživatelé Internet Exploreru mohou zkusit Mouse Gestures for Internet Explorer na adrese www.codeproject.com/stl/MouseGestures.asp .

Kvalitnímu internetovému prohlížeči nesmí chybět funkce prohlížení v záložkách (tabbed browsing). Samozřejmě, uživatelé Opery se určitě škodolibě usmějí – záložky mají už dlouho, jsme však ve světě Firefoxu a Internet Exploreru, musíme (IE) a můžeme (Firefox) použít zásuvné moduly.

Prohlížeč Firefox prohlížení v záložkách (na české domovské stránce Firefoxu www.firefox.cz se tento způsob nazývá prohlížení v panelech) podporuje, doporučujeme však stáhnout a nainstalovat modul Tabbrowser Preferences, který vám umožní podrobnější nastavení záložek a jejich ovládání přímo v hlavní nabídce.

Trochu složitější to však s prohlížením v záložkách budou mít příznivci Internet Exploreru. Microsoft jej sice slibuje do nové verze svého prohlížeče, ta je však zatím v nedohlednu. Nejednodušší způsob, jak v IE surfovat v záložkách je instalace MSN toolbaru, který záložky do prohlížeče doplní. Pro další informace zavítejte do rubriky Internetové trendy v Computeru 21/05, kterou jsme věnovali toolbarům.

Pro vývojáře a šťouraly

Zde samozřejmě na celé čáře vítězí Firefox a počet různých doplňků pro práci s webem plně odpovídá rozdílům v „cílové skupině“ uživatelů obou prohlížečů. Internet Explorer jako prohlížeč pro nepoučené laiky – a to nemyslím nějak hanlivě – toho zkrátka pro tvůrce webů a experimentátory mnoho nenabídne. A tak pokud chcete hlouběji proniknout do struktury některého webu nebo se naučit jazyk HTML, JavaScript či kaskádové styly, Firefox je tu pro vás.

Všichni nadšení tvůrci webů určitě uvítají validátor HTML kódu. Nabídka je poměrně pestrá – vyzkoušejte moduly HTML Validator (provede validaci při zobrazení zdrojového kódu stránky) nebo třeba trochu složitější a univerzálnější modul Checky. Firefox také snadno změníte na praktický editor CSS stylů, s jehož pomocí všechny změny ihned uvidíte na zobrazené stránce. Líbí se vám kombinace barev na některé stránce? Můžete je snadno a rychle „obšlehnout“, stačí k tomu modul Colorzilla, což je oblíbené kapátko, kterým všechny barvy pohodlně „nasajete“ a dozvíte se jejich RGB hodnoty.

Je jasné, že výše zmíněné jsou jen velmi malým nástinem z obrovského množství vývojářských zásuvných modulů Firefoxu. Nechybí zde různé pomůcky pro psaní skriptů, nástroje pro kontrolu platnosti hypertextových odkazů atd.

Fantazii se meze nekladou

Ve výčtu nesmíme vynechat ani moduly pro práci s informacemi. Což takhle jednoduchou, ale užitečnou RSS čtečku Sage? Ta pracuje s RSS kanály podobně jako s oblíbenými záložkami, umí prohledat právě prohlížený web, zda obsahuje RSS kanály a umožňuje jejich přehlednou a jednoduchou správu. Bohužel však neumožňuje automatickou aktualizaci, takže před prohlížením zpráv je nutné stisknout tlačítko. A málem bych zapomněl, Sage je pouze pro Firefox.

Velmi zajímavým doplňkem je Browster. Stáhnete ho z adresy www.browster.com a jedná se o zajímavý rychlý náhled na odkazované stránky. Prostě jen najedete myší na odkaz (například ve výsledcích vyhledávačů) a stránka se ihned zobrazí podobně jako bublinová nápověda jen ve trochu větším vydání. V takto zobrazené stránce samozřejmě můžete dále surfovat. Smířit se ovšem musíte se sponzorovanými odkazy v horní části, které však naštěstí nijak nepřekáží.

Doplňků je zkrátka velké množství, nezmínili jsme například Adblock – modul pro blokování oken s reklamou, různé download manažery nebo třeba další nástroje pro webdesignéry atd. Vydejte se proto na lov a s nejlepšími trofejemi se můžete pochlubit i redakci Computeru. Nejlepší úlovky pak se jménem objevitele zveřejníme v rubrice tipy triky.

Computer doporučuje:

Firefox

 • Adblock – filtr reklamních oken na stránce
 • Sage – skvělá jednoduchá čtečka RSS kanálů
 • Tabbrowser Preferences – zpřístupní další nastavení prohlížení v záložkách
 • Fire FTP – jednoduchý avšak přehledný FTP klient
 • ColorZilla – práce s barvami a tagy div a span
 • EditCSS – jednoduchý editor kaskádových stylů
 • Html Validator – validátor HTML kódu
 • All-in-One Gestures – ovládání pomocí gest myši
 • Fasterfox – přístup k mnoha dalším nastavením Firefoxu
 • Restartfox – přidá tlačítko na nástrojovou lištu pro rychlý restart prohlížeče

Internet Explorer

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 23/05.

Témata článku: Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Firefox, HTML Editor, Zajímavé jméno, Reklamní doplněk, Google Toolbar

150 komentářů

Nejnovější komentáře

 • sewlord 16. 10. 2007 11:58:14
  No pokud máš například odkaz ve schránce tak klikneš pravým tlačítkem do...
 • Bubák 21. 3. 2006 14:33:21
  Pro tebe je Líná Panda Rudá nejlepší browser. Jsi blbeček, se není...
 • cocot55 22. 2. 2006 20:13:17
  Firefox je...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky