Tuning internetových prohlížečů

Internetový prohlížeč bez instalovaných doplňků je jako automobil se základní výbavou. Funguje a dá se používat, avšak k pohodlí a k radosti s internetové jízdy má poměrně daleko. Pojďte se s námi podívat na nejlepší zásuvné moduly, které funkčně změní váš prohlížeč k nepoznání.

Asi nejvíce budou množstvím doplňků uspokojeni uživatelé prohlížeče Firefox. Ten je navržen tak, aby co nejjednodušší základ prohlížeče mohl být snadno rozšířen o nejrůznější funkce pomocí zásuvných modulů. Ostatně na podobném principu je například založen i oblíbený komunikátoru Miranda. Doplňky k Firefoxu se také velmi snadno instalují ze serveru addons.mozilla.org pomocí vestavěného Správce rozšíření.

Naproti tomu uživatelé Internet Exploreru jsou trochu v nevýhodě. Ačkoliv i tento prohlížeč má svého správce doplňků, instalovat další moduly není zdaleka tak snadné jako ve Firefoxu. Pro zajímavé doplňky se proto vypravte na tržiště – windowsmarketplace.com – do sekce Utilities | Internet a také na známé stahovací servery – třeba na www.stahuj.cz.

Pro lepší surfování

Mezi základní a nezbytně nutné zásuvné moduly patří doplňky pro přehrávání flashových animací, Quicktime videa, Real media souborů atd. Tyto doplňky není vůbec těžké instalovat (většinou na vyzvání při pokusu přehrát nepodporovaný formát) a většina uživatelů o nich pak také skoro ani neví prostě proto, že fungují. Uživatelé Firefoxu však mohou vyzkoušet zajímavý modul MediaPlayerConnectvivity, který umožní snadno přehrát všechny multimediální soubory v externích předem nadefinovaných přehrávačích.

Patříte mezi uživatele, kteří si už tak navykli na počítačovou myš, že ji považují téměř za součást vlastního těla? Pak určitě oceníte větší možnosti ovládání prohlížeče pomocí takzvaných gest myši (mouse gestures). Je to celá řada drobných pohybů při současně stisknutém tlačítku, kterými můžete ovládat pohyb po stránkách dopředu a dozadu, zvětšování a zmenšování okna, pohyb po záložkách a mnoho dalších funkcí. Jistě, jednotlivé pohyby myší se musíte naučit, je to však zhruba stejně těžké jako naučit se tančit na rockovém koncertě – stačí se uvolnit, zkoušet jednotlivé pohyby a ostatní přijde samo. Zásuvný modul pro Firefox má jméno All-in-One Gestures, uživatelé Internet Exploreru mohou zkusit Mouse Gestures for Internet Explorer na adrese www.codeproject.com/stl/MouseGestures.asp .

Kvalitnímu internetovému prohlížeči nesmí chybět funkce prohlížení v záložkách (tabbed browsing). Samozřejmě, uživatelé Opery se určitě škodolibě usmějí – záložky mají už dlouho, jsme však ve světě Firefoxu a Internet Exploreru, musíme (IE) a můžeme (Firefox) použít zásuvné moduly.

Prohlížeč Firefox prohlížení v záložkách (na české domovské stránce Firefoxu www.firefox.cz se tento způsob nazývá prohlížení v panelech) podporuje, doporučujeme však stáhnout a nainstalovat modul Tabbrowser Preferences, který vám umožní podrobnější nastavení záložek a jejich ovládání přímo v hlavní nabídce.

Trochu složitější to však s prohlížením v záložkách budou mít příznivci Internet Exploreru. Microsoft jej sice slibuje do nové verze svého prohlížeče, ta je však zatím v nedohlednu. Nejednodušší způsob, jak v IE surfovat v záložkách je instalace MSN toolbaru, který záložky do prohlížeče doplní. Pro další informace zavítejte do rubriky Internetové trendy v Computeru 21/05, kterou jsme věnovali toolbarům.

Pro vývojáře a šťouraly

Zde samozřejmě na celé čáře vítězí Firefox a počet různých doplňků pro práci s webem plně odpovídá rozdílům v „cílové skupině“ uživatelů obou prohlížečů. Internet Explorer jako prohlížeč pro nepoučené laiky – a to nemyslím nějak hanlivě – toho zkrátka pro tvůrce webů a experimentátory mnoho nenabídne. A tak pokud chcete hlouběji proniknout do struktury některého webu nebo se naučit jazyk HTML, JavaScript či kaskádové styly, Firefox je tu pro vás.

Všichni nadšení tvůrci webů určitě uvítají validátor HTML kódu. Nabídka je poměrně pestrá – vyzkoušejte moduly HTML Validator (provede validaci při zobrazení zdrojového kódu stránky) nebo třeba trochu složitější a univerzálnější modul Checky. Firefox také snadno změníte na praktický editor CSS stylů, s jehož pomocí všechny změny ihned uvidíte na zobrazené stránce. Líbí se vám kombinace barev na některé stránce? Můžete je snadno a rychle „obšlehnout“, stačí k tomu modul Colorzilla, což je oblíbené kapátko, kterým všechny barvy pohodlně „nasajete“ a dozvíte se jejich RGB hodnoty.

Je jasné, že výše zmíněné jsou jen velmi malým nástinem z obrovského množství vývojářských zásuvných modulů Firefoxu. Nechybí zde různé pomůcky pro psaní skriptů, nástroje pro kontrolu platnosti hypertextových odkazů atd.

Fantazii se meze nekladou

Ve výčtu nesmíme vynechat ani moduly pro práci s informacemi. Což takhle jednoduchou, ale užitečnou RSS čtečku Sage? Ta pracuje s RSS kanály podobně jako s oblíbenými záložkami, umí prohledat právě prohlížený web, zda obsahuje RSS kanály a umožňuje jejich přehlednou a jednoduchou správu. Bohužel však neumožňuje automatickou aktualizaci, takže před prohlížením zpráv je nutné stisknout tlačítko. A málem bych zapomněl, Sage je pouze pro Firefox.

Velmi zajímavým doplňkem je Browster. Stáhnete ho z adresy www.browster.com a jedná se o zajímavý rychlý náhled na odkazované stránky. Prostě jen najedete myší na odkaz (například ve výsledcích vyhledávačů) a stránka se ihned zobrazí podobně jako bublinová nápověda jen ve trochu větším vydání. V takto zobrazené stránce samozřejmě můžete dále surfovat. Smířit se ovšem musíte se sponzorovanými odkazy v horní části, které však naštěstí nijak nepřekáží.

Doplňků je zkrátka velké množství, nezmínili jsme například Adblock – modul pro blokování oken s reklamou, různé download manažery nebo třeba další nástroje pro webdesignéry atd. Vydejte se proto na lov a s nejlepšími trofejemi se můžete pochlubit i redakci Computeru. Nejlepší úlovky pak se jménem objevitele zveřejníme v rubrice tipy triky.

Computer doporučuje:

Firefox

  • Adblock – filtr reklamních oken na stránce
  • Sage – skvělá jednoduchá čtečka RSS kanálů
  • Tabbrowser Preferences – zpřístupní další nastavení prohlížení v záložkách
  • Fire FTP – jednoduchý avšak přehledný FTP klient
  • ColorZilla – práce s barvami a tagy div a span
  • EditCSS – jednoduchý editor kaskádových stylů
  • Html Validator – validátor HTML kódu
  • All-in-One Gestures – ovládání pomocí gest myši
  • Fasterfox – přístup k mnoha dalším nastavením Firefoxu
  • Restartfox – přidá tlačítko na nástrojovou lištu pro rychlý restart prohlížeče

Internet Explorer

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 23/05.

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Firefox, Oblíbený komunikátor, Doplňky, Google Toolbar, Reklamní doplněk, Zajímavé jméno, Užitečná funkce, Drobný pohyb, Modul, Internetový prohlížeč, Vyzvání, Prohlížení, Oblíbený web, Záložka, HTML Editor, Zajímavá funkce, Nepodporovaný prohlížeč, Prohlížeč

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 147

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje