Monitory

Tudy vede cesta: Monitor Philips Momentum 32 je o dost lepší než standard, ale nestojí balík

Nejrozšířenějším typem monitoru je „Full HD čtyřiadvacítka“, což už dnes ale představuje značně archaický zobrazovač. Doba si žádá větší úhlopříčku, rozlišení 4K, podporu HDR a kvalitní panel s rychlou odezvou a věrnými barvami. Takovou kombinaci parametrů výrobci monitorů většinou nacení příliš vysokými částkami, nebo uvedené parametry nesplňují očekávání. Philips Momentum 32 je ale monitor, který nabízí dobře nastavený kompromis.

Když se podíváte na nabídku monitorů s rozlišením 4K, začínáme na nějakých sedmi tiscích za monitory s 28" TN panelem. Kolem deseti tisíc jsou už první 32" modely, které nabídnou už o něco lepší panel a třeba i FreeSync, ale o HDR se jim nesní a kvalita zobrazení má často mezery. Když zatoužíte po kvalitnějším panelu a HDR s jasem alespoň 600 nitů, abyste jej opravdu vnímali, dostanete se najedou na 60 tisíc. 

4K, HDR, větší obrazovka

Philips Momentum 32 nás proto zaujal tím, že za cenu kolem 14 tisíc nabízí obdivuhodný kompromis parametrů a kvality zobrazení. Dostanete rozšířený barevný prostor s kvalitně kalibrovanými barvami, rozlišení 4K, certifikaci Display HDR600 a synchronizaci obrazu Adaptive Sync. K tomu solidní stojan s dobrými možnostmi nastavení a ambientní osvětlení podle obsahu obrazovky.

Philips Momentum 32

  • úhlopříčka: 31,5" / 80 cm
  • rozlišení: 4K, 3840 × 2160 bodů, hustota pixelů 140 ppi
  • frekvence: 60 Hz + Adaptive Sync (40-60 Hz)
  • typ panelu: VA + W-LED
  • barvy: NTSC 114 %, sRGB 135 %, BT. 709: 100 %, DCI-P3: 98,61 %
  • odezva: 4 ms (g-g)
  • jas: 400 cd/m² (typická), 600 cd/m² (maximální), splňuje DisplayHDR 600
  • konektory: 3×HDMI 2.0, 2×DisplayPort 1.4, USB 3.0×4
  • cena: cca 14 000 Kč

Výrobce tento monitor cílí na hráče, které by mohla uspokojit rychlá odezva 4 ms a abnormálně nízký imput lag, který jsme naměřili 13,5 ms. Ty náročnější by ale mohlo zklamat, že monitor zvládne maximum frekvence jen 60 Hz a synchronizace obrazu tak funguje jen v rozsahu 40-60 Hz. Nutno uznat, že i to zasekávání obrazu dokáže eliminovat, ale co se týče vyšších frekvencí, rozlišení 4K na 120 Hz a více je zatím stále poměrně náročné a nabízejí ho až monitory s cenovkou čtyřikrát vyšší. 

Kdo potřebuje na hraní více než 60 snímků za sekundu, musí se zatím spokojit s rozlišením nižším. Nutno také počítat s tím, že pro rozlišení 4K je na vyšší frekvence potřeba extrémně výkonný hardware. A tak lze z pohledu běžného domácího hráče maximum 60 Hz považovat za dostačující. Ostatně, herní konzole vám sice 4K slibují, ale FPS na 60 Hz dosáhne jen u několika her. 

Momentum 32 můžete připojit samozřejmě i k té herní konzoli. Herní zážitek prohloubí i podpora HDR, která je při jasu 600 nitů už zcela jasně vizuálně patrná.

Jenom na hry je ho škoda

Ale využívat tento monitor jenom ke hraní by bylo asi škoda. Nabízí totiž rozšířený barevný prostor (sRGB 135 %, BT. 709: 100 %, DCI-P3: 98,61 %) a hned z výroby velmi přesné barvy – na barevném profilu sRGB jsme naměřili průměrnou odchylku hodnoty DeltaE jen 0,95 a maximální hodnoty nepřekročily 2,11. 

Typický neduh VA panelů v podobě blednutí obrazu při pozorování ze strany se samozřejmě projevuje i zde, ale nutno uznat, že nastává až při velkých odklonech. Obrazovka 32" přitom není až tak velká, aby se tato vlastnost projevovala dojmem blednutí obrazu v rozích. 

Co se týče další výbavy, máme zde dva porty DisplayPort 1.4, tři HDMI 2.0 a USB hub se čtyřmi výstupy. USB-C bohužel chybí. K dispozici jsou i audio konektory a vestavěné reproduktory, ale ty jsou spíš jen pro nouzové využití.

Zajímavostí je pak funkce Ambiglow, která při spodním okraji vytváří světelné rozšíření obsahu obrazovky. Je to stejný efekt jako u televizorů Philips, kde se jmenuje Ambilight a svítí kolem celého obvodu. U monitoru však diody svítí bohužel jen dole, ale i tak je efekt patrný, byť ne tak silný. 

Cesta k rozšíření 4K HDR

Celkově se jedná o monitor, který je zajímavý pro svůj rozumně nastavený kompromis. Můžete mu vytýkat, že nemá panel IPS, že nedá více než 60 Hz nebo že HDR nedosahuje na 1000 nitů. Jenže VA panel v tomto podání odvádí skvělou službu, 60 Hz stačí a 600 nitů je k dosažení působivého HDR dostatečných. Díky tomu ale máte 4K HDR monitor s větší úhlopříčkou a kvalitními barvami za čtrnáct tisíc a ne za šedesát. 

Ačkoli se například Nvidia snaží stanovit nové standardy pro budoucí moderní monitory s větší úhlopříčkou, rozlišením, HDR atp., jsou výsledné kusy sice úchvatné, ale šíleně drahé. Tímto přístupem se masa uživatelů od svých čtyřiadvacítek jen tak neoprostí. Daleko nadějnější cestou k tomu, aby se ze 4K HDR stal standard, budou monitory jako je právě Philips Momentum 32.

Diskuze (33) Další článek: SpaceX už ví, proč jí při testu vybuchla loď Crew Dragon

Témata článku: Video, HDR, FreeSync, Testy, Nvidia, Monitory, Philips, Ambiglow, IPS, Panel, Ambilight, Standard, FPS, LEP, Monitor, Velká úhlopříčka, Rozlišení


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 57

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky