Monitory

Tudy vede cesta: Monitor Philips Momentum 32 je o dost lepší než standard, ale nestojí balík

Nejrozšířenějším typem monitoru je „Full HD čtyřiadvacítka“, což už dnes ale představuje značně archaický zobrazovač. Doba si žádá větší úhlopříčku, rozlišení 4K, podporu HDR a kvalitní panel s rychlou odezvou a věrnými barvami. Takovou kombinaci parametrů výrobci monitorů většinou nacení příliš vysokými částkami, nebo uvedené parametry nesplňují očekávání. Philips Momentum 32 je ale monitor, který nabízí dobře nastavený kompromis.

Když se podíváte na nabídku monitorů s rozlišením 4K, začínáme na nějakých sedmi tiscích za monitory s 28" TN panelem. Kolem deseti tisíc jsou už první 32" modely, které nabídnou už o něco lepší panel a třeba i FreeSync, ale o HDR se jim nesní a kvalita zobrazení má často mezery. Když zatoužíte po kvalitnějším panelu a HDR s jasem alespoň 600 nitů, abyste jej opravdu vnímali, dostanete se najedou na 60 tisíc. 

4K, HDR, větší obrazovka

Philips Momentum 32 nás proto zaujal tím, že za cenu kolem 14 tisíc nabízí obdivuhodný kompromis parametrů a kvality zobrazení. Dostanete rozšířený barevný prostor s kvalitně kalibrovanými barvami, rozlišení 4K, certifikaci Display HDR600 a synchronizaci obrazu Adaptive Sync. K tomu solidní stojan s dobrými možnostmi nastavení a ambientní osvětlení podle obsahu obrazovky.

Philips Momentum 32

  • úhlopříčka: 31,5" / 80 cm
  • rozlišení: 4K, 3840 × 2160 bodů, hustota pixelů 140 ppi
  • frekvence: 60 Hz + Adaptive Sync (40-60 Hz)
  • typ panelu: VA + W-LED
  • barvy: NTSC 114 %, sRGB 135 %, BT. 709: 100 %, DCI-P3: 98,61 %
  • odezva: 4 ms (g-g)
  • jas: 400 cd/m² (typická), 600 cd/m² (maximální), splňuje DisplayHDR 600
  • konektory: 3×HDMI 2.0, 2×DisplayPort 1.4, USB 3.0×4
  • cena: cca 14 000 Kč

Výrobce tento monitor cílí na hráče, které by mohla uspokojit rychlá odezva 4 ms a abnormálně nízký imput lag, který jsme naměřili 13,5 ms. Ty náročnější by ale mohlo zklamat, že monitor zvládne maximum frekvence jen 60 Hz a synchronizace obrazu tak funguje jen v rozsahu 40-60 Hz. Nutno uznat, že i to zasekávání obrazu dokáže eliminovat, ale co se týče vyšších frekvencí, rozlišení 4K na 120 Hz a více je zatím stále poměrně náročné a nabízejí ho až monitory s cenovkou čtyřikrát vyšší. 

Kdo potřebuje na hraní více než 60 snímků za sekundu, musí se zatím spokojit s rozlišením nižším. Nutno také počítat s tím, že pro rozlišení 4K je na vyšší frekvence potřeba extrémně výkonný hardware. A tak lze z pohledu běžného domácího hráče maximum 60 Hz považovat za dostačující. Ostatně, herní konzole vám sice 4K slibují, ale FPS na 60 Hz dosáhne jen u několika her. 

Momentum 32 můžete připojit samozřejmě i k té herní konzoli. Herní zážitek prohloubí i podpora HDR, která je při jasu 600 nitů už zcela jasně vizuálně patrná.

Jenom na hry je ho škoda

Ale využívat tento monitor jenom ke hraní by bylo asi škoda. Nabízí totiž rozšířený barevný prostor (sRGB 135 %, BT. 709: 100 %, DCI-P3: 98,61 %) a hned z výroby velmi přesné barvy – na barevném profilu sRGB jsme naměřili průměrnou odchylku hodnoty DeltaE jen 0,95 a maximální hodnoty nepřekročily 2,11. 

Typický neduh VA panelů v podobě blednutí obrazu při pozorování ze strany se samozřejmě projevuje i zde, ale nutno uznat, že nastává až při velkých odklonech. Obrazovka 32" přitom není až tak velká, aby se tato vlastnost projevovala dojmem blednutí obrazu v rozích. 

Co se týče další výbavy, máme zde dva porty DisplayPort 1.4, tři HDMI 2.0 a USB hub se čtyřmi výstupy. USB-C bohužel chybí. K dispozici jsou i audio konektory a vestavěné reproduktory, ale ty jsou spíš jen pro nouzové využití.

Zajímavostí je pak funkce Ambiglow, která při spodním okraji vytváří světelné rozšíření obsahu obrazovky. Je to stejný efekt jako u televizorů Philips, kde se jmenuje Ambilight a svítí kolem celého obvodu. U monitoru však diody svítí bohužel jen dole, ale i tak je efekt patrný, byť ne tak silný. 

Cesta k rozšíření 4K HDR

Celkově se jedná o monitor, který je zajímavý pro svůj rozumně nastavený kompromis. Můžete mu vytýkat, že nemá panel IPS, že nedá více než 60 Hz nebo že HDR nedosahuje na 1000 nitů. Jenže VA panel v tomto podání odvádí skvělou službu, 60 Hz stačí a 600 nitů je k dosažení působivého HDR dostatečných. Díky tomu ale máte 4K HDR monitor s větší úhlopříčkou a kvalitními barvami za čtrnáct tisíc a ne za šedesát. 

Ačkoli se například Nvidia snaží stanovit nové standardy pro budoucí moderní monitory s větší úhlopříčkou, rozlišením, HDR atp., jsou výsledné kusy sice úchvatné, ale šíleně drahé. Tímto přístupem se masa uživatelů od svých čtyřiadvacítek jen tak neoprostí. Daleko nadějnější cestou k tomu, aby se ze 4K HDR stal standard, budou monitory jako je právě Philips Momentum 32.

Diskuze (33) Další článek: SpaceX už ví, proč jí při testu vybuchla loď Crew Dragon

Témata článku: Video, Testy, Nvidia, HDR, Monitory, FreeSync, Philips, Ambiglow, Ambilight, Monitor, Velká úhlopříčka, FPS, Standard, Rozlišení, IPS, Panel


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF