Tučňák na Xboxu

Reálné využití je nula, ale lidi to prostě baví. První krok byl učiněn, cesta je ale stále velmi dlouhá.
V sobotu byl představen první výsledek projektu Xbox Linux, který, jak je jistě z názvu patrné, se snaží spustit linuxové programy na herní konzoli Xbox. Projekt je stále v počátcích, ale má jednu hlavní myšlenku, spustit linuxové prostředí na konzoli, aniž by byly jakkoli využity knihovny Microsoftu, a vše provést maximálně legální cestou. Pravdou nicméně, je, že zatím to legální extrémně není.

O co vlastně jde? Skupina vývojářů z části reverzní analýzou Xboxu a dílem vlastním přemýšlením se postupně prokousává systémem Xboxu, který, byť používá ryze PC komponenty, obsahuje rovněž silné šifrování vnitřní komunikace a řadu mechanismů proto zneužití. Na trhu sice již existují mod čipy umožňující spouštění necertifikovaných aplikací, snahou projektu je mod čipy nevyužívat.

Současný výsledek nicméně mod čip vyžaduje. Nejedná se ale o nic světoborného, na obrazovce Xboxu se namaluje tučňák a vypíše informace o samotném projektu. Nic extra, prostě jen první krok. Mnozí jsou ale i z tohoto kroku nadšení. Nicméně i v případě, že třeba za pár let budete schopni nastartovat Linux na Xboxu, zůstane otázka, proč byste to dělali. Ovládat Linux přes joypad není jistě nic zábavného a stejně tak je velmi pochybná případná otázka linuxových her. Pokud chce dnes vývojář vyvíjet hry pro Xbox, stačí si z Microsoftu objednat vývojářský balík, který kromě Xboxu obsahuje i Visual C++ 6.0 s příslušnými knihovnami, možnost uploadu projektů na Xbox přes Ethernet, emulátor DVD pro testování rychlosti nahrávání aplikací, prostě kompletní podporu. Jistě, není to zadarmo, ale úspěšné hry vývojářům náklady vrátí.

Linux na herních konzolích není nic nového, Sony chystá vlastní Linux pro PlayStation, ten ale bude dodáván s klávesnicí myší a i aplikacemi. Přece jen se jedná o něco jiného než zatím čistě softwarový Linux na Xboxu.

V současné době tedy Linux na Xboxu působí značně rozporuplně. Za pár let se nicméně situace může mírně otočit a Linux na Xboxu začne být více tlačen. Zatím ale opravdu zůstává jen jedna otázka: Proč?

Diskuze (80) Další článek: Odstranění textu u betaverze SP1 pro WinXP

Témata článku: Linux, Xbox, Kompletní klávesnice, Playstation 5 herní konzole, Playstation 4 herní konzole, Linuxová aplikace, Playstation 3 herní konzole, Herní knihovna, Tučňák, Linuxová konzole, Herní klávesnice a myš, Herní konzole xbox 360, Extra


Určitě si přečtěte

Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft