Tučňák na klíčence: vyzkoušejte Linux z flash disku

Je vám Linux cizí a nevíte „která bije“? Vyzkoušejte ho. Stačí k tomu 128MB flash disk a náš neobvyklý návod.
Tučňák na klíčence: vyzkoušejte Linux z flash disku
Kapitoly článku

Booting Slax...

Teď nastal ten správný čas podívat se na to, co je výsledkem výše popsané činnosti. Na klíčence mám plně funkční operační systém, který je dokonce schopen ukládat si i nastavení. Ukončil jsem Windows. Do volného slotu jsem připojil klíčenku, ještě předtím jsem si však s Jardou ujasnil, jak přinutit počítač, aby nastartoval z klíčenky. Obvykle se to dělá nastavením v BIOSu počítače, kde se upraví volba Booting order či podobná. První položkou by mělo být USB, teprve potom CD-ROM či pevné disky.

Počítač tedy poznal, že mám na USB klíčence systém a začal ho načítat. Nejdříve se objevovaly samé textové informace, to jsem lehce znejistěl. Neříkal snad Jarda, že je Slax plně grafické prostředí? Ano, je to tak. Jen tomu musíme dát trochu času.

Po zavedení se Slax zastaví na obrazovce a žádá po nás uživatelské jméno (Login). Zadejte root a stiskněte Enter. Je zapotřebí i heslo, to je toor a taktéž ho potvrďte stiskem Enteru. Posledním příkazem už je jen zadání příkazu startx. Spustí se plně grafické prostředí KDE. Pokud máte slabší počítač s menší pamětí, zkuste místo startx zadat flux. Vše je ještě na té úvodní obrazovce shrnuto, je to drobná nápověda.

Po chvíli se před vámi objeví opravdu grafické prostředí s nainstalovanými aplikacemi. Pokud používáte Windows nějakou dobu, bude vám vše připadat docela povědomé a skoro od začátku budete vědět, co máte dělat. Navíc s vámi Slax komunikuje česky, což se také cení. Takhle tedy vypadá prostředí Slaxu.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí Slaxu

Pilně jsem prostředí prozkoumával a zjistil jsem, že součástí je i tolik oblíbený pasiáns. Ale jinak se tam nachází základní programy jako je textový editor (KWord), tabulkový kalkulátor (KSpread), vypalování CD (K3b), internetový prohlížeč (Konqueror), mailový klient (KMail) nebo program pro instant messaging (Kopete). Prostě je to jeden pěkný balíček dobrých programů, které by se mi mohly hodit. Navíc si ve Slaxu můžu prohlížet obrázky nebo PDF soubory, přehrávat CD nebo jiná multimédia.

Klepněte pro větší obrázek
I o zábavu je postaráno

Slax může být impulzem, abych se někdy rozhodl nainstalovat „plnohodnotný“ Linux. Navíc jsem zjistil, že Slax je volně přizpůsobitelný, a tak si do něj můžu doinstalovat a s sebou na klíčence nosit i takové aplikace, jako je Mozilla Firefox a Thunderbird, OpenOffice.org nebo GIMP. Tohle už vlastně v tuto chvíli ve Windows běžně používám. Navíc to má Slax elegantně řešeno pomocí dodatečných balíčků, které se dají na jeho domovské stránce stáhnout a do Slaxu snadno přidat. Je zde pak už jen jeden problém – už se asi nevlezu na 256MB klíčenku.

A když nechci Slax?

Je pochopitelné, že někdy nemůžete nebo nechcete používat Slax. V prvním případě třeba nemáte žádnou klíčenku s 256 MB kapacity. I tak vám však může přijít na pomoc speciální linuxová distribuce. Jmenuje se Damn Small Linux („zatraceně malý Linux“), zkráceně DSL. Název je velmi trefný. I s grafickým rozhraním má celý tento Linux asi 50 MB. Rozhodl jsem se ho vyzkoušet na klíčence s kapacitou 128 MB.

K DSL bohužel neexistuje něco podobného jako MySlax Creator, ale i tak je celý postup instalace na klíčenku celkem jednoduchý. Začal jsem tím, že jsem si z této stránky stáhl soubor embedded.zip a dekomprimoval jej na klíčenku (přímo do kořenové složky). Tím jsem si stáhnul jádro Damn Small Linuxu. Teď potřebujeme ještě utilitu SYSLINUX. Tu najdete zde, konkrétně v souboru syslinux-3.52.zip. Na počítači jsem si vytvořil složku syslinux a do ní dekomprimoval obsah archivu.

Poté jsem spustil příkazový řádek Windows. Do řádku jsem zadal příkaz cd \syslinux\win32 a spustil vlastní program příkazem syslinux.exe -ma H:, kde H: je písmenko přidělené mé USB klíčence. Příkaz nastavuje disk (tedy USB klíčenku) do stavu, kdy je možno z ní startovat systém. Pak už stačí jen restartovat počítač s klíčenkou připojenou k USB. A rozjede se vám Damn Small Linux.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí DSL

Oproti Slaxu není prostředí české. Jinak obsahuje aplikace podobného ražení, jako jsou ve Slaxu. Navíc je zde i internetový prohlížeč Mozilla Firefox, i když ve verzi 1.0.6. Ale je tam. Na běžnou práci kancelářského typu však DSL postačuje.

Na mou klíčenku se toho vejde hodně

Na druhé straně jsou uživatelé, kteří nechtějí Slax a mají klíčenku s větší kapacitou. Myslím tím 1 GB a více. Tento prostor už je opravdu postačující na to, abyste měli k dispozici velké množství programů, a to i nejposlednějších verzích a se vším komfortem. Z většího množství distribucí tohoto ražení jsem si nakonec oblíbil PCLinuxOS.

Začal jsem tím, že jsem si z této stránky stáhl soubor pclinuxos-2007.iso. Chvíli to zabralo, je toho jedno celé CD (697 MB). V průběhu stahování jsem si na disku vytvořil složku PCLinuxOS2007 a stáhl malý prográmek fixpclos.exe (odtud). Ten jsem umístil do vytvořené složky PCLinuxOS2007 a spustil jej. Dekomprimoval se a ve složce přibylo několik souborů a dalších podsložek.

Jakmile by ISO soubor stažen, spustil jsem soubor fixpclos.bat. Ten vytvořil složku PCLOS a připravil PCLinuxOS 2007 pro běh z klíčenky. Dalším krokem je zkopírování celého obsahu složky PCLOS na klíčenku. Až jej tam dostanete, musíte ještě spustit soubor makeboot.bat, který je na klíčence uložen. Ten zajistí, že z klíčenky půjde nastartovat systém. Další zkoumání je pak už jen na vás. Nezapomeňte, že PCLinuxOS je jen jedním z mnoha dostupných a určitě najdete mnoho jiných.

Jarda ještě říkal...

Když jsem se o svých zjištěních bavil s Jardou, tak mi potvrdil, že pracovat s linuxovou distribucí na klíčence je docela komfortní a navíc si můžu brát svá data a svůj systém všude s sebou. Pokud chcete profesionální řešení, můžete se poohlédnout po speciálních flash vydáních distribuce Mandriva. Více informací získáte po zadání klíčového slova Mandriva Flash do vyhledávače. Dá se koupit přibližně za 79 eur včetně 4GB klíčenky.

Ještě v době psaní tohoto článku jsem zjistil, že PCLinuxOS vydal novou verzi 2008 nazvanou MiniMe, neměl jsem však možnost ji důkladněji prozkoumat. Případné zájemce odkazuji na stránky www.pclinuxos.cz.

Na stránkách Slaxu také objevíte verzi 6.0.0 RC3, tu se mi však nepovedlo přetransformovat pomocí MySlaxCreatoru na klíčenku. Navíc to ještě není úplná finální verze, a tak jsem zůstal u starší (ale stejně dobré) verze 5.1.8.

Jistým řešením pro vyzkoušení Linux je využití také různých virtualizátorů. Já mám dobré zkušenosti s VMWare Playerem (www.wmware.com) a pomocným programem VMX Builder, pomocí kterého jsem následně připojil různé ISO soubory různých live CD verzí linuxových distribucí. Chce to ovšem větší zkušenosti a rychlejší počítač, protože virtualizace znamená vždy velké zatížení pro procesor.

Linuxu se na klíčence daří

Musím říci, že pokud se střízlivým okem podívám na provozování linuxové distribuce z klíčenky, že je to velmi slušný základ k tomu, abych se začal o Linux jako takový vůbec zajímat. Věřím, že většina běžných uživatelů Windows by byla schopna zasednout ke klávesnici a k myši a začít provádět své každodenní úkoly i s operačním systémem Linux.

Na druhou stranu, „klíčenkové“ distribuce jako Slax jsou v základu vybaveny jen těmi nejnutnějšími programy. Schopnosti systému lze však rozšiřovat a vytvořit si přenosný systém na míru.

Při zkoušení Linuxu máte možnost volby. Tím, že je Linux k dispozici v mnoha verzích zdarma, nemůžete nic ztratit a vyzkoušení vás nic nestojí. Pokud se rozhodnete na Linux přejít, můžete si zakoupit i nějakou krabicovou verzi s telefonickou podporou a tištěnou příručkou, podobně jako systémy od Microsoftu. Ale internet je plný kvalitních plnohodnotných distribucí dostupných zdarma.

Pro Linux existuje nespočet programů, včetně komerčních verzí, a komfortem pro běžnou práci snese srovnání s Windows. Však si to můžete zkusit stejně jako já.

Důležité odkazy:

http://www.slax.cz - Domovská stránka distribuce Slax

http://myslax.bonsonno.org - Domovská stránka programu MySlax Creator

http://damnsmalllinux.org - Domovská stránka distribuce Damn Small Linux

http://www.pclinuxos.cz - České stránky distribuce PC Linux OS

Témata článku: Software, Windows, Linux, Open source, Firefox, Flash, Linus Torvalds, Download, Instalační CD, Celá obrazovka, Flux, Šikovná aplikace, DSL, Slax, Velké zatížení, Slušný základ, Lin, Linuxová distribuce, Živý pohled, Nejrůznější účel, Distribuce, Creator, Nemo, Instalace, Klíč, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky