Čipy | TSMC | Výroba

TSMC zvažuje stavbu továrny na čipy v Evropě. V hledáčku je Německo

TSMC zvažuje stavbu továrny na čipy v Evropě. V hledáčku je Německo

TSMC se poměrně rychle snaží stavět i mimo Tchaj-wan a po USA se nyní poohlíží i v Evropě, kde by mohlo dojít k výstavbě moderní továrny na čipy.

Dle informací webu Nikkei už má TSMC dokonce i velmi přesný tip, kde by chtělo v Evropě stavět – v Německu. Zatím je vše ve fázi analýzy a rozhodování, protože bude záležet také na tom, jaké budou potřeby stávajících zákazníků.

Továrna na pokročilé čipy v Evropě by jistě znamenala velkou logistickou výhodu pro některé významné odběratele, ale musela by ve stejné oblasti být zajištěna i výroba zboží, která tyto moderní čipy vyžaduje.

Německo dává smysl minimálně z pohledu čipů pro automobily, kterých je aktuálně nedostatek. Automobily totiž dnes vyžadují už poměrně velké množství čipů a to jak jednodušších, tak i komplexních, které jsou určené třeba pro multimediální funkce a autonomní systémy řízení.

TSMC zatím staví nejpokročilejší továrnu na 3nm čipy, která by hromadně měla začít vyrábět už příští rok. Zároveň staví v USA v Arizoně novou továrnu na 5nm křemíky, kterou bude možné upgradovat i na lepší technologii a bude schopná vyrábět kolem 20 tisíc 300mm waferů každý měsíc.

V Evropě bychom se tak nejspíše dočkali podobného scénáře, kdy by továrna byla třeba o jednu generaci starší, než je to nejlepší, co TSMC staví na Tchaj-wanu. TSMC velmi přijde s 2nm výrobou, protože zkoumá už i 1nm technologie, takže pokud by do budoucna v Evropě taková továrna vznikla, mohla by už být na úrovni N4 nebo N3.

Diskuze (22) Další článek: Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

Témata článku: Byznys, Procesory, Německo, Čipy, USA, Evropa, TSMC, Analýza, Výroba, Tchaj-wan, Arizona, Hledáček, Výstavba, Nikkei, Továrna, ČipGoogle Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

** Google Keep je poznámkový systém s řadou zajímavých funkcí ** Přinášíme vám 15 vychytávek pro mobilní i webovou aplikaci ** Ovládněte Keep na maximum jako profesionálové!

Karel Kilián
Google KeepTipyGoogle
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
Cetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy