Technologie | TSMC | Výroba

TSMC začalo stavět továrnu na 3nm čipy. Bude stát 20 miliard dolarů a začne vyrábět v roce 2023

TSMC začalo stavět továrnu na 3nm čipy. Bude stát 20 miliard dolarů a začne vyrábět v roce 2023

TSMC drží pozici polovodičové společnosti, která vyrábí čipy s nejpokročilejší technologií. Tam kde dříve dlouhou dobu kraloval Intel, je nyní TSMC, a tento rok už vyrábí druhou generací 7nm procesu (ve stylu 7nm+). TSMC se ale rozhodně nezastavuje a rychle pokračuje dál.

TSMC oznámilo, že odstartovalo stavbu nové továrny v Jižním Tchaj-wanu, konkrétně ve vědeckotechnologické parku, kde už TSMC zaměstnává přes 10 tisíc lidí. Ke stavbě celé továrny a přilehlých budov je připraveno 30 hektarů půdy.

Vzhledem k tomu, že pokročilejší výrobní procesy jsou stále nákladnější, jedná se o obrovskou investici s hodnotou 19,5 miliardy dolarů. Továrna by přitom měla začít vyrábět 3nm čipy v roce 2023. Pokud se ale konkurenci podaří plány, možná bude mít TSMC větší konkurenci než dnes.

Samsung totiž chystá 3nm čipy už v roce 2021, byť nebude možné vyrábět obvody s takovou hustotou, protože jde o vylepšený 7nm výrobní proces s technologií GAA (Gate All-Around). Také Intel se rozhodl opět přidat a nastavit dvouletý vývojový cyklus pokroku, takže v roce 2021 chce mít 7nm výrobu a v roce 2023 by tak mohl stihnout 5nm či 3nm technologii.

TSMC má v nejbližším plánu rozjet hromadnou výrobu 5nm čipů, což by mělo nastat v polovině roku 2020 v rámci továrny Fab 18 s výrobní kapacitou přes milion waferů za měsíc.

Diskuze (33) Další článek: Ruský vědec plánuje zásahy do genomu lidských embryí

Témata článku: Technologie, Intel, Čipy, Procesory, Samsung, TSMC, Stavby, Výroba, Čip, GAO, Výrobní proces, Dolar, Miliarda dolarů, Továrna, Proces


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 117

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky