Trošku bych to upřesnil - každá výrobní firma používá trochu jinou klasifikaci rozměrů hradla (což jsou ty nanometry) a má jinou schopnost natlačit součásti obvodů k sobě. Z toho plynou určité rozdíly mezi techlogiemi stejné klasifikace a faktem je, že 7 nm TSMC v praxi téměř přesně odpovídá vlastnostem 10 nm Intelu. Dokonce z toho Intel možná vyrazí o chlup vyšší pracovní kmitočty.Tím se Intelu nezastávám - s 10 nm se ukázali jako vejtahové.
Asi si to pleteš s GlobalFoundries, která je na tom asi nejhůře, ze všech 7nm.
GF je na tom opravdu nejhure uz dlouho.. Proto taky AMD opet bude vyuzivat u grafik sluzeb TMSC.. Defakto co "zabilo"vegu byl prave onen vyrobni proces u GF kterej proste zpusbil ze frekvence cipu musela byt ponizena kvuli obrovsko spotrebe.. Obecne 14nm u GF je velmi efektivni a dobrej proces ale tak do 1200Mhz, jakmile jde cip na vyssi frekvenci musi se silene zvedat napeti a tim padem roste i spotreba a teploty..
Mám jiný názor, ukazuje se v plné náhodě chybná filozofie závislosti na vlastních továrnách a vývoji výroby. Tedy ne, že by nebyla provozovatelná, ale v čase se ukazuje jako mnohem háklivější.Opět se potvrzuje filozofie přístupu Apple. Výrobu outsourcinguje u těch aktuálně nejlepších.AMD může silně zabudovat. Díky absenci vlastních továren si může zadat výrobu nejmodernější technologií u toho, kdo to umí.
Vlastní továrny jsou to, co dělá Intelu zisky. Kdyby prodával se stejnou marží jako AMD, rázem je na tom finančně podobně jako AMD. A ještě by přišel o frekvenční výhodu.Navíc bychom se klidně dostali do stejné situace, jako s výrobci pamětí. Nedostatečné výrobní kapacity by vyhnaly cenu do závratných výšin. Když si vezmu, že mám v počítači 7 let 16 GB RAM a tenkrát to přišlo na 2460,-, zatímco dnes bych za to dal minimálně o 50 % víc, nechci si ani představovat, jak by mohla dopadnout cena procesorů v okamžiku, kdy by nebylo dostatek výrobních kapacit.
"Tedy ne, že by nebyla provozovatelná, ale v čase se ukazuje jako mnohem háklivější."Zbytek nestojí za komentář.
Háklivější? Kdy naposledy nevykázal za kalendářní rok Intel zisk? A schválně to porovnejte s tou konkurencí, která si procesory nechává vyrábět. A nemusíte to srovnávat jen s AMD, klidně se koukněte i na Apple.
Háklivější na to, že pokud modernizaci výroby nezvládne na jedničku pokaždé, stane se to, co se občas stává.Zaostává.Intel především neměl léta konkurenci v oné technologii výroby. Ale jak se svět mění a chipy dnes lisuje kde kdo a tudíž si kde kdo sám vyvíjí technologii pro jejich výrobu a stále se v tom zlepšuje, bude mít Intel problémy.Vsadil bych se, že do pěti let přestane procesory sám vyrábět, ale bude se věnovat jen vývoji a litovat mu je budou jiní.Je totiž jeden z posledních, kteří si ještě dělají vše sami.
Já bych se naopak vsadil, že Apple si dřív pořídí výrobní linky, než že Intel se jich zbaví. To by totiž nemělo vůbec žádnou logiku. Když už, tak by to s výrobní technologií udělal jako GF s 14nm výrobním procesem, jednoduše si ji licencoval od někoho, kdo ji udělat umí.
To bys prohrál i trenky. Takovou pitomost Apple nikdy neudělá a nemá k tomu žádný důvod. Naopak. Celý svět se snaží pro něj vyrábět a dodávat díly a předhánějí se kdo to zvládne nejlépe. Apple si tak může vybírat a přitom se netrápí s výtěžností, dodávky kdykoliv omezí, nebo navýší jak to zrovna potřebuje.
Od kedy sa technická vyspelosť meria ziskom?Za chvíľu to bude 10 rokov, čo to priznala aj viceprezidentka Microsoftu pre WindowsVisty byly omyl, přiznává Microsoft. Windows 7 mají vše napravit 30. říjen 2008"Nejlepší technické řešení nefunguje pokaždé," říká Julie Larsonová-Greenová, vice prezidentka Microsoftu, která dohlíží na vývoj Windows 7. Jako příklad uvedla souboj videokazet Betamax a VHS na přelomu 70. a 80. let, který vyhrál technicky méně dokonalý systém VHS.Microsoft se proto rozhodl důkladně vyhodnotit obdrženou zpětnou vazbu a řídit se podle pozitivních zkušeností uživatelů. Předtím pro něj byla důležitější technická stránka věci, kterou řada uživatelů nedokázala docenit.https://www.itbiz.cz/microsoft-predstavil-wind... Edit: Ja by som to zmenil na"Nejlepší technické řešení nefunguje téměř nikdy"
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 7. 2018 16:50
Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá.Obecně Intel několik let jen těžil ze své převahy a nic ho nenutilo usilovně pracovat na vývoji, minulá generace AMD (bulldozer) byla katastrofa a tak Intel nečekal, jak moc se AMD podaří jeho Ryzeny. A s výrobní technologií je to stejné - velmi dlouho právě Intel těžil z pokročilejších továren, má nasyslenu spoustu kapitálu (je na tom finančně mnohem lépe než zadlužené AMD), takže očekávám, že tak do tří let strhne dominanci zpátky na svoji stranu. Ale je moc dobře, že ho konečně něco donutilo se zlepšovat - pro všechny zákazníky je konkurenční prostředí velmi potřebné (jak jsme viděli právě v době se slabou konkurencí od AMD, což se teď opakuje u grafik s dominantní Nvidií).
Ja jsem sice vzdycky fandil Intelu, ale tady je videt dopad toho jak to vypada, kdyz ma nekdo nekolik let obrovsky naskok pred konkurenci a totalne usne na vavrinech a kasle na vyvoj.
Pokročilost technologií se neměří na nanometry, možná Intel zaspal, ale zrovna ve výrobní technologií to opravdu není... to co si o tom myslí Stratos je irelevantní, jeho schopnosti jsou na úrovní pisatele tiráže do Blesku.
Prave ze zaspal ve vyrobni technologii, svuj generacni naskok ma pryc, neda se rici ze je pozadu, jsou na tom s TSMC tak nejak podobne 10nm vs 7nm je hodne podobny, ale driv by mel Intel 5nm ted kdyz TSMC zacina 7nm, takze presne tam zaspal, ve vyrobni technologii.
A jak se to zaspání konkrétně projevuje na koncovém produktu? 5nm proces neznamená lepší, výkonnější a úspornější čip než 7nm.Intel má větší potíže, než nějakých 5nm.
Asi máte problém pochopit rozdíl mezi zaspáním (neinvestováním) a nesplněným očekáváním. Intel rozhodně nemůžete obviňovat z toho, že by do toho 10nm procesu nelil desítky miliard dolarů. Tedy klidně říkejte, že konkurence dohnala a předehnala Intel, ale neříkejte, že je to proto, že Intel zaspal.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.