Čipy | Výroba | TSMC

TSMC prozradilo detaily k 3nm technologii výroby. U menších čipů už nepočítá s křemíkem

TSMC už tento rok hromadně vyrábí úsporné 5nm čipy, které si jako první užije Apple. Na technologické konferenci ale TSMC prozradilo bližší detaily jak k současné výrobě, tak i k budoucímu směřování.

Zatímco tento rok TSMC nabídne 5nm technologii v úsporných malých čipech (N5), v roce 2021 už rozjede i podporu větších a výkonných čipů (N5P), takže se můžeme těšit jak na desktopové a serverové procesory (například AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 4), tak třeba i grafické čipy. Meziroční zlepšení spotřeby bude 10 % a výkon při stejně spotřebě vzroste o 5 %.

V roce 2022 bude ještě následovat optimalizace N4, jaké ale přinese zlepšení ve zmíněných metrikách, zatím TSMC neprozradilo.

Ve druhé polovině roku 2022 už TSMC spustí v nové továrně za 20 miliard dolarů hromadnou výrobu prvních úsporných 3nm čipů (N3), které přinesou snížení spotřeby při stejném výkonu o 25 % až 30 % a zvýšení výkonu při stejné spotřebě o 10 % až 15 %. Hustota logiky bude oproti 5nm technologii N5 1,7× vyšší.

Lze předpokládat, že prvním odběratelem bude opět Apple, který zase na podzim roku 2022 uvede nové iPhony s 3nm čipy a případně i další zařízení (Macy s čipy Arm)

TSMC rovněž začíná nabízet současné i budoucí verze trojrozměrného balení čipů pod zkratkou 3DFabric a dle vyjádření je to budoucnost, bez které se nepůjde obejít při vývoji efektivnějších čipů.

A co přijde po 3nm technologii? TSMC už nepočítá s křemíkem, ale s novými materiály, které už zkoumá spoustu let – uhlíkové nanotrubice, dvourozměrné tranzistory, nanovlákna nebo nanopláty, pomocí kterých už vytvořili například paměti SRAM s kapacitou 32 Mb.

TSMC má aktuálně přes 8 tisíc inženýrů (byť se nyní čínské továrny snaží o přetahování důležitých mozků) a za minulý rok investovalo do výzkumu a vývoje téměř 3 miliardy dolarů.

Diskuze (11) Další článek: IBM zdvojnásobilo schopnosti kvantového počítače za pouhý půlrok. Chce v rychlém tempu pokračovat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,